sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Rankingi bezpieczeństwa samochodów

Przy zakupie używanego samochodu sprzedający często chwali się w opisie wysoką pozycją modelu w jakimś rankingu bezpieczeństwa. Co to właściwie oznacza dla kupującego i czym w ogóle są rankingi bezpieczeństwa? Jak powstają i w jakim stopniu można im zaufać?

Kto przeprowadza testy bezpieczeństwa?
W skrócie: kto chce. Najbardziej znane są oczywiście testy NCAP, ale inne skróty, które mogą się z tym tematem kojarzyć to choćby NHTSA czy IIHS. I o ile w tych przypadkach testy są standaryzowane, to większość internetowych rankingów to po prostu zestawienia przygotowane przez autorów bez zagłębiania się w kwestie wiarygodności takiego zestawienia.

Reklama Czym są testy bezpieczeństwa?
Różnego rodzaju zestawienia internetowe najczęściej są bezczelną zrzyną z oficjalnych raportów, doprawioną sporą ilością myślenia życzeniowego. Nie mają żadnej wartości dla kupującego taki samochód. Są tworzone na podstawie subiektywnych kryteriów i zwykle obejmują już bardzo wąskie spektrum pojazdów. Można poczytać, ale raczej nie należy zbytnio ufać.

Testy zderzeniowe to tak kategoria sprawdzianów, których wyniki najlepiej przemawiają do wyobraźni. Poszczególne modele samochodów są w warunkach kontrolowanych niszczone w zderzeniach różnego typu, a następnie określa się szanse przeżycia pasażerów. Wyniki są standaryzowane i umożliwiają porównanie pojazdów, ale mają jedną wadę - zakładają "idealny" przebieg zderzenia. Warto na nie zwracać uwagę, ale tez mieć świadomość, że brakuje im ostatniej składowej.

Pełne testy bezpieczeństwa - niektóre agencje badawcze robią nie tylko testy bezpieczeństwa w zderzeniu, ale także badania, które mają określić, jak bezpieczny jest pojazd w zakresie unikania zderzeń. Tutaj bezpieczeństwo będzie poprawiane dzięki różnym systemom wykrywania przeszkód, ostrzegania o niebezpieczeństwie, awaryjnych systemach wspomagania sterowania itd. Wyniki nie są w pełni porównywalne, ponieważ poszczególni producenci stosują zupełnie różne technologie i trudno standaryzować same testy, jednak jeśli uda się do takiego dotrzeć, to warto się wczytać.

Reklama Po co sprawdzać bezpieczeństwo samochodu?
Sądząc po tym, jak wyglądała w swoim najgorszym momencie spora część samochodów sprawdzanych choćby przez carVertical, to spojrzenie w testy bezpieczeństwa jest naprawdę ważne. Nawet po potężnym dzwonie większość samochodów mniejszym lub większym nakładem środków daje się przywrócić do idealnego stanu. Warto jednak też mieć pewność, że jeśli taki wypadek przydarzy się ponownie, to ucierpi jedynie samochód, a kierowca i pasażerowie wyjdą bez szwanku.

Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby opinię na temat bezpieczeństwa samochodu wyrobić sobie na podstawie wiarygodnych testów, a nie opinii i pojedynczych historii użytkowników. Nie należy przy tym zapominać, że za bezpieczeństwo i tak będzie odpowiedzialny przede wszystkim kierowca, jednak zdrowo będzie założyć, że prędzej czy później popełni on błąd. Jeśli widziałeś, jak wyglądały rozbite auta z kolumn rządowych, to wyobraź sobie, jak wyglądałyby samochody bez dodatkowych wzmocnień - na pewno wolałbyś siedzieć w samochodzie, który zapewni ci bezpieczeństwo.

I jeszcze jedna ważna uwaga: to, że z auta w zderzeniu robi się harmonijka, to akurat dobry znak (nie dla kupującego, bo wyprostowanie czegoś takiego wymaga sporo pracy, więc zwykle robi się to po łebkach), ale właśnie te odkształcenia pochłaniają energię, którą inaczej musiałby pochłonąć kierowca. Co więcej - zdarza się, że nawet po naprawie auto nie odzyskuje już wszystkich swoich gwiazdek z testów bezpieczeństwa.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 595 komentarze: 0
28.05.2019, 08:41r. Drukuj
Powrót


Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter