wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Dezinformacja i manipulacja w internecie dotyka prawie każdego z nas

Ponad połowa polskich internautów w ostatnich miesiącach zetknęła się w internecie z manipulacją lub dezinformacją - tak wynika z opublikowanego badania Pracowni Badań Społecznych NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej).

Z tak zwanymi "fake newsami" czyli fałszywymi informacjami przekazywanymi w mediach mamy do czynienia niemal na każdym kroku. Czy umiemy się przed tym bronić?

Reklama - Dezinformacja i manipulacja opinią publiczną to jedne z poważniejszych wyzwań współczesnego internetu. Większość z nas nie potrafi odróżnić opinii od faktów. 70 proc. sporadycznie weryfikuje informacje znalezione w sieci. Nasz cel to budowanie świadomości - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski w trakcie prezentacji wyników badania.

Badacze NASK zapytali Polaków o ich opinie i obserwacje, dotyczące działań dezinformacyjnych w sieci.
Oto podstawowe wyniki:
Reklama - zdaniem respondentów - nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje występują w sieci powszechnie,
- codziennie styka się z nimi 8,3 proc. ankietowanych, kilka razy w tygodniu - 15,6 proc., raz w tygodniu - 11,1 proc., tylko 2,3 proc. respondentów wybrało odpowiedź "nigdy",
- fake news - to najczęstszy rodzaj dezinformacji, z jakim spotykają się Polacy (29,9 proc.),
- respondenci wymieniają też trolling (15,6 proc.), działania przez fałszywe konta, np. na portalach społecznościowych (14,9 proc.) i zmanipulowane zdjęcia (8,3 proc.),
- portale informacyjne - to je 46,1 proc. badanych wskazało jako miejsce, w których manipulacja i dezinformacja występują najczęściej,
- 19 proc. badanych wprost twierdzi, że nie sprawdza wiarygodności internetowych informacji, ani ich źródeł,
- na pytanie o to, czy w ostatnich miesiącach spotkali się z fałszywymi lub zmanipulowanymi informacjami - 32,8 proc. badanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".

- Te wyniki mogą niepokoić, szczególnie w zestawieniu z inną częścią badania, dotyczącą kompetencji medialnych. Z uzyskanych w niej odpowiedzi respondentów wynika, że duża część polskich internautów ma poważne problemy z odróżnianiem opinii od faktu - mówi dr Rafał Lange, kierownik Pracowni Badań Społecznych NASK.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych użytkowników internetu w Polsce.

Reklama W trakcie czwartkowego spotkania zaprezentowano także nowe funkcjonalności portalu www.bezpiecznewybory.pl. Na portalu można dowiedzieć się, jak weryfikować autentyczność profili społecznościach oraz wiarygodność informacji oraz jak zgłaszać przypadki nadużyć w Internecie.

- Portal powstał po to, by pomóc wyborcom. To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa przy okazji wyborów, ale i bezpieczeństwa w życiu. Nasze życie nie funkcjonuje przecież bez Internetu - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Raport z badania NASK - Ponad połowa Polaków styka się z manipulacją i dezinformacją w Internecie.
Wyświetleń: 476 komentarze: 1
11.05.2019, 08:42r. Drukuj
Powrót


Jakis @ 18:40, 11.05.2019

IP: 94.254...176

hahahahahahahahahah I KTO, TO PISZE xD