wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Ważny paszport - pierwszy krok do udanych wakacji

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie zamieścił kolejny komunikat prasowy. Tym razem informacja dotyczy daty ważności paszportów. Urzędnicy przypominają o dostatecznie, wczesnym składaniu wniosków. Niestety nadal wielu obywateli zbyt długo zwleka ze złożeniem wniosku.

- Zarezerwowany urlop, wykupiona wycieczka i spakowana walizka nie gwarantują możliwości zagranicznego wypoczynku, jeżeli zawczasu nie sprawdzimy naszego paszportu. Przypominam, aby odpowiednio wcześnie składać wnioski paszportowe - apeluje Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

Reklama Ustawa o dokumencie paszportowym nie przewiduje możliwości wydania paszportu w trybie pilnym, a wojewoda ma 30 dni na wydanie dokumentu. Tymczasem w województwie mazowieckim niezmiennie kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej. W okresie około wakacyjnym większość przypadków motywowana jest właśnie wykupieniem zagranicznej wycieczki.

Dziś w budynku MUW przy placu Bankowym odbyła się konferencja prasowa promująca przedwakacyjną akcję Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pt. "Ważny paszport - pierwszy krok do udanych wakacji". W ramach akcji urząd przygotował serię spotów informacyjnych, które będą pomocne osobom planującym zagraniczne podróże. Mają one służyć również upowszechnianiu wiedzy na temat procedur i wymagań jakie należy spełnić wyrabiając dokument paszportowy.

Reklama Podczas konferencji za stołem prezydialnym zasiedli: wojewoda mazowieckie Zdzisław Sipiera, wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz oraz Kamila Jeziorska-Chojecka Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich MUW.

- Planując zagraniczną wycieczkę pamiętajmy o uprzednim sprawdzeniu paszportu i w razie konieczności złożeniu wniosku paszportowego - powiedział wojewoda mazowiecki. - Zadbajmy o to, żeby wakacje były czasem faktycznego wypoczynku, a nie nerwowego wyczekiwania na wydanie nowego dokumentu - dodał wojewoda.

Reklama - Siedem, kilkunastosekundowych spotów informacyjnych zostało upowszechnionych na stronie internetowej urzędu, w zakładce paszporty oraz na profilu facebookowym i kanale YouTube MUW (filmy do pobrania). W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost liczby składanych wniosków paszportowych. W 2017 roku w województwie mazowieckim przyjęto 225 572 wniosków paszportowych, natomiast w 2018 roku było ich 277269. Od 1 stycznia do 31 maja 2019 r. w punktach obsługi na terenie województwa mazowieckiego przyjęto 142172 wnioski paszportowe. Wychodząc naprzeciw wzmożonemu zapotrzebowaniu w okresie poprzedzającym wakacje na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzane są okazjonalne akcje pod nazwą „Sobota z paszportem”. W wybrane soboty w wyznaczonych referatach paszportowych odbywa się wówczas dyżur, podczas którego można złożyć wniosek paszportowy. W tym roku akcja "Sobota z paszportem" przeprowadzona została już cztery razy - w marcu, kwietniu i dwa razy w czerwcu - informuję Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Obecnie na Mazowszu działa 21 punktów paszportowych - 5 w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce), 16 w Warszawie i okolicznych powiatach. Informacje można uzyskać pod numerem infolinii: (22) 695-73-88 oraz na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania.
Wyświetleń: 483 komentarze: 0
15.06.2019, 08:17r. Drukuj
Powrót