sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Pożar lasu w pobliżu Przystani. Ogień gasiło 90 strażaków (zdjęcia)

Fot. KM PSP w Ostrołęce/FacebookW lesie w pobliżu miejscowości Przystań (gmina Olszewo-Borki) przeprowadzono ćwiczenia strażackie. Działania dotyczyły ugaszenia dużego pożaru lasu. W manewrach wzięło udział 17 jednostek strażackich, łącznie aż 90 mundurowych.

Zgłoszenie o pożarze lasu wpłynęło do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Ostrołęce wpłynęło z punktu alarmowo-dyspozycyjnego Nadleśnictwa Ostrołęka.

Reklama - W pierwszej kolejności na miejsce ćwiczeń były dysponowane siły i środki z gminy Olszewo Borki oraz JRG PSP z Ostrołęki. Do pożaru jako pierwsi dotarli strażacy z OSP z Nowej Wsi, którzy dokonali rozpoznania i stwierdzili, iż pali się około 1 hektar lasu, który nadal się rozprzestrzenia. W związku z rozwojem sytuacji dysponowanych było kolejnych kilkanaście zastępów gaśniczych. W celu ugaszenia pożaru podawano 10 prądów gaśniczych - informuje mł. bryg. Robert Chodkowski, rzecznik prasowy KM PSP w Ostrołęce.

W celu zapewnienia wystarczającej ilości środka gaśniczego, co było kluczowe dla osiągnięcia celu, zbudowano dwa punkty czerpania wody.

- Pierwszy punkt zbudowano na bazie zbiornika przeciwpożarowego w lesie w leśnictwie Przystań, z którego poprowadzono magistralę na odległość 1,2 km oraz drugi przy moście na rzece Omulew, oddalony 3 km od pożaru, z którego pojazdy gaśnicze dowoziły wodę do pożaru - podaje rzecznik prasowy.

Reklama Głównym celem ćwiczeń - jak podkreśla mł. bryg. Robert Chodkowski - było praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonalenia współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań podczas pożarów wielkoobszarowych lasów. Dodatkowo była to możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej, praktyczne sprawdzenie możliwości podawania wody na duże odległości.

Na zakończenie ćwiczeń dokonano podsumowania działań, przedstawiono uwagi i wnioski przez dowodzących i rozjemców oceniających działania gaśnicze.

W ćwiczeniach wzięły udział 4 zastępy z KM PSP w Ostrołęce, 13 zastępów OSP z Dobrołęki, Nowej Wsi, Rzekunia, Dzbenina, Borawego, Olszewa-Borek, Goworowa, Kunina, Czerwina, Suchcic, Troszyna, Zabiela Wielkiego, Rżańca. Łącznie 90 strażaków.

Ćwiczenia odbyły się w czwartek 30 maja około godz. 11.00. Były one przygotowane i zrealizowane przez Komendę Miejską PSP w Ostrołęce we współpracy z Nadleśnictwem Ostrołęka. Relacja fotograficzna z wydarzenia znajduje się na profilu facebookowym FacebookuKM PSP w Ostrołęce.
Wyświetleń: 2500 komentarze: 0
04.06.2019, 09:34r. Drukuj




Powrót


Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter