środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

"Retrospekcja" - wernisaż wystawy fotografii archiwalnych (zdjęcia)

Z okazji przypadającej w tym roku 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, w holu Ostrołęckiego Centrum Kultury przygotowano wernisaż wystawy fotografii archiwalnych pt. "Retrospekcja".

Aktorka Joanna Szczepkowska w 1989 roku, w Dzienniku Telewizyjnym w TVP oznajmiła Polakom, że 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm. Wypowiedziała te słowa z optymizmem, niekłamaną radością, ale też z nutą naiwności.

Reklama - Wypowiedziane przez nią słowa pomogły wówczas wielu ludziom uwierzyć, że ta szarzyzna, która wówczas jeszcze panowała wokół, już się kończy. Wystąpienie to miało miejsce po ogłoszeniu wyników wyborów, pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Po raz pierwszy wybieraliśmy parlamentarzystów do dwóch izb, czyli nie jak dotychczas tylko do Sejmu, ale również do nowo utworzonego Senatu RP. Po uzgodnieniach zawartych przy Okrągłym Stole rządzący zagwarantowali sobie i swoim koalicjantom 65 proc. miejsc w Sejmie, 35 proc. pozostawiając dla bezpartyjnych. Wybory te zakończyły się sukcesem przedstawicieli środowisk opozycyjnych, startujących z Komitetu Obywatelskiego skupionego przy Lechu Wałęsie - zdobyli oni wszystkie 35 proc. mandatów do Sejmu i 99 na 100 mandatów do Senatu - czytamy na stronie OCK.

Z okazji przypadającej w tym roku 30 rocznicy tego wydarzenia, w Ostrołęckim Centrum Kultury za pomocą archiwalnych fotografii przypomniano, jak wyglądały te wybory w Ostrołęce.

Wernisaż wystawy odbył się w czwartek 6 czerwca.

Zobacz zdjęcia:
"Retrospekcja" w OCK

Więcej zdjęć: "Retrospekcja" w OCK
Wyświetleń: 735 komentarze: 0
07.06.2019, 10:05r. Drukuj
Powrót