czwartek, 23 stycznia 2020 r., imieniny Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki ma nową siedzibę

Na początku tego roku Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki przechodziło trudne chwile. Brak dotacji oraz wypowiedzenie umowy najmu lokalu zgromadziło nad towarzystwem czarne chmury. Finał okazał się jednak szczęśliwy. W poniedziałek 3 czerwca otwarto nową siedzibę.

W przeszłości Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki zajmowało lokal przy placu gen. J. Bema, tuż obok wydziału promocji miasta. Dzięki uprzejmości ówczesnego włodarza Janusza Kotowskiego, korzystało z wyjątkowo atrakcyjnej ceny wynajmu pomieszczeń.

Reklama Po zmianie władzy w mieście i objęciu urzędu prezydenta przez Łukasza Kulika, miasto wypowiedziało TPO umowę najmu. Zachodziła obawa, że towarzystwo pozostanie bez dachu nad głową. Dodatkowym ciosem był brak dotacji podczas dzielenia miejskich pieniędzy na kulturę.

Finalnie, lokal zaoferowała Zofia Leszczyńska. Historyczne pomieszczenia przy ulicy Głowackiego, gdzie od przeszło 100 lat mieści się słynna cukiernia Leszczyńskich, teraz będą też stanowiły miejsce dla działaczy i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki. Na czele TPO nadal stoi prezes Jadwiga Nowicka, zaś wiceprezesami są Maria Rochowicz i Wiesław Szczubełek.

Reklama - Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki mieści się teraz w zabytkowym lokalu, w cukierni państwa Leszczyńskich. Przed stu laty senior rodu Jan Leszczyński, ojciec pani Zofii, rozpoczął tu swoją słodką działalność cukierniczą. Po tym, jak nasze towarzystwo zostało pozbawione lokalu przy placu Bema, długo nie wiedzieliśmy co począć. Z pomocą przyszła pani Zofia Leszczyńska, która jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki i z dobroci serca przygarnęła nas, przytuliła w czasach trudnych i nie pytała, czy mamy pieniądze. Uznała, że nasza działalność jest na tyle ważna, aby pozwolić jej na dalszą egzystencję. Po prostu zaoferowała swoją pomoc, a my jesteśmy jej za to niezmiernie wdzięczni. To wielkie szczęście - mówiła wzruszona Jadwiga Nowicka, prezes TPO.

Otwarcie działalności w nowej siedzibie połączone było z zaoferowaniem mieszkańcom 7 zeszytu "Ostrołęka pełna wspomnień", w którym odnaleźć można wiele ciekawych tekstów lokalnych twórców.

- Ten zeszyt wydaliśmy z naszych środków. Serdecznie go polecam, bowiem zawiera on piękne teksty wielu autorów. Są tam teksty pani Aldony Rusinek czy Mieczysława Bubrzyckiego, redaktorów "Tygodnika Ostrołęckiego", jest też między innymi piękny tekst "Dziewczyny z Ostrołęki" - cudowne wspomnienia powojenne, lata 60-te, które to wspomnienia snuje pani Lucyna Wiśniewska-Rutkowska - dodaje Jadwiga Nowicka.

Reklama Jak zaznaczyła pani prezes, nowa siedziba ma być wykorzystywana nie tylko jako biuro TPO, ale też miejsce spotkań, rozmów i dyskusji o naszym mieście. Towarzystwo chce zapraszać w swoje progi twórców, artystów, ale też inne osoby, nie tylko z kręgów kultury. Plany jakie poczyniono na pierwszym spotkaniu w nowej siedzibie potwierdza także Wiesław Szczubełek, wieloletni członek towarzystwa oraz jego wiceprezes.

- Nowy lokal jest piękny, szczególnie ze względów historycznych. Tam aż chce się przyjść i snuć wspomnienia, bo atmosfera tego miejsca i miejskiej starówki sprawia, że wyzwalają się emocje, budzą wspomnienia, powraca historia i w efekcie rodzą się ciekawe opowieści. To miejsce powróciło też do życia TPO, bo choć wielu myślało, że to już koniec naszej działalności, to żyjemy, działamy i więcej, mamy już deklaracje wielu prywatnych osób, że będą nas wspierać. Ta pomoc już płynie i aż chce się pracować. Nie poprzestaniemy na dotychczasowych działaniach, pragniemy bowiem zapraszać do nas gości, nie tylko literatów czy ludzi kultury, ale też ciekawe osoby z innych kręgów. Mam nadzieję, że sprawimy mieszkańcom wiele interesujących niespodzianek - mówił Wiesław Szczubełek.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby odbyło się w poniedziałek 3 czerwca. Nie zabrakło wielu gości, okolicznościowych przemówień, dyskusji oraz słodkiego tortu.

Biuro TPO mieści się przy ul. Głowackiego 14. Będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00.
Wyświetleń: 3651 komentarze: 39
10.06.2019, 14:31r. Drukuj
Powrót


szczena z pekinu @ 15:51, 10.06.2019

IP: 95.49...221

i to nie wasza zasługa i waszego guru, wywalił TPOna bruk a teraz jego media piszą o tym WSTYD

MIESZKANIEC @ 15:53, 10.06.2019

IP: 95.49...221

BRAWO PANI ZOFIO JEST PANI WIELKA

az @ 16:10, 10.06.2019

IP: 185.166...126

Kolejna '"zasluga" prezydenta" gdyby nie wyrzucil TPO z poprzednio zajmowanego pomieszczenia to dalej by sie gniezdzili gdzie na uboczu, a tu teraz prosze bardzo jaka lokalizacja

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:15, 10.06.2019

IP: 78.152...118

Czy ktoś wie, z czego utrzymuje się TPO?

bolek @ 16:37, 10.06.2019

IP: 2a00:f41...12ba

Że sprzedaży pączków , a po co ci to żeby jątrzyć?

Do JK z Ostrołęki @ 16:40, 10.06.2019

IP: 2a00:f41...3c91

Tak, ja wiem Janie Kowalski. Zastanawiam się tylko, czemu to tak Ciebie interesuje, czemu to dla Ciebie takie ważne? Zawsze możesz przyjść do siedziby TPO i zapytać wprost, bez szczucia.
Ale tak czy inaczej odpowiadam.
TPO utrzymuje się się ze składek członkowskich i bezinteresownej, społecznej pracy swoich, aktywnych członków. Ale TPO nie tylko się "utrzymuje", jak to nazwałeś, ale również prowadzi działalność wydawniczą, kulturalną, historyczną i inną...
Pozdrawiam
Wiesław Szczubełek

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:47, 10.06.2019

IP: 217.146...87

Cyt.:
"Zastanawiam się tylko, czemu to tak Ciebie interesuje"

Interesuje mnie wiele rzeczy.

Cyt.:
"Zawsze możesz przyjść do siedziby TPO i zapytać wprost, bez szczucia."

Jakiego szczucia, o czym Ty bredzisz?

Cyt.:
"Ale TPO nie tylko się "utrzymuje", jak to nazwałeś, ale również prowadzi działalność wydawniczą, kulturalną, historyczną i inną..."

Czy Ty znasz znaczenie wyrażenia "utrzymuje się"?

Wiesiu, gdyby nie Wasze zainteresowanie, byciem bezrefleksyjnymi popieraczami PiSu, to nigdy nie dostałbyś funkcji, którą pełnisz, a TPO, nie miałby wsparcia PiSu.

Twoje wiernopoddańcze hołdy składane Kotowskiemu, były, zwyczajnie niesmaczne - nikt Ci tego, przede mną, nie powiedział - przecież kiedy się tego słuchało, albo czytało, to robiło się mdło, co wielokrotnie pisałem na tym forum - zachciało się polityki, to macie politykę - na co liczyliście, na kolejne lata dojenia mieszkańców?

Ludzie, ocenili zarówno Ciebie, jak i resztę TPO, które wybierało się do Rady Miasta - nie wzbudziło to w Tobie żadnych refleksji? - Wiesiu, ile jeszcze czasu chciałeś się tak wozić, za nasze?

Macie organizację, to ją sobie utrzymujcie.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:53, 10.06.2019

IP: 217.146...87

Wiesiu, pytanko - jak głosowałeś wobec propozycji dofinansowania wyjazdu na antyrządową manifestację, które Wasza Rada Miasta, przyznała manifestantom z Ostrołęki, a może sam nim byłeś?

Do JK z Ostrołęki @ 19:38, 10.06.2019

IP: 2a00:f41...3c91

Anonimowy Janie Kowalski. Anonimowy, czyli jaki?
Odpowiadam: nijaki, tchórzliwy...

W prawdzie z anonimową postacią publicznie nie powinno się rozmawiać, ale powiem tylko tyle.

Jesteś całkowicie niezorientowany.

Ludzie - ostrołęczanie, ocenili mnie bardzo wysoko, 310 głosów. Swoją drogą jestem ciekawy jak Ciebie ocenili. No, przyznaj się ile miałeś 30, 40 czy może 65 głosów???

Żadnej funkcji z nadania PiS nie pełnię.

Swoją organizację utrzymujemy i od Ciebie nic nie chcemy.

O jakiś manifestacjach - bredzisz.

Ostatnie zdanie.
Nie odpowiadaj. Nie interesują mnie anonimowe wypociny.

Wiesław Szczubełek

do wyżej @ 19:55, 10.06.2019

IP: 95.49...111

TPO miało niegdyś wielkie zasługi ale w ostatnich latach zostało upolitycznione przez kilka osób powiązanych z PIsem, stało się jakby partią polityczną wspierającą poprzednie władze miasta, z jej list startowali dyrektorzy szkół, chyba na polecenie z góry oraz inne dziwne osoby np. znany narodowiec.Tak więc nic dziwnego, że nie są teraz w poważaniu wielu ludzi

Ostroleczanka @ 22:49, 10.06.2019

IP: 178.235...6

Wielki ukłon w stronę rodziny Leszczyńskich. Jeszcze jakby wróciły ich dawne lody smak mojego dzieciństwa...

wiktor @ 22:59, 10.06.2019

IP: 37.47...178

Sprostowanie. Budynek pp. Leszczyńskich nie jest budynkiem zabytkowym. Został wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku (czyli XX). Wcześniej w tym miejscu stały prywatne domy, będące własnością żydowskich mieszkańców Ostrołęki. Cukiernia Państwa Leszczyńskich mieściła się przed wojną w nieco innym miejscu (bliżej ratusza). Pisze o tym w swoich wspomnieniach Zenek Drezner, niegdyś zaprzyjaźniony z TPO, a ponadto widać to na starych fotografiach ulicy Ostrowskiej czyli obecnej Głowackiego, a także z opowieści starszych mieszkańców (w tym nieżyjącego już pana Henia). Owszem w tym lokalu są stoliki i kilka krzesełek z dawnej cukierni. I tyle zabytek. TPO nie powinno mijać się z faktami dotyczącymi historii miasta, którego zwie się Przyjacielem. Może działalność TPO ożywi Starówkę, która powoli umiera. Życzę tego z całego serca, bo najważniejsze jest dobro i prawda o naszym mieście.

Do JK @ 23:38, 10.06.2019

IP: 95.49...220

Czy ktoś wie, z czego utrzymuje się TPO?

Drogi Janku, wiem tylko tyle, że na pewno nie z umowy zlecenia opiewającej na 8 tysięcy zł którą otrzymał wybitny, sympatyczny i smukły specjalista ds sportu, kultury i promocji.

notoja @ 05:05, 11.06.2019

IP: 176.109...91

Czy nazwa Towarzystwo Przyjaciół PIS nie oddawałaby rzetelniej rzeczywistości? Cuius regio, eius religio

kl @ 05:51, 11.06.2019

IP: 178.235...195

Byliście towarzystwem politycznym a nie społecznym. SANKCJONOWALIŚCIE I FIRMOWALIŚCIE działalność partyjną waszego szefa z Otoku. Tak na marginesie proszę o podanie dorobku literackiego szefa. Z tego co czytam to wyszło na lepsze. Kiedyś też byłem członkiem ale jak wszystko zniszczyła polityka to nie jestem.

Rebeliant Remek @ 05:52, 11.06.2019

IP: 188.147...150

Zgadzam się z opiniami, że TPO jest samo sobie winne. Stając się pisbisem straciło prestiż i zaufanie.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 06:02, 11.06.2019

IP: 188.147...48

notoja, to jest Towarzystwo Przyjaciół Wszystkich Władz Ostrołęki. Działają od wielu lat pod różnymi władzami.

Stosują zasadę bezpartyjności:
Cuius regio, eius religio (łac. Czyj rząd, tego religia).

Nie rozumiem, dlaczego obecne władze miasta nie chcą ich poparcia?

Rebeliant Remek @ 06:19, 11.06.2019

IP: 188.147...150

Tępy, a po co komu koń trojański? Niech TPO zrobi u siebie rachunek sumienia i stanie się wiarygodny. Jako pisowska przybudówka niech dalej drapie do rumianego i spółki.

Rebeliant Remek @ 06:20, 11.06.2019

IP: 188.147...150

Tępy, a po co komu koń trojański? Niech TPO zrobi u siebie rachunek sumienia i stanie się wiarygodny. Jako pisowska przybudówka niech dalej drapie do rumianego i spółki.

urzędnik @ 07:24, 11.06.2019

IP: 5.173...221

To już Kotoskiego i Czartoryskiego nie stać było zapewnić lokal dla zasłużonego TPO?

oj nieładnie nieładnie tak plecami się odwracać panowie. Skubnijcie jeszcze im trochę grosza... laughing laughing

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 09:16, 11.06.2019

IP: 188.147...48

urzędnik, to już Kulika i Kleczkowskiego nie stać było zapewnić lokal dla zasłużonego dla miasta TPO?

Oj nieładnieadnie, nieładnie się tak do ostrołęczan odwracać plecami.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 09:25, 11.06.2019

IP: 217.146...87

Cyt.:
"Ludzie - ostrołęczanie, ocenili mnie bardzo wysoko, 310 głosów."

Nie rozśmieszaj mnie, bo będę miał zajady smile

Cyt.:
"Żadnej funkcji z nadania PiS nie pełnię."

Jasne, a tę robotę dostałeś przez swoją fachowość i kompetencje - znowu próbujesz mnie rozśmieszyć - napisz nam może, jakimi to zdolnościami się wykazałeś, żeby sprawować obecna funkcję - może jakiś konkurs ofert wygrałeś?

Cyt.:
"Swoją organizację utrzymujemy i od Ciebie nic nie chcemy."

Ale, przez tyle lat chcieliście i braliście bez skrupułów.

Cyt.:
"O jakiś manifestacjach - bredzisz."

O niczym nie bredzę, Rada Miasta, której byłeś radnym, dofinansowała wyjazd zwolenników PiSu, na antyrządową manifestację do Warszawy - alzheimer?

Cyt.:
"Ostatnie zdanie.
Nie odpowiadaj. Nie interesują mnie anonimowe wypociny.

Pozwolisz, że to ja będę decydował o tym, czy odpowiadam, czy też nie - staliście się sługusami PiSu, bo tam widzieliście konfitury.

Jeżeli Wasz status pozwala na zaangażowanie polityczne, to powinien zostać natychmiast zmieniony.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 09:34, 11.06.2019

IP: 217.146...87

Cyt.:
"Oj nieładnieadnie, nieładnie się tak do ostrołęczan odwracać plecami."

Tępy, kto Ci dał prawo wypowiadania się w imieniu Ostrołęczan?

Ostrołęczanie wypowiedzieli się w ostatnich wyborach - alzheimer?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 09:38, 11.06.2019

IP: 217.146...87

Wiesiu, gdyby nie PiS, to dalej popylałbyś w tym swoim wędkarskim stroju, który u wielu budził politowanie - nie widziałeś, jak się z Ciebie śmieją po kątach i nazywają "komandosem palestyńskim w stanie spoczynku"?

Humanoidalny robot Andrzej @ 10:48, 11.06.2019

IP: 5.173...5

Janek... Janek skoro stać Cię na takie personalne ataki i wywody to powinieneś się przedstawić Swojemu rozmówcy

UX @ 10:55, 11.06.2019

IP: 178.235...204

310-żuli z wojciechowc za butelkę

Wyborca @ 14:06, 11.06.2019

IP: 95.51...26

Do UX. Masz "odwagę" znieważać wyborców, którzy głosowali na Pana Szczubełeka, to dlaczego nie masz ODWAGI żeby się przedstawić. Głosowałam na tego Pana, bo wiem że potrafi zrobić wiele dobrego i wielu ludziom bezinteresownie pomógł i pomaga. A Ty potrafisz tylko opluwać z ukrycia.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:07, 11.06.2019

IP: 2a00:11c0...87

Robot, ja się przedstawiam w każdym swoim wpisie - wygląda na to, że masz poważne problemy ze wzrokiem, albo raczej coś nie za teges z głową, skoro piszesz do mnie per "Janek" i twierdzisz, że się nie przedstawiam.

Jakie personalne ataki, że napisałem to, co wielu było wiadome - personalne ataki, to Ty stosujesz wobec mnie, a jakoś nie jesteś chętny do tego, żeby się przedstawić - co, ja mam Ci udowadniać, że jestem, kim jestem - może jeszcze mam dopisać ' "jak bone dydy", albo podpisać coś własną krwią?

Co, Wy chcecie mnie, po kolei wyzywać na pojedynki na gołe klaty?

Masz forum, to zacznij używać głowy i argumentów, a nie wypisujesz brednie, jak choćby to, że w czasach rządów PO + PSL, PiS uchwalał jakieś nowele ustaw - o czym Ty chcesz dyskutować, o fali upałów?

Co, Wy chcecie się wprosić do mnie na wódkę, czy co?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:56, 11.06.2019

IP: 2a00:11c0...87

Cyt.:
"bo wiem że potrafi zrobić wiele dobrego"

A, co zrobił przez te wszystkie lata?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:11, 11.06.2019

IP: 2a00:11c0...87

Cyt.:
"wielu ludziom bezinteresownie pomógł i pomaga"

To niech założy jakąś fundację - nie tego oczekujemy od radnych, tylko tego, żeby mądrze współrządzili miastem, to co Pan Szczubełek robi w czasie wolnym od uczestnictwa we współrządzeniu miastem, to jest jego prywatna sprawa i mnie, nic do tego.

Jeśli głosował na niego sąsiad, któremu pomógł wnieść pralkę do domu, to nie predestynuje go do bycia radnym, o czym się przekonał w ostatnich wyborach - 301 głosów - klęska, a nie powód do dumy.

Humanoidalny robot Andrzej @ 16:55, 11.06.2019

IP: 5.173...5

Jakoś emocjonalnie reagujesz... masz kiepski dzień czy może okres...


Zarządzeniem losu...
Niechęcią obecnego prezydenta...
A przede wszystkim dzięki dobrej woli Pani Zofii Leszczyńskiej TPO posiada obecnie "swoje miejsce"Cóż... obecny prezydent ma inne wydatki niż wspieranie lokalnej kultury... weźmy na przykład ponowne przystąpienie do struktur ZMP ( związek miast Polskich) który kosztuje miasto 15 000 tysięcy członkowskiego rocznie + koszty wyjazdu... zapewne z rodziną... do hotelu ze spa... jeśli tego typu inwestycje przynoszą wymierne korzyści dla miasta to jestem ciekaw jakie one są poza "lansowaniem się na salonach"?

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:06, 11.06.2019

IP: 5.173...5

Dość tych chorych oszczędności Panie Kulik !!!
Niech Pan zwiększy ilość etatów w ratuszu.
Kupi w końcu nowe służbowe auto i za pieniądze podatników wyjeżdża na wycieczki organizowane przez ZMP... należy sie Panu za to wszystko czego Pan dokonał.

Rebeliant Remek @ 17:17, 11.06.2019

IP: 188.147...150

Andrzej. Słusznie prawisz. Gang katechetów tyle na premie przep***dolił przez 12 lat nieróbstwa,że nowe auto to kropla w morzu 😁

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:26, 11.06.2019

IP: 5.173...5

No... toć głupot bym nie pisał...
Całe szczęście nadeiszła nowa jakość tzw... powiew świeżości 😋

gość @ 17:53, 11.06.2019

IP: 178.235...67

Nowa jakość nadeszła???;))) A to dobre! Mściwość, buta, prymitywizm, totalny chaos, straszna atmosfera i dyletanctwo nadeszło. I to na skalę jakiej w tym mieście jeszcze nie było :(( Najlepiej to widać po owocach. Żaden urzędnik sobie wcześniej życia nie odebrał.

do "Szczubełek W." @ 19:34, 11.06.2019

IP: 2a01:110f...51b4

Lepiej nie zabieraj głosu bo nikt więcej od Ciebie się nie ośmieszył.
Z PSS-u to lepiej sam odejdź - zanim zostaniesz "wykopany".

Na fali @ 22:36, 11.06.2019

IP: 176.109...15

Na fali Na fali Na fali i tyle pozostało a i jeszcze prezes pss społem. To za jego rządów społem sprzedało miastu budynek na Bema na powiększenie kolejnego muzeum

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 11:48, 12.06.2019

IP: 217.146...85

Cyt.:
"Cóż... obecny prezydent ma inne wydatki niż wspieranie lokalnej kultury..."

Kultury w postaci spierania PiSu, przez ostatnie 12 lat?

Cyt.:
"koszty wyjazdu... zapewne z rodziną... do hotelu ze spa..."

Stary dobry, nieodłącznie wyznawca PiSu - wiesz co to są insynuacje?

Najlepiej obrazić się na cały Świat i zamknąć się w gabinecie, a po 12 latach, stwierdzić, że się zaniedbywało mieszkańców - masz mentalność skrzywdzonego dziecka, które najlepiej czuje się, będąc zamknięte w szafie.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 11:50, 12.06.2019

IP: 217.146...85

Robot, za zarobione przez Stańczyka, ponad 1,5 mln, można mieć abonament w ZMP, na 10 lat.