sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wystawa "Bartnictwo" - fascynujący zapis pracy pszczelarzy i życia pszczół (zdjęcia)

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej otwarto nową wystawę pt. "Bartnictwo" ze zbiorów prof. Krzysztofa Heyke. Tworzą ją unikatowe fotografie, mające formę wydruków o dużym formacie, przedstawiające życie pszczół w środku kłody, a także narzędzia bartnicze.

To wyjątkowa okazja dla wszystkich miłośników bartnictwa oraz osób, które interesują się pszczelarstwem oraz fascynującym życiem pszczół. Aby zebrać tak ciekawy materiał, potrzeba było wiele lat pracy, podróży, ale też ogromnej pasji.

Reklama- Posługując się bezingerencyjną techniką z użyciem kamer endoskopowych i termowizyjnych autorowi udało się pokazać pszczeli mikrokosmos. Zdjęcia przedstawiające bartników przy pracy oraz przydomowe pasieki ilustrują także użycie narzędzi związanych z tradycyjnym pszczelarstwem i bartnictwem. Część z tych narzędzi, zebranych przez autora podczas wypraw, znalazła się także na wystawie. Dociekliwość zaprowadziła reportera do ostatnich bartników żyjących na Polesiu, którzy swe umiejętności przejęli od przodków. Izolacja i zachowawczość lokalnych kultur spowodowały, że na Litwie, Białorusi i Ukrainie swoją działalność kontynuuje kilkuset bartników i pszczelarzy. Z kilkunastoma z nich spotkał się autor wystawy. W Polsce, jeszcze w czasach nowożytnych słynącej jako bartnicza potęga, Krzysztof Heyke natrafił jedynie na cztery rodziny, które kontynuują tradycje bartniczo–pszczelarskie. Kres rodzimemu rzemiosłu przyniosły carskie ukazy i zastosowanie nowoczesnych uli składanych z desek. Obecnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace mające na celu wpisanie bartnictwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości - czytamy na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

ReklamaKrzysztof Heyke - profesor zwyczajny dr habilitowany sztuk filmowych, fotograf, operator, podróżnik, wydawca. Urodził się w 1962 r. w Warszawie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, następnie Instytut Fotografii Artystycznej w Pradze (dyplom 1990) oraz Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi (dyplom 1991). Od kilkunastu lat podróżuje po dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej oraz Syberii, rejestrując aparatem życie i ślady aktywności Polaków, a także ich potomków. Jego fotografie znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach prywatnych.

Otwarcie wystawy odbyło się 12 czerwca 2019 r. o godz. 14.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Zobacz zdjęcia:
Wernisaż wystawy prof. Krzysztofa Heyke

Więcej zdjęć: Wernisaż wystawy prof. Krzysztofa Heyke
Wyświetleń: 921 komentarze: -
13:42, 14.06.2019r. Drukuj