czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

O stacjach segregacji odpadów w programie "Warto rozmawiać". Wśród gości Paweł Prusaczyk (wideo)

Paweł Prusaczyk, fot. kadr z programu "Warto rozmawiać"Nielegalne wysypiska, spalarnie, pożary na składowiskach odpadów, ceny wywozu śmieci - to tematy dyskusji, jakie podjęto w programie "Warto rozmawiać". Wśród zaproszonych gości był Paweł Prusaczyk, były pracownik Samorządowej Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce.

- Według szacunków ministerstwa 120 pożarów w ubiegłym roku w kraju to tylko to, co odnotowały media - powiedział podczas programu prowadzący Jan Pospieszalski.

ReklamaJako przykład podano m.in. sortownię odpadów komunalnych w Ławach. Zapytano komendanta ostrołęckich strażaków, co jest specyfiką takich pożarów.

- To jest duża ilość materiałów palnych zgromadzonych w jednym miejscu. Wydzielają one też toksyczne produkty spalania. Jest duże zadymienie, nie widać źródła ognia. Trzeba wyrzucać mechanicznie te odpady na środek placu, przelewać wodą. To są długotrwałe, wielogodzinne działania - mówił starszy brygadier Jarosław Wilga, komendant KM PSP w Ostrołęce.

- Rok 2012 był kluczowym momentem, kiedy optymistycznie wprowadzano instalacje segregujące, działające na technologiach MBP - stwierdził Pospieszalski.

- MBP to jest kopia instalacji niemieckich, które nazywają się MBA. Firmy, które tworzyły technologie czy urządzenia do tych instalacji znajdowały się w Niemczech i we Francji. Teraz dopiero powstają w Polsce firmy, które już są w stanie taką instalację postawić - wyjaśnił Paweł Prusaczyk, były pracownik Samorządowej Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce.

ReklamaJak podkreślił prowadzący program, wówczas samorządy otrzymywały duże dofinansowanie z Unii Europejskiej. - Dostawały pieniądze europejskie, po czym pieniądze te ponownie trafiały do Niemiec, bo stamtąd jako Polska sprowadzaliśmy te instalacje.

Paweł Prusaczyk (brat Mariusza Prusaczyka, byłego sekretarza Urzędu Miasta Ostrołęki, obecnego sekretarza w Olszewie-Borkach) pracował w stacji segregacji odpadów administrowanej przez OTBS. Został zwolniony w lutym br. po tym, jak zmieniono regulamin firmy. Stanowisko zajmowane przez niego przestało istnieć.

Gośćmi programu byli też: Krzysztof Droń - prezes Beskid Żywiec, wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, dr Maciej Sienkiewicz - współtwórca biodegradowalnych kompozycji polimerowych, Politechnika Gdańska oraz przedstawiciele komitetów społecznych z Żywca i Zamościa protestujących przeciw budowie spalarni RDF.

Program "Warto rozmawiać" wyemitowano na antenie TVP Info w poniedziałek 6 maja.

Obejrzyj wideo
"Warto rozmawiać"
Wyświetleń: 5127 komentarze: -
10:56, 10.05.2019r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com