niedziela, 20 września 2020 r., imieniny Eustachego, Filipiny, Faustyny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wykład prof. Bolesława Orłowskiego i wernisaż wystawy na Fortach Bema

Fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w OstrołęceW Pomniku Mauzoleum na Fortach Bema wykład pt. "Osiągnięcia inżynierskie Wielkiej Emigracji" wygłosi wybitny znawca historii techniki - prof. Bolesław Orłowski. Po wykładzie odbędzie się wernisaż wystawy "Oto dni krwi i chwały - Reduta Ordona i Rakietnicy Królestwa Polskiego".

Bolesław Orłowski to absolwent Politechniki Warszawskiej (1957), od 1956 roku pracownik naukowy Instytutu Historii Nauki PAN.

Reklama Od 2001 profesor, w 2002 także rektor Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie, w latach 2003-2004 również profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, w latach 2005-2011 Akademii Humanistycznej w Pułtusku, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego (1997-2002), Politechniki Warszawskiej i Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej (2011). Autor ponad 30 książek oraz kilkuset artykułów w czasopismach. Więcej na temat biografii na stronie Instytutu Historii Nauki PAN.

Po wykładzie, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, zapraszają na wernisaż wystawy "Oto dni krwi i chwały - Reduta Ordona i Rakietnicy Królestwa Polskiego".

Reklama - Ekspozycja podzielona jest na dwa bloki tematyczne. Pierwsza część prezentuje zagadnienia związane z początkiem rakietnictwa polskiego, wykorzystywanego do działań zbrojnych w 1 połowie XIX wieku. Ukazane są sylwetki najważniejszych postaci związanych z tą dziedziną artylerii, prezentowany jest warsztat, w którym produkowano pierwsze rakiety oraz rekonstrukcje dziewiętnastowiecznych pocisków. Druga część wystawy opowiada historię walk, w trakcie Bitwy o Warszawę 6 września 1831 r., wojsk polskich i rosyjskich na Reducie Ordona. Możemy dziś odtworzyć przebieg tego starcia na podstawie znalezisk z badań archeologicznych prowadzonych na reducie przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Reklama Obiekty prezentowane na ekspozycji ukazują militaria oraz przedmioty osobiste poległych żołnierzy. Zaprezentowana jest również sylwetka bohatera wspomnianej batalii Konstantego Juliana Ordona. Na wystawie są pokazane także eksponaty pozyskane w wyniku współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Wykład rozpocznie się w piątek 24 maja 2019 r. o godz. 14.00 w Pomniku Mauzoleum przy ul. Warszawskiej 2a. Po wykładzie, o godz. 15.00 nastąpi wernisaż wystawy "Oto dni krwi i chwały - Reduta Ordona i Rakietnicy Królestwa Polskiego".
Wyświetleń: 384 komentarze: 0
21.05.2019, 09:25r. Drukuj
Powrót