poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Świeradów-Zdrój - zawiłe losy leśnej osady

Niewiele miejscowości może poszczycić się bliskim sąsiedztwem "świętych wód". Świeradów-Zdrój jest miejscem, w którym możemy skorzystać z ich dobroczynnych właściwości. Zanim jednak niewielka osada przekształciła się w popularne uzdrowisko, trochę czasu musiało upłynąć.

Najważniejsze etapy rozwoju
Niewielkie miejscowości mają swój urok i dużo do zaoferowania odwiedzającym je turystom. W Świeradowie-Zdroju jest podobnie. Uzdrowisko to może poszczycić się dobroczynnymi wodami, których działanie wprawiało w zdumienie najznakomitszych ludzi ze świata nauki. Jednym z nich był lekarz niemieckiego pochodzenia Leonard Thurneysser, który już w 1572 roku dokonał pierwszego zapisu dotyczącego życiodajnych wód. Samo miasteczko, noszące wtedy nazwę Fegebeutel, czyli Czyścisakwa zostało wspomniane na piśmie około pięćdziesięciu lat wcześniej.

Reklama Rok 1768 to oficjalne rozpoczęcie działalności uzdrowiskowej miasta. W 1783 roku "święte wody" poddano badaniom, które potwierdziły ich dobroczynne działanie. Uzdrowisko działało już prężnie, a liczba miejsc noclegowych wciąż rosła. Na szczególną uwagę zasługiwały Łazienki Leopolda. Był to jak na owe czasy niezwykle nowoczesny obiekt. Budynek powstał w pierwszej połowie XIX wieku i mieścił pokoje dla kuracjuszy oraz dostępne dla nich kabiny prysznicowe z dopływającą pod własnym ciśnieniem wodą. Oprócz pryszniców wprowadzono tu także wanny, gdzie można było się kąpać na siedząco. Od 1873 pokoje były ogrzewane i pojawił się telegraf. Pożar budynku doprowadził do ruiny dużą jego część. Szybko jednak zajęto się jego odbudową oraz dobudową dodatkowego piętra z pokojami i balkonami dla kuracjuszy. Budynek nadal istnieje.
W latach 1846-1866 do miejscowości oddalonej od Świeradowa-Zdroju o zaledwie 15 km przyłączono kolej. Miało to pozytywny wpływ na rozwój uzdrowiska. Wiek XX przyczynił się do doprowadzenia prądu do ulic, a po jakimś czasie także sieci wodociągowej. Pojawił się telegraf oraz poczta.

Reklama Kolejną ikoną zarówno ówczesnego, jak i obecnego miasteczka został Dom Zdrojow, wybudowany w 1899 roku. Powstał on w miejscu zniszczonego przez pożar Domu Źródlanego z XVIII wieku. W skład tego obiektu wchodziły i wchodzą nadal dwa budynki połączone 80-metrową, zadaszoną Halą Spacerową. W dzisiejszych czasach odbywają się tam liczne koncerty.
I i II wojna światowa nie miały zbyt dużego wpływu na rozwój kurortu. Działał on prężnie do 1944 roku. Później miasteczko zostało przejęte przez wojska radzieckie i oddane w polskie ręce. Od 1946 miejscowość miała już prawa miejskie oraz oficjalną nazwę Świeradów-Zdrój.

Osobowość ze Świeradowa-Zdroju
W Świeradowie-Zdroju urodziło się wielu wspaniałych ludzi. Jedną z bardziej znanych postaci był Johann Gottlieb Wolstein, urodzony w 1738 roku. W krajach niemieckojęzycznych był uznawany za jednego z najlepszych ekspertów w dziedzinie weterynarii.

Reklama Życiowe inwestycje
Inwestując w Świeradowie-Zdroju można włączyć się w tworzenie dalszej historii tego miasta. Apartamenty Piano pozwolą nam w dowolnym czasie cieszyć się urokami samej miejscowości oraz całej okolicy. Architektonicznie budynki dopasowane są do regionu. Do swojego apartamentu można dojechać windą prosto z garażu, dzięki czemu każdy z lokatorów ma zapewnioną prywatność. Widok z okna na panoramę gór i dolin wprawia w osłupienie. Świeradów-Zdrój to kurort cieszący się popularnością zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Stoki narciarskie po stronie Polskiej i Czeskiej przyciągają co roku miłośników białego szaleństwa. W takim miejscu apartamenty na wynajem to dobra lokata.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 1080 komentarze: 1
08.06.2019, 09:38r. Drukuj
Powrót


Gość @ 09:46, 08.06.2019

IP: 2a01:110f...f858

A co ma wspólnego z Ostrołęką?