środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Konferencja "Kurpie - genealogia, historia i tradycje" (zdjęcia)

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle zorganizowano I Międzynarodową Konferencję "Kurpie - genealogia, historia i tradycje". Podczas spotkania poruszono wiele tematów dotyczących Kurpiowszczyzny. Dla uczestników przygotowano też prezentację ciekawych dokumentów.

Kurpie to grupa etnograficzna ludności polskiej, zamieszkująca tereny dwóch puszcz mazowieckich. Określenie to funkcjonuje też w odniesieniu do regionu kurpiowskiego. Granica oddzielająca obie puszcze dzieli region na Kurpie Zielone i Kurpie Białe. Nazwa Kurp wywodzi się od noszonych przez miejscową ludność butów (kurpsi) wyrabianych z lipowego łyka.

Reklama Na konferencji wystąpiło wielu prelegentów zgłębiających tematykę kurpiowską. Wykładowcy mówili o Archiwum Państwowym w Łomży, wierzeniach i przesądach Kurpiów z Puszczy Zielonej czy tradycjach bartniczych na Kurpiach.

Przypomniano również historię parafii Kadzidło. W 1740 r. staraniem starosty Jana Małachowskiego i biskupa Antoniego Dembowskiego została erygowana parafia pw. św. Ducha w Kadzidle. W tym czasie wybudowano pierwszy drewniany kościół, w którym pracę duszpasterską rozpoczął pierwszy proboszcz parafii Idzi Długołęcki. Drewniane świątynie ustąpiły miejsca neobarokowemu kościołowi wybudowanemu w latach 1882-1886. Podczas wojny kościół służył jako magazyn.

Reklama W programie były też opowieści o magicznej stronie życia kurpiowskich przodków, a dokładnie podano przykłady zabiegów i metod, jakie stosowali dawniej Kurpie, zapewniając pomyślność w domu i zagrodzie. Opowieści zostały wzbogacone gadkami, które nawiązywały do poruszanej tematyki.

Uczestnicy wydarzenia mogli także obejrzeć prezentację ciekawych dokumentów.

Konferencja odbyła się 11 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle.

Zobacz zdjęcia:
"Kurpie - genealogia, historia i tradycje"

Więcej zdjęć: "Kurpie - genealogia, historia i tradycje"
Wyświetleń: 956 komentarze: 3
11.05.2019, 15:42r. Drukuj
Powrót


andrzej @ 17:40, 11.05.2019

IP: 178.235...51

Megalomania w całej okazałości. Co tam ogólnopolska konferencja - MIĘDZYNARODOWA - to brzmi!!!. A że tematyka? prelegenci?? i kilku swojaków w roli słuchaczy?! Czy to ma znaczenie?

Duszpasterstwo Akademickie @ 17:44, 11.05.2019

IP: 62.121...154

Czy to księża zabili Roberta Wójtowicza?

Grzegorz @ 14:04, 14.05.2019

IP: 90.156...198

wyluzuj andrzeju @
nazwa ma pokazać organizatorów i uczestników; i jest w pełni adekwatna;
a tematyka bardzo adekwatna: genealogia, kurpie-kultura, dziedzictwo..
czego jeszcze potrzebujesz? piszesz megalomania, a zżera Cię chyba zawiść??
Ja tam byłem, jako obserwator genealogicznych działań w Polsce, i z aplauzem odnotowuję takie zjawiska popularyzujące genealogię rodzinną. Jeśli też tam byłeś to mogłeś się dowiedzieć jak zacząć odtwarzać swoją historię rodzinną. I nie wyzłośliwiaj się, tylko zrób; albo pochwal się swoją genealogią na jakiejś tego typu kolejnej konferencji. Pozdrawiam
Grzegorz z Wrocławia