poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Latem nie dokarmiajmy gołębi i innych ptaków! Roznoszą wiele chorób!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce informuje, że dokarmianie ptaków, szczególnie gołębi miejskich, w okresie ciepłym, na terenach zamieszkałych przez ludzi i w okolicach placów zabaw i parków, może stwarzać liczne zagrożenia epidemiologiczne.

Obecność gołębi miejskich w otoczeniu człowieka wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia licznych chorób odzwierzęcych: ornitozy, gruźlicy ptasiej, salmonellozy i campylobacteriozy.

Reklama Innym zagrożeniem związanym z gołębiami są robaczyce czyli choroby wywołane przez tasiemce, nicienie i glistyt - są to pasożyty znajdujące się w przewodzie pokarmowym tych ptaków, ich jaja wydalane są w dużych ilościach wraz z odchodami. Jest to szczególne zagrożenie w okolicach placów zabaw dla dzieci, parków i skwerów zielonych.

Jak informuje Małgorzata Bednarska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce, na ptakach tych żerują liczne pasożyty: kleszcze, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły, a w ich gniazdach żyją obrzeżki, które odżywiają się krwią m. in. ludzką. Obecnie wiele osiedli mieszkaniowych w Polsce boryka się z problemem obrzeżka gołębiego w mieszkaniach ludzi. Walka z obrzeżkiem gołębim jest bardzo trudna. Obrzeżek gołębi pasożytuje na gołębiach i gawronach żywiąc się ich krwią. Obrzeżki tak jak inne kleszcze, mogą być nosicielami groźnych chorób np. borelioza czy cholera. Ugryzienia obrzeżków mogą być bolesne, ślina tego pasożyta to silny alergen. U ludzi mogą spowodować alergie, w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Pogryzienia są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Reklama W przypadku nadmiernego wzrostu populacji gołębi lub po usunięciu gołębi z miejsca ich występowania, wygłodniałe obrzeżki mogą przenikać do mieszkań i atakować ludzi głównie podczas snu. Trzeba być czujnym i szybko reagować, miejsca gnieżdżenia się ptaków po starych gołębnikach, poddasza domów i inne należy poddać skutecznej dezynsekcji w całym budynku i w tym samym czasie.

Błędem jest dożywianie gołębi w okolicach domów ludzkich. Dożywianie ptaków należy prowadzić jedynie zimą z dala od siedlisk ludzkich na obrzeżach miast i w lasach. Dodatkowe dokarmianie gołębi przez człowieka powoduje zdecydowanie więcej szkód niż pożytku - alarmuje Małgorzata Bednarska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce.
Wyświetleń: 1233 komentarze: 10
18.06.2019, 15:07r. Drukuj
Powrót


Hehe @ 00:56, 19.06.2019

IP: 37.248...73

I siup bombelki do fontanny z pasją kupą xd

PI @ 12:41, 19.06.2019

IP: 176.109...114

To jakieś mylenie pojęć i ludzka głupota,nie dość że ptactwo roznoszące po całym mieście wszelkie zarazki jest pod ochroną prawną,to jeszcze przed blokami jest notorycznie dokarmiane przez bezrozumnych miłośników tejże zarazy.

PI @ 12:43, 19.06.2019

IP: 176.109...114

To jakieś mylenie pojęć i ludzka głupota,nie dość że ptactwo roznoszące po całym mieście wszelkie zarazki jest pod ochroną prawną,to jeszcze przed blokami jest notorycznie dokarmiane przez bezrozumnych miłośników tejże fruwającej przed
otwartymi oknami zarazy.

stalker malina @ 13:59, 19.06.2019

IP: 5.184...124

to najlepiej wyrżnijcie wszystko i wszystkich i w mieście niech sam BETON i asfalt zostanie... i na depresję będziecie szybciej zdychać jak na raczka(...)
hmny? czemu sanepid nie idzie do pierwszego lepszego marketu? bo od razu kwarantanna!!! bo nawet psy nie chcą jeść "tego" co tam sprzedają

Ja @ 18:14, 19.06.2019

IP: 5.173...171

Bzdury przekopiowane z innego portalu, bez ptaków będzie więcej robactwa, które i tak będzie się przedostawało do waszych przecudnych, wymarzonych i wyśnionych mieszkanek wśród betonu, powyrzucajcie z waszego otoczenie drzewa i ptaki, zobaczycie, jak wam będzie dobrze. A najlepiej dla tych, co tak nienawidzą przyrody, budować osiedla na pustkowiu. Postawią sobie betonowe drzewa i powieszą plastikowe ptaki.

stanley @ 18:17, 19.06.2019

IP: 2001:67c...ea8

zezwolić na odstrzał gołebi w mieście ostrołeka, pozwolić fanom wiatrówek zmniejszyć latająca zarazę srającą na wszystkie rzeczy na balkonie , wszystkie zabawki dziecięce mam w ptasich odhodach, samochód mam cały obsrany dach też cały obsrany rynny się zapychaja gniją i rdzewieją ptasie gówno z rynien podczas deszczu ludzie zbierają i podlewają

srajacy_z_dachu @ 18:20, 19.06.2019

IP: 77.111...86

fanom i zwolennikom gołębi polecam spacer po parku mijskim i siedzenia na ławeczce n najlepiej jest od strony traugutta, i siłowni napowietrznej i jak ktoś nie pamięta tak jest czerwona kotka i asfatl , niekt nie malował tych elementów na biało,

PI @ 21:07, 19.06.2019

IP: 176.109...114

Dorobek miasta Ostrołęki:plaga dzikich gołębi,wron i kawek całodobowo panuje nad miastem a na dole tysiące psów prowadzanych na ulice,trawniki i do parku celem pozablokowego wypróżniania.Można by rzec,atak odchodami z lądu i powietrza.
Mieszczuchy,dzięki waszym niegramotnym władzom,które w tej kwestii nic nie mogą,tylko wam współczuć tych odzwierzęcych''atrakcji''.

Papik @ 21:20, 19.06.2019

IP: 157.25...129

@ja
"Bzdury przekopiowane z innego portalu,"

To jest wypowiedź Małgorzaty Bednarskiej, która jest Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Ostrołęce, czyli nie są to bzdury, a tym "innym portalem" jest strona Urzędu Miasta Ostrołęki.

"bez ptaków będzie więcej robactwa"

Czy czytałeś w ogóle ten tekst? Nikt nie chce wyginięcia wszystkich ptaków, tylko żeby ludzie ich nie dokarmiali. Wtedy ptaki, a w szczególności gołębie, nie będą trzymać się siedzib ludzkich.
W mieście dalej będą ptaki, ale będzie mniej gołębi, które roznoszą kleszcza o nazwie obrzeżek gołebień. Ten kleszcz jest bardzo niebezpieczny dla ludzi, bo roznosi różne choroby z boreliozą na czele.

do Ja @ 02:59, 20.06.2019

IP: 80.0...7

Artykuł głównie tyczy się gołębi, czyli latających szczurów, które nie przynoszą żadnego pożytku i są szkodnikami. W dodatku jeszcze konkurują z innym ptactwem, które akurat jest bardzo pożyteczne, tak jak jerzyki czy wróble.