wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Sezon ślubny w pełni - uzyskaj online odpis aktu małżeństwa

Małżeństwo to oczywiście same przyjemności, ale też i formalności. Ułatwi je Ministerstwo Cyfryzacji. Jeśli powiedzieliście sobie "tak" lub zrobicie to w najbliższych tygodniach i będziecie potrzebowali odpisu aktu małżeństwa, to nic prostszego. Uzyskasz go online.

Pomoc można uzyskać także przed ślubem. Do dokonania wszystkich przedślubnym formalności potrzeba będzie na pewno odpisu aktu urodzenia. Gdy wszystko zawiodło i dokumentu nadal brak, uzyskasz go online. Nieważne, że mieszkacie w miejscu oddalonym o setki kilometrów od tego, w którym przyszliście na świat. Internet zbliża.

Reklama - Nasza e-usługa jest "odmiejscowiona". Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat - swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie. Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

E-usługę umożliwiającą uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego wprowadzono półtora roku temu. Od tej pory skorzystały z niej niemal 53 tysiące osób, z czego tylko w tym roku - niemal 24 tysiące.

Reklama Surfująca panna młoda

Czas goni - sukienka w szafie, wieczór panieński się odbył, bilety na podróż poślubną kupione. Pozostały ostatnie formalności. Co teraz? Po pierwsze profil zaufany. Założysz go szybko i za darmo. Wszystkie informacje, jak to zrobić, znajdziesz na www.pz.gov.pl. Na pewno sobie poradzisz!

Kolejny krok żeby uzyskać odpis aktu małżeństwa to wizyta na www.obywatel.gov.pl. Teraz już będzie z górki. Jeśli tam jesteś, wybierz sekcję "Zaświadczenia i odpisy", a tam "Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego". Wybierz opcję "Przez Internet".

Kliknij przycisk "Wyślij wniosek". Zaloguj się profilem zaufanym i wypełnij prosty elektroniczny formularz. Musisz tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujesz. Twoje dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną ci jedynie dane kontaktowe. Następny krok - wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru masz odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na twoją skrzynkę na ePUAP).

Groszem sypną na szczęście

Teraz to już naprawdę ostatni krok - za odpis trzeba zapłacić, ale niedużo. Kwota będzie zależeć od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł - za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności. Można zapłacić elektronicznie - po wybraniu nazwy banku, zostajemy przekierowani do jego strony logowania. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł.

Jeśli nie masz konta internetowego, możesz zapłacić przelewem. W tej sytuacji - skan dowodu zapłaty dołącz jako załącznik do wniosku. I to wszystko!

Reklama Na nowej drodze życia

Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia! Pamiętajcie, dzięki naszym e-usługom sprawy urzędowe możecie załatwiać choćby z podróży poślubnej (tak, wiemy - to nie jest to, o czym akurat tam marzycie). Zostałaś żoną i potrzebujesz nowego dowodu osobistego - złóż online wniosek o nowy dokument. Mieszkacie razem - warto się wymeldować ze starego mieszkania i zameldować w nowym. To także załatwicie bez konieczności wizyty w urzędzie. Wymelduj się z pobytu stałego, wymelduj się z pobytu czasowego, zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące. To, czego potrzebujecie, aby korzystać z e-usług, to profil zaufany. Profil zaufany jest ważny 3 lata. W dowolnym momencie możecie przedłużyć jego ważność. Warto o tym pamiętać!

O projekcie

Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Wyświetleń: 785 komentarze: 0
23.06.2019, 13:06r. Drukuj
Powrót