środa, 8 lipca 2020 r., imieniny Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: wycinka drzew przy drodze Kopaczyska-Guzowatka

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
Podczas przebudowy drogi Kopaczyska-Guzowatka doszło do wycinki w pasie przydrożnym. Czytelniczka wskazuje, że na jej działce sąsiadującej z droga gminną rosły drzewa. Czy prowadzone prace były legalne?

Na miejscu pracownik wykonawcy inwestycji poinformował mnie, iż drzewo zostało wycięte bez decyzji zezwalającej na ich usunięcie i nie wie, czy zostało wycięte z mojej nieruchomości, czy z pasa drogowego, ale to ja powinnam je posprzątać. Oburzona tą informacją 12 marca 2019 r. udałam się do wójta gminy Baranowo w celu wyjaśnienia sytuacji. Wójt był bardzo zaskoczony wycinką, poinformował mnie, iż sprawa zostanie wyjaśniona a ja otrzymam stosowne wyjaśnienia. Zamiast wyjaśnień drzewo zniknęło w ciągu kilku minut. Zostało przewiezione do sołtysa wsi i bezzwłocznie pocięte na małe kawałeczki. W piśmie od wójta otrzymałam informację, że były to krzaki, które nie wymagają pozwolenia na wycinkę (dodam, iż średnica pni wyciętych drzew wynosi od 37 do 45 cm).

Reklama W związku z powyższym bardzo proszę o wyjaśnienie następujących kwestii: Czy w gminie Baranowo można wyciąć drzewo z pasa drogowego bez stosownych zezwoleń? Czy gmina prowadzi ewidencję drzew rosnących w pasie drogowym? Dlaczego po uwagach mieszkanki nie sporządzono protokołu oględzin? Dlaczego drzewo pozyskane z zasobów gminnych nie zostało wycenione? Na jakiej podstawie wycięte drzewo zostało przekazane sołtysowi?

Odpowiada Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo :
Reklama Usunięte drzewa wyrastały ze starego pnia usytuowanego w pasie drogi gminnej jako odrosty. Nie były ewidencjonowane w projekcie jako drzewa rosnące w pasie drogi, więc potraktowano je jako zakrzaczenie, które przeszkadzało w budowie drogi. Drzewa stanowiły niewielką wartość, wymagały raczej nakładów pracy w celu ich posprzątania, dlatego wójt zobowiązał sołtysa wsi do uprzątnięcia tego materiału z pasa drogowego. Gmina nie prowadzi bieżącej ewidencji drzew rosnących w pasach drogowych. W przypadku przebudowy danej drogi wszystkie drzewa rosnące w pasie drogowym są ewidencjonowane w projekcie i jeżeli występuje potrzeba usunięcia któregoś z nich zawsze zgodnie z prawem uzyskiwane są stosowne zezwolenia na ich wycinkę.

Wyświetleń: 1231 komentarze: 2
12.05.2019, 08:47r. Drukuj
Powrót


. @ 10:34, 12.05.2019

IP: 37.248...246

Czytelniczka chciała zabłysnąć :)

chłop @ 14:18, 12.05.2019

IP: 37.30...66

Zasadż sobie babo las na swojej działce i nie rób problemu. Chcesz mieć drzewa przy sobie ale nie swoim.

Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Mechanix
Foton

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter