wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Przewożenie dzieci w samochodzie - o czym musimy pamiętać?

Dziecko w samochodzie to dodatkowa odpowiedzialność, z którą do czynienia ma wielu kierowców. Mali pasażerowie siedzący z tyłu, podobnie jak dorośli, muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Ale w jakim przypadku dzieci powinny znajdować się w fotelikach będących ich zabezpieczeniem i dbających dodatkowo o ich komfort podróżowania?

Kto powinien jeździć w foteliku?
Obowiązek jeżdżenia w specjalnym foteliku mają wszystkie dzieci o wzroście do 150 cm - taki przepis obowiązuje od maja 2015 roku. Warto pamiętać, że dotyczy on podopiecznych, którzy nie ukończyli jeszcze osiemnastego roku życia. Niezastosowanie się do tych przepisów grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 150 zł oraz sześcioma punktami karnymi.

Rodzaje fotelików i ich klasyfikacja
Małe dzieci szybko rosną, co wiąże się z koniecznością zmiany fotelików kilka razy w ich życiu. Zgodnie z najpowszechniej stosowaną w Europie kategorią podziału, najmłodszym oraz najmniejszym pasażerom przeznaczono produkty oznaczone kategorią "0". Do tej grupy zalicza się tzw. nosidło, które jest montowane tyłem do kierunku jazdy - kiedy główka malucha zacznie wystawać poza obrys urządzenia, będzie to oznaczać, że przyszedł czas na zmianę.

Kategoria "1" to foteliki, które są produkowane dla pociech w wieku od ok. 10 miesiąca do 4 roku, a ich waga zawiera się w przedziale 9-18 kilogramów. Starsze dzieci powinny otrzymać urządzenia z kategorii 2 oraz 3, które są dopasowane do maluchów ważących od 15 do 36 kg.

Producenci oferują także foteliki uniwersalne, których przedział mieści się w zakresie 0-36 kg, ale nie jest to do końca polecane rozwiązanie, ponieważ nie zawsze zapewniają one odpowiednie dopasowanie do dziecka. A przecież dziecko musi mieć zapewnione nie tylko bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, ale także odpowiedni komfort podróżowania zarówno na krótszych jak i dłuższych trasach.

W jakich samochodach montujemy foteliki?
Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach tyczy się samochodów osobowych mających nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy (M1) oraz wybranych samochodów ciężarowych, do których zaliczamy: pojazdy kategorii N1, N2 oraz N3 - służące do przewożenia ładunków, o całkowitej masie do 3,5 tony, 3,5-12 ton oraz powyżej 12 ton.

W jakim przypadku dziecko nie musi być przewożone w foteliku?
W świetle istniejących przepisów, z obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach podtrzymujących zwalnia się rodziców i opiekunów w następujących przypadkach:
- jeżeli w pojeździe kategorii M1, N1, N2 lub N3 dla dziecka mającego powyżej 135 cm wzrostu (ze względu na jego masę i wzrost) nie ma możliwości dopasowania odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego. W takim przypadku dziecko może siedzieć tylko i wyłącznie na tylnej kanapie, z obowiązkowo zapiętymi pasami bezpieczeństwa,
- w przypadku pojazdów M1 i N1, gdy przewożona jest trójka dzieci, natomiast na tylnych siedzeniach nie ma możliwości zamontowania trzech fotelików. W takim przypadku tylko trzecie dziecko może nie korzystać z fotelika, ale musi mieć ukończone trzy lata, siedzieć na miejscu pośrodku i mieć zapięte pasy, natomiast pozostała dwójka przewożona jest w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci,
- rodzice lub opiekun dziecka mają zaświadczenie od lekarza specjalisty o przeciwwskazaniu przewożenia malucha w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Istnieje jeszcze jedno odstępstwo od przewożenia dziecka w foteliku i dotyczy ono przejazdów taksówkami, pojazdami policyjnymi, straży miejskiej i granicznej, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego.

Fotelik dla małego dziecka to niezbędny element, który musimy posiadać w samochodzie, aby zapewnić maluchowi jak największy poziom bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że każdy model musi znajdować się w zalecanych zakresach uwzględniających wagę oraz wzrost dziecka i być dopasowany do konkretnego modelu auta.

Tekst powstał we współpracy z firmą ubezpieczeniową Link4

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 4206 komentarze: 0
13.05.2019, 10:26r. Drukuj
Powrót