środa, 8 lipca 2020 r., imieniny Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Mammobus w Rzekuniu, Czerwinie, Łysych, Lelisie i Myszyńcu

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Specjalny mammobus z nowoczesnym sprzętem sukcesywnie odwiedza wszystkie, nawet najmniejsze gminy na Mazowszu. Zapoznaj się z najnowszym harmonogramem.

Z bezpłatnych badań i konsultacji mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek.

Reklama Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że drastyczny wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu. Głównym założeniem programu jest więc zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi oraz obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 24 czterech miesięcy nie uczestniczyły w programie.

Należy wiedzieć, że czynnikami ryzyka, które mogą warunkować zachorowanie są m.in.
- rak piersi wśród członków rodziny (matka, babka, siostra),
- wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,
- późna menopauza po 55 roku życia,
- urodzenie dziecka po 35 roku życia, bezdzietność.

Reklama Program daje możliwość wykonania i oceny mammografii w zakładach opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Porada profilaktyczna w programie obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne (2 x 2 zdjęcia mammograficzne wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), sporządzenie karty badania mammograficznego.

Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu, a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.

W trakcie porady na etapie pogłębionej diagnostyki, lekarz w zależności od wskazań medycznych decyduje, które z dostępnych w ramach programu procedur (badań diagnostycznych) należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania.

Harmonogram postoju mammobusów:
17 czerwca, ul. Kościuszki 44 w Rzekuniu, w godzinach 9.00-17.00 (Geneva Trust),
19 czerwca, ul. Szkolna 1 w Czerwinie, w godzinach 9.00-16.00 (Lux Med),
20 czerwca, ul. Kościelna 19 w Łysych, w godzinach 9.00-16.00 (Lux Med),
21 czerwca, ul. Kościuszki w Rzekuniu (przy OSP), w godzinach 9.00-16.00 (Lux Med),
21 czerwca, ul. Szkolna 48 w Lelisie, w godzinach 9.00-16.00 (Lux Med),
21 czerwca, ul. Dzieci Polskich 1 w Myszyńcu, w godzinach 8.00-15.00 (Lux Med).

Harmonogram jest na bieżąco aktualizowany na stronie www.nfz-warszawa.pl.
Wyświetleń: 813 komentarze: 1
16.06.2019, 08:27r. Drukuj
Powrót


Ja @ 08:25, 17.06.2019

IP: 83.28...153

Witam.Kto pisze take błędy jeśli chodzi o mammobus w Rzekuniu nie wprowadzajcie ludzi w błąd ze 20 czerwca będzie bo to jest Boże Ciało.Sama osobiście musiałam dzwonić żeby się upewnić że to 21czerwiec a nie 20 jak piszecie .

Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Mechanix
Foton

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter