środa, 15 lipca 2020 r., imieniny Włodzimierza, Henryka, Egona

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Żarnobyl w Ostrołęce?

Patrząc krzywym okiem czasami lepiej dostrzec coś, co nie do końca pasuje do obrazka. Często bowiem okazuje się, że rzeczywistość jest zgoła inna niż nam się wydaje. Czy nowa elektrownia w Ostrołęce będzie nowym "Misiem" na miarę naszych czasów?

Niedawno o nowej elektrowni w Ostrołęce głos zabrał marszałek województwa mazowieckiego i zaapelował na Twitterze, by ponownie zastanowić się nad sensem jej budowy lub ewentualną zmianą technologi na gazową.

Reklama - Należy jeszcze raz poważnie się zastanowić czy nie zastąpić nowych bloków węglowych w Ostrołęce blokami gazowymi. Jeszcze nie jest za późno. Kieruję to do Premiera Morawieckiego. Panie Premierze prąd jest Mazowszu potrzebny, emisja węglowa nie! - napisał marszałek Struzik.

Patrząc na apel krzywym okiem pytam czemu tak późno i czy już nie za późno? Czy powtórzy się historia budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu, gdzie utopiono wiele miliardów złotych? Co to znaczy emisja węglowa? Czy elektrownia gazowa nie będzie emitować dwutlenku węgla?

Krzywym okiem patrzę na to, bo gaz jest tylko trochę bardziej ekologiczny od węgla i musimy go importować znacznie więcej od węgla. Gaz także emituje dwutlenek węgla do atmosfery. Węgla zresztą zaczyna nam brakować, a gazu też mamy niewiele.

W ten sposób panie marszałku nie zapewnimy sobie bezpieczeństwa energetycznego. Nie zmniejszymy emisji CO2. Nie wyprodukujemy taniej energii. Potrzebne są inne wybory. Na miarę XXI wieku, a energetyka węglowodorowa, czyli ta oparta na spalaniu węgla, gazu, drewna, oleju opałowego, biomasy, to cofanie się do wieku XX.

Reklama Mamy jeszcze w Polsce węgiel, ale jak usłyszałem kiedyś na konferencji poświęconej przyszłości krajowej energetyki, epoka kamienia łupanego wcale nie skończyła się z powodu braku kamienia. Boje się, że mimo wszystko nad Kurpiami zawisną czarne chmury i nowa elektrownia powstanie. Jej budowę oficjalnie już rozpoczęto. I pewnie elektrownia C, ostrołęcka duma, podobno najnowocześniejsza w Polsce, zostanie wybudowana.

Tylko czemu, jeżeli jest tak nowoczesna, jak wszyscy głoszą, ma być ostatnią, a nie pierwszą w Polsce? Dla mnie to jasne jak dym z parowozu. Bo to elektrownia spalająca dziennie aż sześć (!) składów pociągów, każdy po 40 wagonów z węglem i emitująca 6 mln ton dwutlenku węgla rocznie do atmosfery, zużywająca znaczne ilości wody czerpanej wprost z Narwi.

To monstrum poza 1000 MW energii elektrycznej wyprodukuje dziennie też przy okazji 2 tys. ton popiołu, do którego wywiezienia potrzeba 40 wagonów kolejowych. To także emisja różnych szkodliwych związków i nie wszystkie z nich będą wychwytywane przez filtry, m.in. pyły PM2.5 - odpowiedzialne za choroby nowotworowe i PM10 odpowiedzialne za astmę, alergie itp.

Reklama Tak, to inwestycja warta 6 mld złotych, ale nie wiem, jaką cenę przyjdzie nam za to zapłacić. Nadzieją jest to, że elektrownia nie zostanie wybudowana. Być może zabraknie na nią najzwyczajniej kasy, bo projekt nie spina się finansowo i nie ma chętnych, by wyłożyć brakujące miliardy złotych.

- Choć Polecenie Rozpoczęcia Prac (NTP) dla wartej ponad 6 mld zł elektrowni zostało wydane w grudniu 2018 r., do tej pory nie ma ona finansowania - Enea przeznacza nań 1 mld 271,4 mln zł, a Energa co najmniej 1 mld zł. Mimo zapowiedzi, do projektu nie dołączył żaden nowy inwestor, a liczne zagraniczne banki, ubezpieczyciele i reasekuratorzy ogłosili, że nie będą weń zaangażowani ze względu na poważne ryzyka finansowe i klimatyczne – piszą ekolodzy prowadzący serwis www.elektrowniaostroleka.com.

Czyżby elektrownia C miała w przyszłości straszyć pustką jak Żarnobyl i miała się stać kolejnym symbolem marnotrawstwa środków? Czy będzie nowym misiem na miarę naszych czasów?

To napisałem ja, patrząc krzywym okiem, Jarząbek. Wojtek Jarząbek.

O autorze
Wojciech Jarząbek - ekolog, prezes stowarzyszenia "Ekomena".

Na łamach "Mojej Ostrołęki" jest miejsce dla osób mających własne zdanie i chcących dyskutować. Popularna wśród czytelników "Skrzynka skarg" jest niewystarczająca, dlatego tworzymy dział "Krzywym okiem", gdzie publikujemy teksty znanych w Ostrołęce i regionie osób. Subiektywne opinie autorów, poruszające ważne sprawy Kurpiowszczyzny, są polem do rozległej dyskusji i przemyśleń.
Piszą dla Państwa: Stanisław Giżycki, Wojciech Jarząbek, Maciej Kleczkowski, Dariusz Łukaszewski, Bartosz Truszkowski i Krzysztof Chojnowski.

Więcej publikacji w dziale Krzywym okiem.
Wyświetleń: 9628 komentarze: 48
15.06.2019, 09:51r. Drukuj
Powrót


ja @ 10:15, 15.06.2019

IP: 188.146...24

a czy autor tekstu wie co to jest zamówienie publiczne? i z czym wiążą się zmiany przedmiotu zamówienia? amatorstwo.
"Na łamach "Mojej Ostrołęki" jest miejsce dla osób mających własne zdanie i chcących dyskutować"
Ale się uśmiałem... chyba własne zdanie ale po linii partyjnej.

Humanoidalny robot Andrzej @ 10:23, 15.06.2019

IP: 94.254...105

Cyt:
"Żarnobyl w Ostrołęce?"

Żarnobyl... tylko geniusz mógł wpaść na tak genialny pomysł.

Parantela słów Żarno(Żarna – urządzenie do ręcznego mielenia zboża, złożone z dwóch kamieni, jednego nad drugim, z których górny jest ruchomy względem dolnego...

Oraz "byl" (język afrykanerski)
Edytuj
znaczenia:
rzeczownik..
(topór)

Tak? Tak Żarnobyl... kto by pomyślał....

Rebeliant Remek @ 10:26, 15.06.2019

IP: 188.147...22

Ja. Lepiej chyba przyznać się do błędu, choć to tanie nie bedzie i nie brnąć dalej w głupotę. Głupotę dużo bardziej kosztowną.

Wojciech Jarząbek. Podpisuję się pod pańskimi przemyśleniami.

Realny @ 10:29, 15.06.2019

IP: 188.147...67

Ludzie zostawcie te elektrownie w spokoju !! Niemcy spałem w dużo więcej węgla od nas w celu wyprodukowania energii i nikt im nic nie mówi. Wszystkich elektrowni węglowych zamknąć nie można. Póki mamy węgiel korzystajmy budujmy lub ulepszajmy elektrownie tak by były jak najmniej szkodliwe. Bo trzeba pamiętać o tym ile miejsc pracy daje taka elektrownia a nowoczesna jest mniej szkodliwa od gazowej a dzięki elektrowni pracę mają górnicy i tak interes się kręci i kasa zostaje w państwie a nie idzie na wschód

Gumbad @ 10:38, 15.06.2019

IP: 178.235...141

W pobliżu Pruszkowa znajduje się już taki eksponat. Nawet komin postawili, teraz można to oglądać z okien pociągów.

REALNY?? @ 10:40, 15.06.2019

IP: 85.232...122

Mam już dość waszego pier.... o miejscach pracy. Kolejny komin, nieważne czy ekologiczny - komin to komin - truje mniej lub więcej - TRUJE!!! Nie ma zerowej emisji pyłów. A czy przy ekologicznym - mniej emisyjnym ktoś dostanie raka lub umrze na POChP to i tak będzie to czyjaś tragedia. Polecam poczytać o apartheidzie ekologicznym, a komentarze o miejscach pracy - dla kogo, jest pełno.

GeoScience @ 10:48, 15.06.2019

IP: 5.173...54

Brawo za glos rozsądku! Podpisuje się wszystkimi 4 kończynami!

Humanoidalny robot Andrzej @ 10:51, 15.06.2019

IP: 94.254...105

Spalanie gazu też powoduje emisję CO2, a jeśli rośnie światowe zapotrzebowanie na energię to i spalać trzeba więcej. Globalny problem z CO2 spowodowany jest przede wszystkim gwałtownym wzrostem emisji z krajów azjatyckich i rozwijających się. Emisja europejska (w samej energetyce), spada i coraz bardziej zbliża się do
10 % światowej.

Humanoidalny robot Andrzej @ 10:53, 15.06.2019

IP: 94.254...105

Cyt:
"Jeśli wariant gazowy to powstaje pytanie skąd ten gaz wziąć i na dodatek niebagatelne jego ilości. Dziś w Polsce konsumujemy rocznie (przemysł, energetyka i odbiorcy indywidualni) ok. 16 mld m3 gazu rocznie. Jedna czwarta tego to nasze krajowe wydobycie a pozostałe 75% to import, z czego 80% importy to dostawy z Rosji (dominująca pozycja w reszcie importu to Niemcy, więc też w większości gaz realnie rosyjski, ale dostarczany w wolnym handlu z „drugiej strony”). Wprowadzanie energetyki gazowej znacząco zwiększy zapotrzebowanie na ten surowiec. Reguła jest w miarę prosta 1000 MW mocy w elektrowni gazowej to około 1 mld m3 zużycia gazu rocznie (tu oczywiście będą pewne wahania w zależności od konstrukcji bloku energetycznego, udziału ciepłownictwa, sprawności, a przede wszystkim rocznej produkcji energii – wykorzystania mocy)."

Koszyszko @ 10:57, 15.06.2019

IP: 37.30...214

Każdy pomysł odejścia od węgla jest dobry, niemniej gaz również emituje CO2 w ilości nieakceptowalnej. Ta elektrownia po prostu nie może powstać.

Humanoidalny robot Andrzej @ 11:00, 15.06.2019

IP: 94.254...105

Podstawowym problemem przy wykorzystaniu gazu jest jego transport i magazynowanie. Jeden kilogram metanu zajmuje w normalnych warunkach ponad metr sześcienny objętości, co oznacza, że nie można go przewozić ani magazynować tak łatwo jak ropy czy węgla. Gaz ziemny przesyła się praktycznie wyłącznie rurociągami. Transport statkami jest możliwy wyłącznie po skropleniu gazu, co jest bardzo kosztowne i pochłania mnóstwo energii. Ktoś, kto postawi elektrownię lub fabrykę zasilaną gazem, będzie mógł kupować paliwo tylko od jednego dostawcy – tego, który posiada prowadzący do fabryki gazociąg.

Skąd w takim razie Polska bierze gaz? Nasze główne gazociągi służące do jego importu to Gazociąg Jamalski łączący nas z Białorusią, gazociąg z Ukrainy, który wchodzi do Polski w Hermanowicach oraz gazociągi rewersowe z Niemiec. Gaz dostarczany do tych trzech krajów pochodzi głównie z Rosji, a więc można powiedzieć, że trzej najważniejsi dostawcy gazu do Polski to Rosja, Rosja i… Rosja. Polska podjęła próbę, aby zbudować alternatywną drogę dostaw gazu poprzez morski terminal LNG („gazoport”) oraz podpisała z Katarem kontrakt na import znacznych ilości skroplonego gazu po wysokiej cenie. Budowa gazoportu zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale nie jest opłacalna, bo to Rosja zawsze będzie oferować najniższe ceny dla Europy Środkowej – po prostu transport starymi, zamortyzowanymi gazociągami jest najtańszy.

Nie wiadomo, jakie będą ceny gazu w przyszłości, ale na pewno nie będą one niższe niż dziś. Tanie i bliskie złoża gazu, takie jak te na Morzu Północnym, kończą się, a pozostałe są albo kosztowne w wydobyciu, albo położone bardzo daleko (np. w Australii), także ich transport jest drogi. Dzisiaj cena gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii to ok. 100 zł/MWh[3]ok. 100 zł/MWh. Dla porównania węgiel kamienny w portach Belgii i Holandii kosztuje tylko 62 dolary za tonę, czyli niecałe 33 zł za megawatogodzinę. Elektrownie gazowe są z reguły efektywniejsze od węglowych, więc mogą pracować przy nieco wyższych cenach paliwa, jednak trzykrotna różnica w cenie energii jest nie do wytrzymania nawet dla najbardziej efektywnych elektrowni gazowych. W ostatnich latach niemieckie elektrownie gazowe przez większość czasu były wyłączone, bo bardziej opłacalna była produkcja energii z wiatru, słońca, biomasy czy węgla brunatnego.

Ziom @ 11:09, 15.06.2019

IP: 188.147...50

Ta elektrownia mysi powstać, w innym przypadku ostroleka stanie sie straszna dziura... w grę wchodzą dziesiątki mln zł rocznie dla miasta, a tych u nas nie sa wiele...

ketuks @ 11:21, 15.06.2019

IP: 2a00:f41...c39b

tylko gazówka, nawołuję od niepamiętnych czasów, wszystko się w gazówce zgadza, będzie prąd, będą zadowolone ekooszołomki wink i mamy gazoport, który będzie rozbudowywany, będziemy importować gaz na potęgę.

Assets @ 11:24, 15.06.2019

IP: 37.248...69

Tak, to jest Miś na miarę naszych czasów. Z tym że nie śmieszny, a niebezpieczny. I jest wynikiem dużo większej głupoty. Ostatnia elektrownia węglowa - jeden z pomników IV RP. Oby nie powstał.

ketuks @ 11:24, 15.06.2019

IP: 2a00:f41...c39b

a węgiel zostanie jako zabezpieczenie na przyszłość, w przyszłości jak popracujemy nad technologią będziemy gazyfikować węgiel jak łupki, bez zbędnego ryzyka wysyłania ludzi pod ziemię.

Humanoidalny robot Andrzej @ 11:25, 15.06.2019

IP: 94.254...105

Cyt:
"Globalny problem z CO2 spowodowany jest przede wszystkim gwałtownym wzrostem emisji z krajów azjatyckich i rozwijających się. Emisja europejska (w samej energetyce), spada i coraz bardziej zbliża się do
10 % światowej."

Czemu więc Polska płaci karę za emisję CO2? To jest właśnie Eko -terroryzm .
Widać też jak na dłoni idiotyzm naszych poprzednich i obecnych władz....

Anty @ 11:26, 15.06.2019

IP: 188.146...115

@ Humanoidalny robot Andrzej
Ty napewno geniuszem nie jesteś! Kombinujesz jak koń pod górę. Żarnowiec i Czarnobyl, nie ponimajesz? Tytuł fajny, swoją drogą.

Hana @ 11:30, 15.06.2019

IP: 37.30...112

Przyszlosc dla Ziemi to energia sloneczna, ktorej jest w brod, tylko szkoda, ze jestesmy na poczatku drogi i nie umiemy jej jeszcze wykorzystac. Te dzialajace obecnie sa jeszcze za drogie, malo efektywne i nieoplacalne. Energia kosmiczna-sloneczna ma nieograniczone mozliwosci ale kiedy nauczymy sie z niej korzystac....!?

ketuks @ 11:34, 15.06.2019

IP: 2a00:f41...c39b

wystarczy paneli słonecznych na Saharze o powierzchni 1/3 terytorium Polski żeby zasilić w prąd CAŁĄ Europę

Humanoidalny robot Andrzej @ 11:35, 15.06.2019

IP: 94.254...105

A no... faktycznie... jesteś geniuszem

mika @ 13:28, 15.06.2019

IP: 5.172...193

Tytuł świetny. Bo buduje się coś, co nie ma szans na długie życie. I po chybione inwestycji zostaną tylko ruiny.

🐕 @ 13:39, 15.06.2019

IP: 37.47...252

Japończyk budują 40 nowych elektrowni na węgiel i węgla nie mają to my możemy gazowe choć gazu nie mamy😂😂

miś @ 14:47, 15.06.2019

IP: 83.24...47

Najszybciej rośnie i powiększa się zarząd tej "elektrowni" w budowie, już nie mieści się w biurowcu po ZREWie, tak ............................................
............................to będzie jeden z największych i najkosztowniejszych MISIÓW ostatnich lat.........................................
............................................
........................ flagowy MIŚ obecnej ekipy(a w szczególności tej która rządziła w Ostrołęce do tej pory), nie chodzi o to by zbudować, tylko by długo i kosztownie budować, na tym najlepiej się zarabia , szczególnie będąc w zarządzie powstającej firmy...................................!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!1

Dymek @ 15:01, 15.06.2019

IP: 83.31...74

Coraz bliżej , jako ludzkość, stoimy przed alternatywą być albo nie być. Wiemy , że jednym z zasadniczych działań jest ograniczenie emisji CO2. Co robimy z tą wiedzą? Nie wyciągamy żadnych wniosków! Budujemy nową elektrownię węglową! Czy w polskim rządzie zasiadają odpowiedzialni ludzie, czy tylko członkowie partii opanowani żądzą władzy i pieniędzy? Ocenę pozostawiam normalnie myślącym rodakom!

Ostrołeczanka @ 15:25, 15.06.2019

IP: 178.235...133

Umieralność na raka w naszym powiecie ostatnio diametralnie wzrosła może czas najwyższy czas by lokalne władze przyjrzały się bliżej rodzimym zakładom produkcyjnym emitującym toksyny bo pieniądze z podatków to nie wszystko życie jest tylko jedno i może MO dokopie się do statystyk medycznych i je nam przedstawi

Hi, hi... @ 15:32, 15.06.2019

IP: 83.185...200

Żarnowiec - tam miała powstać elektrownia atomowa
Czarnobyl - tam była katastrofa elektrowni atomowej
Redaktor połączył te dwa słowa i wyszło słowo nie mające nic wspólnego z Ostrołęką - tam ma powstać kopcióch węglowy a nie atomowa elektrownia.
M.O. chciało błysnąć niczym wiązka światła skupiona w soczewce nowoczesnej elektrowni słonecznej lecz wyszła świeczka na nagrobku inteligencji...

Ozzi @ 15:40, 15.06.2019

IP: 83.24...101

Dzięki za ten głos rozsądku. Przyszłość to Odnawialne Źródła Energii a nie węgiel czy gaz.Już wystarczająco zatruliśmy naszą planetę, musimy ograniczyć emisję CO2, a to można osiągnąć, odchodząc od paliw kopalnych.

Realny @ 16:37, 15.06.2019

IP: 188.147...67

Ludzie umierają bo jedzą śmieciowe jedzenie i piją jeszcze bardziej śmieciowe napoje gazowane. Tylko że o tym się mówi najmniej. Mamy teraz może na wszystko co jest Eko. Tylko zamknijcie kopalnie i wszystkie elektrownie i wyrzudzcie setki tysięcy ludzi na ulice. No i nie wiem jak wytworzycie wszystkie panele nie zasmiecajac środowiska? Wszystko trzeba robić z umiarem powoli przez naście lub dziesiat lat zamykać nietentowne kopalnie przekwalifikowywac ich pracowników i to samo robić z elektrownia i modernizowac bądź budować nowe mniej szkodliwe przy jednoczesnym inwestowaniu w czysta energia i może za 20-30 lat odnajdziemy wcale od węgla.
Mówienie o natychmiastowym zamykaniu jest chore. Nie naprawisz w 5 lat zaniedbań ostatnich 100 lat

Nick @ 18:49, 15.06.2019

IP: 95.49...169

Wszystkich przeciwników powstania elektrowni uprasza się o wyciągnięcie wtyczek z gniazdka a ostatni gasi światło.

Lumen @ 19:33, 15.06.2019

IP: 176.109...204

Świetnie napisane. Popieram w zupełności. Nie potrzeba nam tutaj kolejnej spalarni w.dodatku nie polskiego węgla.

Kurpianka @ 20:27, 15.06.2019

IP: 188.146...106

Nareszcie sensowny głos rozsądnego człowieka. Brawo, Panie Jarząbek !!!

ya @ 21:32, 15.06.2019

IP: 178.235...71

niemcy wam placa za ta paplanine na lancuch i na drzewo kolorowe pe aly

Humanoidalny robot Andrzej @ 21:51, 15.06.2019

IP: 94.254...105

To jest głos rozsądku... raczej paplanina marzyciela upitego Rosyjską wódką...
Ekonomicznie to sprawa wygląda następująco:

Dzisiaj cena gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii to ok. 100 zł/MWh[3]ok. 100 zł/MWh. Dla porównania węgiel kamienny w portach Belgii i Holandii kosztuje
tylko 62 dolary za tonę, czyli niecałe 33 zł za megawatogodzinę.

A poza tym:

Transport statkami jest możliwy wyłącznie po skropleniu gazu, co jest bardzo kosztowne i pochłania mnóstwo energii. Ktoś, kto postawi elektrownię lub fabrykę zasilaną gazem, będzie mógł kupować paliwo tylko od jednego dostawcy – tego, który posiada prowadzący do fabryki gazociąg.

Skąd w takim razie Polska bierze gaz? Nasze główne gazociągi służące do jego importu to Gazociąg Jamalski łączący nas z Białorusią, gazociąg z Ukrainy, który wchodzi do Polski w Hermanowicach oraz gazociągi rewersowe z Niemiec. Gaz dostarczany do tych trzech krajów pochodzi głównie z Rosji, a więc można powiedzieć, że trzej najważniejsi dostawcy gazu do Polski to Rosja, Rosja i… Rosja.

ya @ 22:00, 15.06.2019

IP: 178.235...71

Polska komuszkami i pe alami niemieckimi stoi kupcie sobie lampy naftowe i oddajcie 500 setki obludnicy i wynocha do waterlandu bo u nas bieda

Ja @ 22:16, 15.06.2019

IP: 5.173...152

Kto płaci ci za pisanie takich głupot. Co drugie słowo mija się z prawdą. Poczytaj trochę o tej technologii zanim zaczniesz bzdury wypisywac

klich @ 07:00, 16.06.2019

IP: 178.235...17

Czy ktoś pamięta jak około 28 lat temu po otwarciu drzwi balkonowych czuć było charakterystyczny zapach spalania... ja pamiętam, czy w tedy ludzie wychodzili na ulicę i krzyczeli smog!!!smog!!! No nie może dla tego że świadomość o tym była mniejsza, moim zdaniem powinniśmy palić węglem ile wlezie pod jednym ważnym warunkiem powinien być to Polski węgiel a nie ruski

. @ 09:34, 16.06.2019

IP: 95.49...38

Czytam te komentarze i nie wierzę...
Tyle nieuków w jednym miejscu, powtarzających bzdury które im jedynie słuszna partia wtłoczyła do bezmyślnych makówek za pomocą jedynie słusznej telewizji. Obywatele na miarę obecnego rządu ślepo wierzący w to co im powiedzą i gotowi za to zabić.
A gdzie samodzielne myślenie? Za trudne?

Jerzy Brojek @ 10:34, 16.06.2019

IP: 178.235...171

Dziękuję Panu Wojciechowi Jarząbkowi za ten znakomity analityczny artykuł. To że aktualny prezydent Donald Trump wycofał ten Kraj z m i e d z y n a r o d o w e g o porozumienia klimatycznego - NIE ZATRZYMUJE OCIEPLANIA KLIMATU PLANETY. Że część z Państwa komentujących nie d o s t r z e g a tych zagrożeń - także jest n a t u r a l n y m. Specjaliści twierdzą, że w epoce podboju Kosmosu - około 8% populacji Świata nadal wierzy - że Ziemia jest PŁASKA. Ilu takich jest w Polsce - nie wiemy. Jarosław Kaczyński może w y m y ś l a ć przeróżne dziwolągi polityczne w postaci "ALTERNATYWY DLA BRUKSELI", ale nie zmienia to faktu - że
polskie Społeczeństwo CHCE PRZYNALEŻEĆ DO UNII EUROPEJSKIEJ. Unia
Europejska dała nam pieniądze między innymi na OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW ale
w y m a g a - abyśmy NIE ZAPASKUDZALI naszych krajowych zasobów wodnych,
oraz MIĘDZYNARODOWEGO BAŁTYKU. Trochę podobnie jest z EMISJAMI GAZÓW CIEPLARNIANYCH. Unia Europejska d o f i n a n s o w u j e budowy np
ferm fotowoltaicznych, ALE ZAPOWIADA DRASTYCZNY WZROST O P Ł A T
za tak zwane "KWOTY EMISJI". Te opłaty już dzisiaj POWAŻNIE RZUTUJĄ NA
CENY ENERGII ELEKTRYCZNEJ, więc rząd kontrolowany przez Jarosława Kaczyńskiego już dziś "wije się jak przysłowiowy wąż" - aby O D R O C Z Y Ć
PODWYŻKI CEN PRĄDU. I rośnie przy tym kosztowny IMPORT WĘGLA.
Pozdrawiam wszystkich Państwa komentujących, z poważaniem Jerzy Brojek z
Ostrołęki, dnia 16 czerwca 2019 roku.

Humanoidalny robot Andrzej @ 13:50, 16.06.2019

IP: 5.173...48

Chcecie chronić środowisko i jednocześnie stawiacie gaz ziemny jako alternatywę dla węgla... zarówno jedno jak i 2 w trakcie spalania emituje CO2...
Jedynie energia słoneczna i jej wykorzystanie mogło by przynieść realną korzyść dla regionu....
Piszecie bzdury...
Wystarczy sprawdzić dane w internecie a nie ślepo wierzyć różowym pseudo naukowcom..
Europa jako całość... w skali globalnej emituje około 10 % światowej produkcji CO2...
1. Chiny
2. USA
3.Indie
4.Rosja
5.Japonia
6.Niemcy
7.Korea Południowa.....
I Polska na... 22 miejscu...

Do jeży brojek @ 14:41, 16.06.2019

IP: 5.173...66

Raczysz żartować... Analityczny... Te 8 procent to chyba wśród wyznawców Tuska co szepnie on lub jego zwierzchnictwa staje się prawdą wiary... Kpina nie artykuł.

Tolo @ 20:29, 16.06.2019

IP: 5.184...131

Jak to jest? Japonia, kraj podobnej wielkości do Polski, po zamknięciu elektrowni jądrowych, buduje ponad 40 nowych elektrowni węglowych, zdaje się, że podobnej konstrukcji jak planowana Ostrołęcka. Ten kraj nie posiada własnych kopalni, więc sprowadza węgiel z Australii. Nie opłaca im się kupować energii za granicą, sprowadza tylko niezbędne ilości. W Ostrołęce nie opłaca się budować podobnej elektrowni, ponieważ sprowadzenie węgla z okolic Lublina jest mało opłacalne?

Rebeliant Remek @ 01:58, 17.06.2019

IP: 188.147...129

Porównywanie Polski z Japonią jest akurat bzdurą. Japonia jest skazana na węgiel z racji problemów sejsmicznych i zagrożeń z tym związanych. My tego problemu nie mamy.

Humanoidalny robot Andrzej @ 08:48, 17.06.2019

IP: 5.173...69

No, tak, nie mamy, a bieda aż piszczy...
Jedyna elektrownia jaka może powstać w Ostrołęce to elektrownia "węglowa" i tyle w temacie.
Należy jednak pamiętać że środowiska tzw. " obrońców natury" muszą być aktywne i co jakiś czas udzielać porady która jak się okazuje nie wnosi nic do rzeczowej dyskusji...
Japonia jest skazana na węgiel... bzdury piszesz..
Energia pozyskiwana z węgla kamiennego jest póki co najtańsza i o to właśnie chodzi... a jeśli chodzi o Japonię to bardziej bym się skupił na nastrojach społecznych po ostatniej katastrofie w Elektrowni Fukushima 1 i zmianach tym spowodowanych...
A skoro już wspominamy o Japonii to należy przypomnieć że po katastrofie jaką spowodowała fala tsunami premier tego kraju, przeprosił rodaków i podał się do dymisji, winą za wszystko obarczając swój rząd...
Coś nie do pomyślenia w Polsce po 1945 roku...

. @ 10:10, 17.06.2019

IP: 205.201...189

Jaki stopień uspośledzenia umysłowego trzeba mieć by zostać tzw. ekoterrorystą?
I jak to jest, że najgłupsi najgłośniej wykrzykują swoje „racje”, a nikt będący w temacie nie chce z tymi głupkami rozmawiać?
Pozostawiam ku przemyśleniom.

. @ 10:16, 17.06.2019

IP: 205.201...189

I jeszcze jedno: trzeba być wyjątkowym imbecylem by stawiać przykład rozwalenia na żądanie ekoterrorystów zaawansowanej w budowie elektrowni w Żarnowcu na słuszność żądań tych samych środowisk dotyczących Ostrołęki.
No po prostu szkoda strzępić ryja na tych krety.nów. Krety.nów przez których protesty pod koniec lat 80 właśnie trzeba stawiać elektrownie na węgiel, bo nie mamy atomu.
No to się po prostu nie mieści w głowie, że jeszcze tu się podkładają i używają tego porównania.
Oni po prostu muszą być niedorobieni.

glaza @ 11:29, 17.06.2019

IP: 178.43...155

@Humanoidalny robot Andrzej
Piszesz :"Chcecie chronić środowisko i jednocześnie stawiacie gaz ziemny jako alternatywę dla węgla... zarówno jedno jak i 2 w trakcie spalania emituje CO2... ". To, że marszałek wysuwa pomysł zastąpienia węgla gazem, nie znaczy, że robią to osoby chcące "chronić środowisko" a już na pewno nie jest to postulat autora artykułu. Ba! powtarzasz argument z artykułu W. Jarząbka, z którym osoby chcące chronić środowisko w zupełności się zgadzają..

Jerzy Brojek @ 14:47, 17.06.2019

IP: 178.235...233

I ku zgodzie z r e a l n y m i faktami. Pozdrawiając - zachęcam do poznania
publikacji pt "STRUPCZEWSKI: Japonia wraca do energetyki jądrowej (ANALIZA)".
Publikacja pochodzi z dnia 5 sierpnia 2016 roku, a autorem jest dr inż Andrzej
Strupczewski - profesor nadzwyczajny NARODOWEGO CENTRUM BADAŃ JĄDROWYCH. Autor opisuje historie japońskiej energetyki jądrowej - poczynając
od tej tragicznej katastrofy EJ Fukushima, spowodowanej tsunami po trzęsieniu ziemi.
Na dzień publikacji artykułu -Japończycy ZDĄŻYLI JUŻ SPRAWDZIĆ I PONOWNIE
URUCHOMIĆ PONAD T R Z Y D Z I E Ś C I WYŁĄCZONYCH BLOKÓW JĄDROWYCH. Można przypuszczać, że przez kolejne trzy lata - mogli URUCHOMIĆ
POZOSTAŁE, co jest oczywiście do sprawdzenia. Pozdrawiając ukrywającego
tożsamość IP:205.201..189 przypominam, że to premier Tadeusz Mazowiecki podjął
tą NIEZROZUMIAŁĄ DECYZJĘ O LIKWIDACJI BUDOWY E.J."ŻARNOWIEC". Ta
garstka protestujących mogła być tylko PRETEKSTEM. Wykluczam tu naciski Moskwy a tym bardziej Tel Awiwu, ale wpływu Wuja Sama nie wykluczam.
Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki dnia 17 czerwca 2019 roku.

. @ 15:11, 17.06.2019

IP: 205.201...190

Ależ to oczywiste, że te grupy dywersyjne były i są finansowane przez wrogie wywiady.
Tak samo jasną sprawą jest, że ich wysiłek nie ma na celu bezpośredniego uwalenia budowy, lecz powolnego urabiania społeczeństwa - prowadzenia wojny psychologicznej wobec obywateli.

Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Mechanix
PWSIP

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Kangurek
Ynet.pl
Sklep Enter