wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Wiceminister Andruszkiewicz: ruszamy do walki z patostreamami

Aż 23 procent nastolatków miało do czynienia z tzw. patostreamami, czyli materiałami wideo z obscenicznymi wulgarnymi i epatującymi przemocą treściami. - To zjawisko nabiera na sile. Musimy to zwalczać i starać się minimalizować - podkreśla Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji.

Z przygotowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK raportu z najnowszego badania "Nastolatki 3.0" wynika, że większość młodych ludzi (65,9 proc.) patostreamów nie ogląda. Ale co piąty badany przeciwnie - ma z nimi do czynienia w sieci. Najczęściej z ciekawości.

Reklama - To bardzo niepokojące zjawisko i wymaga reakcji. Musimy tu zewrzeć szyki - podkreśla wiceminister Adam Andruszkiewicz. - Bezpieczeństwo naszych najmłodszych w sieci dla wszystkich jest chyba absolutnym priorytetem.

To tym bardziej istotne, że nastolatki spędzają w sieci coraz więcej czasu. Praktycznie nie umieją funkcjonować bez internetu. Według ostatnich badań - dzieci i młodzież spędzają tam średnio już ponad 4 godziny dziennie. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat czas ten wydłużył się o ponad pół godziny.

- Dzieci spędzają w sieci coraz więcej czasu, a oprócz pozytywnych treści mogą się tam zetknąć również z negatywnymi zjawiskami, takimi jak przemoc, próby wykorzystania czy właśnie patostreamy - zwraca uwagę wiceminister cyfryzacji. - Kluczowa jest tutaj edukacja. Zarówno dzieci jak i ich rodzice czy opiekunowie powinni wiedzieć jak należy reagować w tego typu sytuacjach i do kogo można się zwrócić o pomoc czy zgłosić takie treści - dodaje.

Reklama Jedną z takich instytucji jest np. Dyżurnet, do którego można zgłaszać wszelkie treści, które mogą zagrażać najmłodszym. Na stronie www.dyzurnet.pl można skorzystać z anonimowego formularza. Zgłoszone w ten sposób przypadki specjaliści bardzo uważnie analizują, a jeśli jest taka potrzeba - natychmiast reagują lub zgłaszają sprawę odpowiednim służbom takim jak np. policja.

Wiceminister cyfryzacji podkreśla, że w dużych miastach takich jak np. Warszawa czy Kraków jest prościej znaleźć informacje jak należy sobie radzić z negatywnymi zjawiskami, na jakie można się natknąć w sieci. O wiele trudniej jest z tym w mniejszych ośrodkach.

- Dlatego chcemy w najbliższym czasie odwiedzić wszystkie województwa, by razem ze specjalistami spotkać się tam z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo najmłodszych i razem z nimi spróbować dotrzeć z tą wiedzą i do młodzieży, i do ich rodziców - mówi.

Adam Andruszkiewicz podkreśla, że we współpracy ze wszystkimi, którzy będą się tylko chcieli włączyć do akcji rozpocznie działania informacyjne i edukacyjne. Wszystko po to, by minimalizować zagrożenia takie jak np. patostreamy.

Reklama Jak walczyć? NASK przygotowuje właśnie ogólnopolskie badanie wśród nastolatków oraz ich rodziców, w którym chce dokonać dokładniejszej analizy tego zjawiska. Chce też zbadać świadomość użytkowników internetu wobec tego zagrożenia.

- Na pewno stawiamy koordynację działań. W zakresie bezpieczeństwa w sieci chcemy pracować wspólnie z innymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi i dziennikarzami - podsumowuje Adam Andruszkiewicz.

Przyłączenie do akcji już zapowiedział senator Łukasz Mikołajczyk, szef Senackiego Zespołu Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym.

Raport "Nastolatki 3.0" można znaleźć na stronie NASK.

Zdjęcie: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Wyświetleń: 482 komentarze: 5
26.06.2019, 09:34r. Drukuj
Powrót


Jan Kowalski z Ostrołęki @ 12:52, 26.06.2019

IP: 217.146...85

PiS, to jest ta Wasza "elita"?

To on ma ścigać kumpli, którzy wieszali publicznie portrety eurodeputowanych na szubienicach, albo tych, którzy skandowali, ze "na drzewach, zamiast liści, będą wisieć syjoniści"?

Rebeliant Remek @ 13:37, 26.06.2019

IP: 188.147...101

Ale pojechał😀😀😀 Ale ok. Glonojady też są zabawne, a i w akwarium pożyteczne.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:19, 26.06.2019

IP: 217.146...85

Remek, na pewno chodziło Ci o "jada". ale czy na pewno o "glono"?

Rebeliant Remek @ 14:30, 26.06.2019

IP: 188.147...101

Takie pierwsze skojarzenie. Z takim dziobem bez problemu może glony z szyby wysysać😀

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:19, 26.06.2019

IP: 217.146...85

Dawno temu, w Narwi Ostrołęka, grał obrońca, który był znany z tego, że jak kogoś sfaulował, to podchodził do niego i podawał rękę, jakby chciał mu pomóc wstać, a jednocześnie pluł na niego, tak, żeby sędzia nie widział - przez to opluty się jeżył, przyskakiwał do naszego "pluja" i... dostawał od sędziego kartkę - dokładnie tak samo zachowuje się PiS, na prawo i lewo opowiada, tak dla "ciemnego ludu". jaki to on jest prounijny, a jednocześnie bierze do rządu zapalczywego anty unionistę - to jest przecież paranoja i schizofrenia - oni się w tych swoich kłamstwach, zwyczajnie już pogubili.