środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Dni patronki w ostrołęckiej SP nr 5 (zdjęcia)

Ostrołęcka Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej tradycyjnie obchodziła w maju święto swojej patronki. W tym wyjątkowym dniu z okazji jej imienin, delegacja przedstawicieli szkoły udała się na cmentarz złożyć wiązankę i zapalić znicze na grobie autorki monografii Ostrołęki.

W części klas odbyły się warsztaty kurpiowskie przeprowadzone charytatywnie przez współpracującą od lat ze szkoła twórczynię ludową Czesławę Lewandowską.

Reklama Patronka szkoły urodziła się w Ostrołęce w rodzinie inteligenckiej o tradycjach patriotycznych. W czasie trwania I wojny światowej została wywieziona z rodziną w głąb Rosji, skąd wróciła w listopadzie 1918 r. W 1929 r. ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. W międzyczasie aktywnie działała w stowarzyszeniach i towarzystwach społecznych, a także charytatywnych. Podczas II wojny światowej prowadziła tajne nauczanie, udzielała się społecznie, wstąpiła również do AK. W 1944 r. była przez kilka tygodni więziona w obozie niemieckim w Pruszkowie. Po wojnie przez niemal 20 lat pracowała jako nauczycielka w liceum ogólnokształcącym w Zdunach, ucząc historii i geografii. Kilka ostatnich lat swojego życia spędziła w Warszawie, ale ciągle utrzymywała kontakty z rodzinnym miastem. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Reklama Uczniowie wykonując starannie kwiaty, poznali wiele faktów z życia i twórczości Zofii Niedziałkowskiej oraz Kurpiów żyjących w borach ostrołęckich. Koordynatorka działań była pedagog szkolna Agnieszka Kornaga-Bałdyga we współpracy z wychowawczyniami, nauczycielkami - Anną Kumińską, Mileną Bakułą, Elżbietą Ossowską, Aliną Piastą, Iwoną Kośnik, Martą Zalewską, Małgorzatą Kruczyk, Karoliną Milewska-Lipką, Karoliną Zbiczyńską. W środę 22 maja odbędzie się uroczysty apel poświęcony Zofii Niedziałkowskiej.

Tegoroczne dni Zofii Niedziałkowskiej w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrołęce, zainaugurowano 15 maja.

Zobacz zdjęcia:
Dni patronki w ostrołęckiej SP nr 5

Więcej zdjęć: Dni patronki w ostrołęckiej SP nr 5
Wyświetleń: 727 komentarze: 0
21.05.2019, 09:23r. Drukuj
Powrót