środa, 19 czerwca 2019 r., imieniny Gerwazego, Protazego, Borzysława

Aktualności

Wystawa "Bartnictwo" ze zbiorów prof. Krzysztofa Heyke

Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na otwarcie wystawy pt. "Bartnictwo" ze zbiorów prof. Krzysztofa Heyke. Wystawa jest autorskim zapisem podróży, która rozpoczęła się w 2003 roku na białoruskim Polesiu i nadal trwa.

Wystawę tworzą unikatowe fotografie, mające formę wydruków o dużym formacie, wykonane przez Krzysztofa Heyke w ciągu wieloletnich badań tematu, autentyczne narzędzia bartnicze oraz multimedialne ekrany przedstawiające życie pszczół w środku kłody.

Reklama- Posługując się bezingerencyjną techniką z użyciem kamer endoskopowych i termowizyjnych autorowi udało się pokazać pszczeli mikrokosmos. Zdjęcia przedstawiające bartników przy pracy oraz przydomowe pasieki ilustrują także użycie narzędzi związanych z tradycyjnym pszczelarstwem i bartnictwem. Część z tych narzędzi, zebranych przez autora podczas wypraw, znalazła się także na wystawie. Dociekliwość zaprowadziła reportera do ostatnich bartników żyjących na Polesiu, którzy swe umiejętności przejęli od przodków. Izolacja i zachowawczość lokalnych kultur spowodowały, że na Litwie, Białorusi i Ukrainie swoją działalność kontynuuje kilkuset bartników i pszczelarzy. Z kilkunastoma z nich spotkał się autor wystawy. W Polsce, jeszcze w czasach nowożytnych słynącej jako bartnicza potęga, Krzysztof Heyke natrafił jedynie na cztery rodziny, które kontynuują tradycje bartniczo–pszczelarskie. Kres rodzimemu rzemiosłu przyniosły carskie ukazy i zastosowanie nowoczesnych uli składanych z desek. Obecnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace mające na celu wpisanie bartnictwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości - czytamy na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

ReklamaKrzysztof Heyke - profesor zwyczajny dr habilitowany sztuk filmowych, fotograf, operator, podróżnik, wydawca. Urodził się w 1962 r. w Warszawie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, następnie Instytut Fotografii Artystycznej w Pradze (dyplom 1990) oraz Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi (dyplom 1991). Na zaproszenie Wojciecha J. Hasa, od roku 1992 prowadzi zajęcia z fotografii na Wydziale Operatorskim i Wydziale Reżyserii macierzystej PWSFTviT. Swoje prace prezentował na ponad 160 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest autorem fotografii do kilkunastu albumów. Są to m.in.: Polska romantyczna (siedmiokrotnie nagradzany w konkursach na najpiękniejszą książkę), Tam, gdzie lwowskie śpią orlęta, Polska. Duch Ziemi; Cmentarz Łyczakowski; Cmentarz na Rossie: od świtu do zmierzchu; Katedra lwowska obrządku łacińskiego; Świątynie Kresów, Ludzie Kresów, Kresy. Zapomniana ojczyzna, Rękopis znaleziony w Paryżu, Katedra Grodzieńska, Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem. Autor rozdziału poświęconego Polsce, który jest częścią prestiżowej publikacji Ludy świata. Współpracował z magazynem "National Geographic", jest także współautorem serii wydawniczych magazynu "National Geographic" - Między piekłem a niebem, Świat na talerzu, Na końcu świata. Uczestnik i dokumentalista wypraw wysokogórskich m.in. w Himalaje, na Alaskę, Syberię, Kaukaz, Kilimandżaro, Aconcagua. Od kilkunastu lat podróżuje po dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej oraz Syberii, rejestrując aparatem życie i ślady aktywności Polaków, a także ich potomków. Jego fotografie znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach prywatnych.

Otwarcie wystawy odbędzie się 12 czerwca 2019 r. o godz. 14.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (pl. gen. J. Bema 8).

Odsłon: 640 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 10:49, 08.06.2019r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót