czwartek, 23 stycznia 2020 r., imieniny Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wernisaż wystawy "W świecie rzeźb Romualda Zerycha"

Fot. MKK w OstrołęceDyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy "W świecie rzeźb Romualda Zerycha". Na ekspozycji zaprezentowana zostanie znakomita część dorobku artysty, który odcisnął również ślad w architekturze i memuarystyce Ostrołęki.

Jak czytamy na stronie ostrołęckie muzeum, Romuald Zerych (1888–1964) był artystą rzeźbiarzem. W latach 1908-1911 i 1918–1919 uczył się u Xawerego Dunikowskiego i Tadeusza Breyera w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Związany był z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych oraz z Zrzeszeniem Artystów Plastyków Zwornik. Należał do Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków. Jego prace były nagradzane i wyróżniane. Często wystawiał je w stolicy, ale też w Grodnie, Padwie i innych miastach. Autor pomników, rzeźb nagrobnych i portretowych.

Reklama Zerych był również autorem projektu rzeźb portalowych, który w 1930 roku powstał w ramach konkursu na Pomnik Mauzoleum w Ostrołęce, a także twórcą pomnika szarży artylerii konnej w tym mieście. Zajmował się też renowacją i konserwacją rzeźb barokowych dla Liceum Krzemienieckiego i podczas powojennej odbudowy Warszawy. Z pasją rysował. Stworzył kilkaset portretów jeńców z czasów Wielkiej Wojny, utrwalił twarze ludzi, niekiedy znanych postaci, Hucułów, marynarzy, krajobrazy Wołynia i Krzemieńca, gór i polskiego morza. Rysunki te, według woli spadkobierców rzeźbiarza, w liczbie ponad 1200 obiektów, znajdują się obecnie w zasobach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 14 czerwca w Muzeum przy placu Bema 8. Początek o godzinie 15.00. Wystawa będzie czynna do 6 stycznia 2020 roku.
Wyświetleń: 478 komentarze: 0
12.06.2019, 09:42r. Drukuj
Powrót