poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Wernisaż wystawy "W świecie rzeźb Romualda Zerycha" (zdjęcia)

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbył się wernisaż wystawy "W świecie rzeźb Romualda Zerycha". Na ekspozycji zaprezentowano znakomitą część dorobku artysty, który odcisnął również ślad w architekturze i memuarystyce Ostrołęki.

Jak poinformowało ostrołęckie muzeum, Romuald Zerych był artystą rzeźbiarzem. W latach 1908-1911 i 1918–1919 uczył się u Xawerego Dunikowskiego i Tadeusza Breyera w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Związany był z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych oraz z Zrzeszeniem Artystów Plastyków Zwornik. Należał do Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków. Jego prace były nagradzane i wyróżniane. Często wystawiał je w stolicy, ale też w Grodnie, Padwie i innych miastach. Autor pomników, rzeźb nagrobnych i portretowych.

Reklama - Zerych był również autorem projektu rzeźb portalowych, który w 1930 roku powstał w ramach konkursu na Pomnik Mauzoleum w Ostrołęce, a także twórcą pomnika szarży artylerii konnej w tym mieście. Zajmował się też renowacją i konserwacją rzeźb barokowych dla Liceum Krzemienieckiego i podczas powojennej odbudowy Warszawy. Z pasją rysował. Stworzył kilkaset portretów jeńców z czasów Wielkiej Wojny, utrwalił twarze ludzi, niekiedy znanych postaci, Hucułów, marynarzy, krajobrazy Wołynia i Krzemieńca, gór i polskiego morza. Rysunki te, według woli spadkobierców rzeźbiarza, w liczbie ponad 1200 obiektów, znajdują się obecnie w zasobach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce - czytamy na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wernisaż wystawy odbył się w piątek 14 czerwca. Ekspozycja będzie czynna do 6 stycznia 2020 roku.

Zobacz zdjęcia:
Wernisaż wystawy "W świecie rzeźb Romualda Zerycha"

Więcej zdjęć: Wernisaż wystawy "W świecie rzeźb Romualda Zerycha"
Wyświetleń: 520 komentarze: 0
15.06.2019, 08:25r. Drukuj
Powrót