piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Stanisław Giżycki: uczcijmy 4 czerwca! Odezwa do "jasnego ludu" z Ostrołęki i okolic (aktualizacja: pójdźmy na koncert)

Jutro (wtorek) mamy szczególną rocznicę 30-lecia wydarzeń z 4 czerwca roku pańskiego 1989. Jest to data szczególnie symboliczna, bo w Polsce odbyły się historyczne wybory, a w Chinach nastąpiła masakra na słynnym placu w Pekinie. Tam demokracja umarła, a w Polsce odbył się jej poród.

Gdy w zeszłym roku wywiesiłem flagę na domu w dniu 4 czerwca, to moja sąsiadka uznała mnie za zagorzałego kibica piłkarskiego, bo właśnie rozpoczynały się jakieś mistrzostwa w piłce kopanej. Musiałem jej uświadomić, że w maju 2013 roku Sejm RP przyjął uchwałę o ustanowieniu dnia 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. Może, gdyby był dzień wolny od pracy, to święto zostałoby zauważone. Ale nie ma dnia wolnego, więc Polacy nie świętują.

ReklamaPrzytoczę to, co mówi o tym dniu Wikipedia:
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich - polskie święto, obchodzone 4 czerwca, ustanowione uchwałą Sejmu RP w dniu 24 maja 2013 roku. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy. Upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu, zniesionego w następstwie sfałszowanego referendum ludowego.

Uchwała jest bardzo krótka i była ogłoszona w Monitorze Polskim z dnia 4 czerwca 2013 roku (poz.490 ). Przytoczę ją też w całości.
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2013 r. w sprawie ustanowienia dnia 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich 4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, zniesionego w 1946 r. w następstwie sfałszowanego referendum. Było to symboliczne zwycięstwo kolejnych pokoleń Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się ze zniewoleniem. Było to zwycięstwo "Solidarności", przeciwko której w grudniu 1981 r. władza wysłała czołgi, chcąc siłą złamać narodowego ducha wolności. 4 czerwca 1989 r. siłę zastąpiła kartka wyborcza. Wynik tego głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski - suwerennego i demokratycznego państwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli, ogłasza dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. Marszałek Sejmu: E. Kopacz.

ReklamaStarania o to, żeby 30 rocznica tego wydarzenia była zauważona w Ostrołęce, rozpocząłem już dwa miesiące temu, ale z miernym skutkiem. Prezydent Miasta Łukasz Kulik oświadczył, że czeka na pismo np. od stowarzyszenia, które zakładałem i w nim działałem, tzn. Ekomeny, to pomysł uwzględni. No, ale tam dostałem od Zarządu odmowę, bo niby to jest już polityka. W tej kwestii nie zgadzam się z Zarządem, ale może jestem już zbyt wiekowy, aby rozumieć rzeczywistość. W gminach też patrzono na mnie trochę dziwnie, jak na nieszkodliwego wariata. Przecież program imprez mamy już ustalony. Najciekawsza była reakcja innego miejskiego notabla, który zdenerwował się wręcz i stwierdził, że na takie tematy nie będzie rozmawiał, bo reprezentanci miasta pojadą na to święto do Gdańska i to w zupełności wystarczy. No i mamy w tym roku zbyt dużo okrągłych rocznic. Jest jeszcze 80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej. Zrozumiałem, że martyrologia to nasza domena i nic tego nie zmieni.
Tacy 40- czy 50-latkowie to o zmianach w zasadzie nic nie wiedzą, bo historia w szkołach to też tylko martyrologia. Zresztą historia najnowsza zawsze jest najciemniejszą stroną wiedzy. Ekipy "konstytucjonalistów" nie udało mi się namówić, bo też mają niskobudżetowy wyjazd do Gdańska. Moje argumenty, że trzeba tu i teraz - nie dotarły.


Przypomnę na koniec, że nawet obecne władze rządowe uznały ten dzień za dzień warty czczenia.

ReklamaPrzy pisaniu poprzedniego tekstu o mostach starosty pytano mnie o kompetencje, aby się wypowiadać w sprawach tak fachowych. Teraz na temat moich kompetencji do pisania na temat obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich mogę powiedzieć tylko tyle, że 30 lat temu przerwaliśmy razem z żoną urlop i przejechaliśmy 500 km, żeby oddać głos w wyborach. Poza tym byłem przewodniczącym komórki Solidarności przy urzędzie wojewódzkim. Byłem co prawda kiepskim przewodniczącym, bo nie byłem później internowany, ale ze mną tak zawsze: potrafiłem być w opozycji nawet do opozycji.

Uczcijmy 4 czerwca!
I reasumując powiem o co mi wreszcie chodzi. Proponuję uczcić to 30-lecie w jakiś sposób. Po pierwsze wywiesić flagi. Po drugie gdzieś się zebrać, aby sobie porozmawiać. Moja propozycja, to zebrać się na plaży o godz. 19.00 i przejść do Restauracji "Nad Narwią". Lokal nie ma rezerwacji. Rozmawiałem z menadżerką restauracji. To miejsce związane na wskroś z Ostrołęką od czasów przedwojennych. Starsi z nas pamiętają je jako PTTK. A był to pierwotnie klub wioślarski.

"Moja Ostrołęka" wspiera to przedsięwzięcie jako niepolityczne. Inne pomysły są do rozważenia. Czuję się nie organizatorem, a inicjatorem. Potencjalne pamiątkowe upominki (tylko książki z najnowszej historii) są do rozpatrzenia (mam potencjalnych sponsorów). Miło byłoby, aby znalazły się jakieś siły muzyczne. Czekam niecierpliwie na komentarze i reakcje.

PS. Oczywiście ten tytuł jest jak zwykle u mnie prowokacyjny, ale nie do końca. Myślę, że cały lud może być jasny tylko należy mu trochę pomóc.

Nie reprezentuję żadnej partii politycznej, ani sił samorządowych bo z natury jestem opozycjonistą. Uważam się za zdroworozsądkowca i propaństwowca i to mi wystarcza. Czy inni tak to odbierają to już ich sprawa.

Stanisław Giżycki

O autorze
Stanisław Giżycki - od wielu lat związany z turystyką i ekologią. Założyciel stowarzyszenia "Ekomena" działającego w Ostrołęce i regionie, przewodnik górski, były pracownik państwowych służb ochrony środowiska, obecnie na emeryturze.

Aktualizacja
Jak słusznie zauważył jeden z komentatorów, Ostrołęckie Centrum Kultury zaprasza dziś na interesujący koncert. Na scenie przy Kupcu o godz. 19.00 wystąpią Ostrołęcki Chór Kameralny pod dyrekcją Bożeny Harasimowicz-Pęzy, Ostrołęcka Scena Autorska oraz gościnnie Jakub Milewski. Będzie to koncert pieśni Stanisława Moniuszki. Wstęp wolny.
Wyświetleń: 5498 komentarze: -
14:41, 03.06.2019r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com