czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Rozpoczęła się kolejna edycja Ginących Zawodów (zdjęcia, wideo)

Po raz dziewiętnasty spotkaliśmy się w Zagrodzie Kurpiowskiej podczas warsztatów etnograficznych Ginące Zawody. Wydarzenie, zainaugurowane przed laty przez twórczynię ludową Czesławę Kaczyńską, stało się tradycją kurpiowskiej ziemi.

Imprezę uroczyście otwarto w środę 5 czerwca br. Tegorocznym motywem przewodnim jest ciesielstwo i architektura drewniana.

ReklamaCzesława Kaczyńska, prezeska Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, podziękowała wszystkim sponsorom oraz hojnym darczyńcom, którzy rokrocznie włączają się w organizację tej folklorystycznej imprezy. Wspólnie z Marią Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, zaprosiły do zwiedzania, zabawy i poznawania dawnych kurpiowskich zawodów. Otwarciu warsztatów towarzyszył także piękny śpiew w wykonaniu uznanej kurpiowskiej śpiewaczki Apolonii Nowak.

- Taka jest idea Ginących Zawodów, aby przekazywać młodym pokoleniom tradycyjne umiejętności, aby najmłodsi nauczyli się, jak dawniej obrabiano len, jak smakuje chleb pieczony przez kurpiowskie gospodynie, jak wygląda układanie słomianej strzechy. W tym roku tematem przewodnim jest ciesielstwo i można zobaczyć jak panowie wprawnie stawiają ściany kurnika czyli pomieszczenia dla drobiu. Można też na miniaturowym modelu złożyć kurpiowski dom - mówiła dyrektor Maria Samsel.

ReklamaWarsztaty etnograficzne skierowane są do dzieci, młodzieży i całych rodzin. Uczestnicy imprezy mają niepowtarzalną okazję przez trzy dni zgłębiać tajniki dawnych kurpiowskich obrzędów, prac domowych czy zawodów wykonywanych niegdyś przez lud kurpiowski.

W Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle czekały na uczestników stoiska, przy których można było osobiście poznać twórców ludowych, porozmawiać i zapoznać się z różnymi dziedzinami twórczości jak: plastyka obrzędowa i zdobnicza, hafciarstwo i koronkarstwo, plecionkarstwo, tkactwo i obróbka lnu, rzeźbę, garncarstwo, kowalstwo, gotowanie potraw regionalnych, bartnictwo i ciesielstwo.

ReklamaSkansen stoi zatem otworem dla zorganizowanych grup uczniowskich, ale też prywatnych osób zainteresowanych tą tematyką. Wstęp do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle wynosi 3 zł od osoby. Rezerwacja terminów pod numerem tel. (29) 761-82-00.

Na gości czekają twórcy ludowi, regionaliści oraz miłośnicy Kurpiowszczyzny. Można oglądać, rozmawiać z twórcami, próbować smakołyków, ale też samemu stworzyć jakieś rękodzielnicze cudo.

XIX warsztaty etnograficzne Ginące Zawody odbywają się w dniach 5-7 czerwca 2019 r. w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle (ul. Trasa Mazurska 1b). Kto nie był, jeszcze ma czas, aby odwiedzić to niezwykłe miejsce.

Zobacz zdjęcia:
Ginące Zawody w Kadzidle

Więcej zdjęć: Ginące Zawody w Kadzidle

Wyświetleń: 1884 komentarze: -
15:33, 05.06.2019r. Drukuj