poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Jednoślady to nie zabawki. Policja apeluje o rozwagę

Fot. KMP w OstrołęceOkres wiosny i lata to czas, gdy po drogach porusza się mnóstwo jednośladów. Motocykle, skutery i motorowery, to doskonałe środki transportu, gdy jest słonecznie i ciepło, pod warunkiem jednak, gdy korzysta się z nich z rozsądkiem i świadomością zagrożeń jakie ze sobą niosą.

Obecnie na drogach naszego miasta i powiatu, podobnie jak w całym kraju, można spotkać mnóstwo motocykli, motorowerów i innych tego typu pojazdów. Większość jeżdżących nimi osób, zachowuje się zgodnie z przepisami i pełną świadomością swoich praw i obowiązków na drogach oraz zagrożeń z jakimi mogą się spotkać i jakie mogą spowodować dla siebie i innych. Jest też jednak spora grupa, która często traktuje drogę jak plac zabaw, lekceważąc wszelkie zasady bezpieczeństwa i przepisy na niej obowiązujące. Często efekty takiego zachowania mają tragiczny finał.

Reklama - Jako użytkownicy jednośladów miejmy świadomość, że osoby podróżujące samochodem są zabezpieczone przez pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, kurtyny i inne środki techniczne, chroniące je przy zderzeniu. Jednoślady, co oczywiste, żadnych zabezpieczeń tego typu nie posiadają. Kierowcę chroni jedynie kask i czasem dobrej jakości kombinezon. Jednak przy uderzeniu w przeszkodę, zwłaszcza z dużą prędkością te zabezpieczenia okazują się niewystarczające. A zdarzają się osoby, które nie korzystają nawet z tych, elementarnych form zabezpieczenia. Trzeba też pamiętać, że jednoślady są o wiele bardziej wrażliwe na jakość drogi. Jazda samochodem po drodze, na której są wyrwy czy nierówności, może skończyć się jedynie niegroźnym uszkodzeniem. Kierowca jednośladu w takim przypadku najczęściej utraci panowanie nad pojazdem, czego efekty mogą być tragiczne - informują funkcjonariusze policji.

Reklama Często dochodzi też do sytuacji, gdy rodzice kupują swoim dzieciom motorowery czy skutery. Pozwalają młodym ludziom jeździć nimi, mimo tego, że ci nie mają do tego uprawnień i umiejętności. Zdarzają się przypadki kilkuletnich dzieci, którym rodzice pozwalają na takie zabawy. Bywa, że ich efektem jest śmierć dziecka.

- Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjścia z wypadku bez obrażeń. Do kierujących samochodami natomiast apelujemy o kilkukrotne patrzenie w lusterka przed wykonaniem manewru skrętu czy zmiany pasa - zwracają uwagę mundurowi.
Wyświetleń: 890 komentarze: 0
12.05.2019, 08:33r. Drukuj
Powrót