poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Ponad 160 wypadków z udziałem dzikich zwierząt w zeszłym roku

W artykule opublikowanym pod koniec zeszłego roku na portalu Radia Zet podano, że od początku stycznia do 12 listopada 2018 wydarzyło się 161 wypadków z udziałem zwierząt. Obrażenia odniosło w nich 187 osób, natomiast 12 zginęło.

Policja zwróciła przy tym uwagę, że do wielu z tych zdarzeń w ogóle by nie doszło, gdyby tylko kierowcy zwracali uwagę na znaki ostrzegające. Jednak nawet zachowując szczególną ostrożność nie można wykluczyć kolizji ze zwierzęciem i warto się od niej ubezpieczyć.

Reklama Nieprzewidywalne zwierzęta

Do nietypowego zdarzenia doszło niedawno w Czarnowcu koło Ostrołęki. Kierowca, prowadzący audi a6, chcąc uniknąć potrącenia zająca, który znienacka pojawił się na szosie, stracił panowanie nad swoim autem i wjechał w znajdującą się przy drodze kapliczkę. Na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń, był również całkowicie trzeźwy.

Zdarzenie to pokazuje jednak, że sytuacje na drodze są nieprzewidywalne, a jeśli mówimy o dzikich zwierzętach, ta nieprzewidywalność jest jeszcze większa, niż ma to miejsce w przypadku chociażby innych użytkowników dróg. Co więcej, zderzenie ze zwierzętami o większej masie, takimi jak chociażby jeleń czy sarna, może być jeszcze bardziej niebezpieczne.

Kolizja ze zwierzęciem - czy wystarczy OC?

Czy posiadając wyłącznie obowiązkowe OC, możesz liczyć na odszkodowanie w przypadku, gdy wskutek kolizji ze zwierzęciem auto zostanie uszkodzone lub zniszczone? Owszem, taka możliwość istnieje, jednak droga do uzyskania odszkodowania może być długa i trudna.

Po pierwsze należy ustalić, kogo pociągnąć do odpowiedzialności. Winny może być zarządca drogi, który umieścił przy niej (bądź nie) znak drogowy A-18b, informujący o dzikich zwierzętach, które mogą pojawić się na drodze. Winne może być również koło łowieckie, gdy to na skutek działań myśliwych uciekające zwierzę wtargnęło na jezdnię. Oczywiście musisz udowodnić winę osoby, z której OC chciałbyś uzyskać odszkodowanie, a to nie zawsze będzie łatwe. Czy jest sposób, by lepiej zabezpieczyć się od tego rodzaju zdarzeń? Jak najbardziej.

Reklama Ubezpieczenie AC - różne zakresy, różne ceny

Wypłata odszkodowania w przypadku zderzenia ze zwierzęciem wchodzi w zakres większości polis AC, jakie oferują ubezpieczyciele. Oczywiście warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i mieć pewność, że tak właśnie jest. Warto również dobrze zapoznać się z ofertami polis AC, jako że nierzadko zdarza się tak, że w tej samej lub niższej cenie otrzymać możesz lepszą ochronę. By to zrobić, możesz skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeń, które znajdują się na stronach większości towarzystw ubezpieczeniowych. Problem polega na tym, że na każdej kolejnej od nowa wypełnić trzeba formularz (czynność ta zajmuje około kwadransa). Jeśli będziesz chciał porównać dwie czy trzy oferty, nie ma problemu. Jeśli jednak zechcesz zestawić ze sobą kilkanaście polis, stracisz naprawdę dużo czasu. Tu z pomocą przyjdzie porównywarka ubezpieczeń.

Porównywarka ubezpieczeń mubi.pl

Kalkulator ubezpieczeń w formie porównywarki znajdziesz na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

- Korzystając z naszej porównywarki, klient wypełnia formularz podobny do tego, jakie spotkać można na witrynach ubezpieczycieli, jednak robi to tylko raz, a ofert ubezpieczenia otrzymuje kilkanaście. Z łatwością może je ze sobą porównać i wybrać tę najbardziej atrakcyjną - zarówno pod względem zakresu, jak i ceny - mówi doradca klienta mubi.pl.

Towarzystwa ubezpieczeniowe od lat premiują osoby, które zdecydują się na zakup polisy w Internecie, a właśnie w ten sposób nabywasz ją, korzystając z porównywarki mubi.pl. Porównywarka aktualizowana jest na bieżąco, zatem oferty, które otrzymujesz, nigdy nie są przedawnione.

Reklama Kolizja ze zwierzęciem? Nie tylko AC!

Pamiętaj, że ubezpieczenie AC gwarantuje przede wszystkim pokrycie szkód, jakie podczas zderzenia ze zwierzęciem odniosło auto. Warto zatem zastanowić się nad kolejnymi dwiema polisami, które zapewnią dodatkową ochronę. Pierwsze z nich to NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Może się ono okazać niezwykle przydatne w momencie, gdy na skutek zderzenia ze zwierzęciem ucierpisz również ty, a także inne osoby znajdujące się w samochodzie.

Drugie to ubezpieczenie assistance, dzięki któremu w razie potrzeby uzyskasz od ubezpieczyciela dodatkową pomoc, taką jak chociażby pomoc prawna, medyczna, naprawa auta, jego holowanie, a nawet zorganizowanie noclegu czy zapewnienie opieki nad dziećmi, jeśli sam nie będziesz w stanie jej sprawować.

Zarówno ubezpieczenie NNW, jak i assistance również porównać możesz oraz nabyć, korzystając z mubi.pl. Pamiętaj, by jeszcze przed zakupem dokładnie zapoznać się z ich zakresem oraz wyłączeniami - informacje o nich znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Materiał partnera

 

Wyświetleń: 714 komentarze: 0
15.05.2019, 09:04r. Drukuj
Powrót