wtorek, 28 stycznia 2020 r., imieniny Walerego, Radomira, Tomasza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

City breaki podbijają Polskę

Szybko dopada cię zmęczenie i brakuje odpoczynku? Masz już dość pracy, ale nie możesz pozwolić sobie na dłuższy urlop? W takim razie wybierz się na city break czyli krótki, kilkudniowy wyjazd, dzięki któremu zregenerujesz utracone siły i spędzisz czas w zupełnie innym miejscu.

Zalety city break
Wyjazdy w stylu city break to wspaniały sposób na odpoczynek, który nie wymaga ani brania urlopu, ani nawet wcześniejszych przygotowań. Posiada za to całkiem sporą ilość zalet. Po pierwsze pozwala na zmianę otoczenia, która wywiera pozytywny wpływ zarówno na nasz umysł, jak i ciało. Po drugie przyczynia się do poszerzenia horyzontów i spojrzenia na życie z nutą dystansu. To także fantastyczna okazja do poznania nowych smaków, a nawet zawarcia interesujących znajomości. Biorąc pod uwagę tak dużą ilość zalet nie dziwi fakt, iż wyjazdy city break z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Reklama Dokąd pojechać?
Wybór destynacji stanowi kluczową kwestię w przypadku organizacji podróży w stylu city break. Dokąd zatem warto się udać? W praktyce wszystko uzależnione jest od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli nie masz ochoty na spędzanie długich godzin w samolocie, to idealnym wyborem może okazać się czeska Praga. Jeżeli natomiast pragniesz odwiedzić nieco odleglejszy zakątek Europy, polecamy wyjazd do stolicy Portugalii czyli Lizbony.

Praga
Stolica Czech to miejsce wręcz wymarzone dla wszystkich miłośników zabytków, dobrego jedzenia oraz wybornego piwa. Co warto zobaczyć w Pradze? Przede wszystkim katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha będącą zarazem głównym kościołem miasta i siedzibą arcybiskupów praskich oraz prymasa czeskiego. Ta niezwykła budowla wznoszona była przez ponad 600 lat! Jest ona miejscem koronacyjnym i grzebalnym czeskich królów, zaś w jej wnętrzu znajdują się liczne dzieła sztuki oraz insygnia koronacyjne w tym m.in. korona świętego Wacława, barokowe berło, miecz koronacyjny czy też jabłko królewskie. Wśród innych, godnych polecenia atrakcji wymienić należy słynny most Karola zdobiony pięknymi, barokowymi statuami oraz zamek na Hradczanach nazywany również Zamkiem Praskim. Zatrzymajmy się na chwilę przy tym ostatnim. Zamek na Hradczanach to w rzeczywistości kompleks zamkowy, który - zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa - uznany został za największy na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Obecnie jest on rezydencją Prezydenta Republiki Czeskiej.

Reklama Będąc w Pradze koniecznie skosztujmy tutejszej kuchni. Co zatem - konkretnie - zjeść podczas pobytu w stolicy Czech? Na przykład vepřo-knedlo-zelo czyli pieczoną wieprzowinę z knedlikami i dodatkiem duszonej kapusty, parek v rohliku będący rodzajem tutejszego hot - doga czy też staročeská pivní polévka czyli po prostu zupę piwną. A jeśli już o piwie mowa to nie zapomnij odwiedzić jednego z tutejszych mikrobrowarów.

Lizbona
Lizbona - będąca stolicą Portugalii - to miasto tak samo piękne, jak tajemnicze. Dotrzesz do niego drogą lotniczą. Tanie bilety do Lizbony kupisz np. za pośrednictwem portalu https://www.sky4fly.net. Będąc na miejscu koniecznie wybierz się do Torre de Belém. To militarna budowla wzniesiona w 1520 roku z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego. Ta niezwykła wieża uznawana jest powszechnie za najważniejszą atrakcję turystyczną miasta. Nie mniej ciekawą budowlą jest klasztor Hieronimitów będący tak naprawdę ogromnym kompleksem klasztornym. Wzniesiony w I połowie XVI wieku, stanowi prawdziwą perłę stylu manuelińskiego, tak specyficznego dla Portugalii. W jego wnętrzu znajdują się groby króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg, jak również nagrobki Vasco da Gamy i pisarza Luisa de Camõesa. Masz już dość zabytków? W takim razie udaj się do największego w Europie oceanarium. Znajdziesz tu ponad 25 000 morskich zwierząt z całego świata. Wystawa podzielona jest na cztery mniejsze akwaria, w których umieszczono faunę i florę Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego, Indyjskiego oraz Antarktydy.

Reklama Kuchnia portugalska to przede owoce morza, ryby i mięso. Co zatem zjeść będąc w Lizbonie? W roli pierwszego dania świetnie sprawdzi się caldeirada. To gęsta zupa, której bazę stanowią wspomniane owoce morza oraz ryby. Poza tym w jej składzie znajdziemy liczne warzywa w tym m.in. ziemniaki, paprykę, cebulę i pomidory. Na drugie danie proponujemy cozido a portuguesa będący rodzajem gulaszu. Potrawa uznawana jest za jedno z narodowych dań Portugalii. Składa się ona ze sporych kawałków mięsa oraz warzyw takich jak marchew, ziemniaki, rzepa, fasola oraz kapusta. Na deser koniecznie wybierz pasteis de nata czyli budyniowe ciasteczko wpisane na listę 7 cudów kuchni portugalskiej.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 921 komentarze: 0
11.06.2019, 22:43r. Drukuj
Powrót