piątek, 28 lutego 2020 r., imieniny Romana, Makarego, Lutomira

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Raport o stanie miasta za 2018 rok. Prezydent z wotum zaufania (zdjęcia, wideo)

Raport o stanie miasta za 2018 rok był przedmiotem dyskusji radnych podczas dzisiejszej sesji. Po długiej debacie, samorządowcy ostatecznie udzielili prezydentowi Łukaszowi Kulikowi wotum zaufania. W obradach mogli wziąć udział też mieszkańcy, ale nie wpłynęło żadne pisemne zgłoszenie.

Raport obejmuje podsumowanie działalności prezydenta Ostrołęki w roku poprzednim i zawiera informacje m.in. o realizacji różnych zadań, programów czy strategii.

Reklama - To pierwszy raport tworzony przez jednostki samorządu terytorialnego w kraju. Zawiera informacje o funkcjonowaniu zarówno jednostek budżetowych podległych miastu, jak też konkretnych wydziałów. To akurat jedno z lepszych rozwiązań, które zostało wprowadzone w obecnej kadencji samorządu, bo będzie pokazywać, jak z roku na rok zmienia się funkcjonowanie tych jednostek i konkretnych wydziałów. Raport zawiera 251 stron - powiedział prezydent Ostrołęki, Łukasz Kulik.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał radny Adam Kurpiewski. - Raport jest dość potężny jeśli chodzi o zakres merytoryczny. Prosiłbym o wyjaśnienie na jakim poziomie jest w przeciętnych miastach. Nie mamy porównania do innych miast. W związku z tym, że jest to nasz pierwszy raport, za rok będzie już nam łatwiej. Będziemy widzieli tendencje wzrostową bądź spadkową, jeśli chodzi o te wskaźniki.

- Jeśli chodzi o same wskaźniki w porównaniu do innych samorządów, nie robiliśmy analizy. Z racji tego, że nie wszystkie samorządy miały jeszcze sesje absolutoryjne. Z racji doświadczenia i krótkiego stażu nie śmiałbym dokonywać analizy sytuacji budżetowej kraju. Od tego osobą merytoryczną jest minister finansów - poinformował włodarz miasta.

- Mamy raport o stanie miasta za 2018 rok, gdzie mieliśmy dwóch prezydentów, a udzielamy wotum zaufania obecnemu - stwierdził Paweł Niewiadomski.

Radny Kurpiewski zaznaczył, że sprawozdanie jest prawie sentencyjnie połączone z wykonaniem budżetu, z prognozą finansową, a dyskusję można byłoby prowadzić wspólnie. Przypomniał też, że dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca w mieście wynosi 7 tys. 17 zł i 49 gr.

- To jest naprawdę bardzo dużo. Myślę, że jesteśmy bogatym miastem - stwierdził Adam Kurpiewski.

Reklama - Proponowałbym jednak, żebyśmy bazowali na faktach. Mamy wysokie dochody, ale to jest tak jak w domu, jak się żyje ponad stan, to nawet wysokie dochody niewiele pomagają. Mamy bardzo wysokie dochody, natomiast żyjemy grubo ponad wskaźnik dla nas dopuszczalny. Byłbym ostrożny w mówieniu o dobrobycie, bo mieszkańcy pomyślą, jak jest tak dobrze, to dlaczego nie robimy tych wszystkich inwestycji. Ten rok będzie najtrudniejszym rokiem. Most, ulice Krańcowa, Blachnickiego, Ostrowska i Słowackiego trzeba skończyć - wyjaśnił prezydent Kulik.

Do dyskusji dołączył też były prezydent Ostrołęki, a obecnie radny, Janusz Kotowski.

- Taki raport pokazuje, że miasto ma swoje problemy, ma też swoje silne strony. Z tą rzeczywistością trzeba się mierzyć. Uważam, że raport bardzo dobrze jest zrobiony. Mamy obraz funkcjonowania różnych obszarów miasta. Ostrołęka jest miastem na prawach powiatu. W związku z tym wiele spraw i problemów mocno wiąże się z takim statusem miasta. W różnych obszarach Ostrołęka musi podjąć obowiązki i gminy i powiatu, tych obowiązków jest więcej, i środków potrzeba znacznie więcej. Dlatego też procentowe porównania z samym powiatem czy gminą, nie są odpowiednie - powiedział Janusz Kotowski.

Reklama Jerzy Grabowski podziękował prezydentowi miasta za bezgotówkową umowę wynajmu pomieszczenia, w którym znajduje się jego prywatne muzeum - Kasa Biletowa. Radny gromadzi tam pamiątki związane z dziejami kolei w naszym mieście. Można je bezpłatnie podziwiać.

Zapytał też o kładkę dla pieszych nad ul. Traugutta, która nadal jest zamknięta. Konstrukcja jest ciągiem łączącym miejski park z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz atrakcją dla mieszkańców.

- Trwają prace nad sprawdzeniem i podpisaniem protokołu, który przekazuje prezydentowi Ostrołęki jako zarządcy, kładkę.Trwają też prace nad przekazaniem w administrowanie tej kładki do OTBS. Trwają też prace nad monitoringiem - wyjaśniła Danuta Krajanowska, dyrektor Wydziału Dróg Urzędu Miasta Ostrołęki.

Na koniec odbyło się głosowanie radnych, którzy udzielili włodarzowi miasta Łukaszowi Kulikowi wotum zaufania, głosami 19 za. Jedna osoba wstrzymała się (Janusz Kotowski).

Sesja odbyła się w czwartek 27 czerwca.

Zobacz zdjęcia:
Sesja Rady Miasta Ostrołęki

Więcej zdjęć: Sesja Rady Miasta Ostrołęki

Wyświetleń: 3547 komentarze: 10
27.06.2019, 12:38r. Drukuj
Powrót


Gefreiter @ 13:02, 27.06.2019

IP: 77.111...67

Dobry gospodarz w odpowiednim miejscu, wynik następnych wyborów tylko to potwierdzi picowe zajady

benek @ 13:08, 27.06.2019

IP: 78.152...205

Wbrew internetowym hejterom i krzykaczom, radni byli zgodni w 100 procentach. Oby tak dalej. smile

Rebeliant Remek @ 13:37, 27.06.2019

IP: 188.147...101

Chyba niektórzy pchają się do rady by się bananów naźryć. 19 za , jeden sie wstrzymał,pozostałych nie było.

CC @ 14:31, 27.06.2019

IP: 5.184...37

Po porostu poprzednik nie głosował w swojej sprawie, prawidłowo.

SZOK @ 14:36, 27.06.2019

IP: 185.166...114

O i specjaliści z ENERGA zaszczycili swoją obecnością .

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 18:09, 27.06.2019

IP: 188.146...180

SZOK, jeszcze komuś mało WORD lub Meditrans, to Energii zazdroszczą?

Óstr @ 21:27, 27.06.2019

IP: 178.235...166

ha ha ha ha ha zufanie widac po ulicach dziura na dziurze a w bajki niewierze

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 04:55, 28.06.2019

IP: 188.147...10

Óstr, tu nie chodzi o ten rok. Tu chodzi o poprzedni. Czy prezydenci dobrze pracowali. Czy poprzedni dobrze zaplanował i zaczął, a następny dokończył.

kl @ 05:37, 28.06.2019

IP: 178.235...21

Jakie prywatne muzeum ,,Grabowskiego,,? Jak prywatne a miasto ma ponosić koszty?Ja nie chcę płacić za prywatne zachcianki ,,byłego kolejarza,,. Proszę napisać kto obecnie płaci pobory temu człowiekowi, za co płaci i czy są to pieniądze prywatne?

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 22:31, 28.06.2019

IP: 188.146...66

"Co można robić w wakacyjny czas? Na przykład zwiedzić ostrołęcki dworzec kolejowy. Dziś dwie grupy dzieci na wspólne zwiedzanie zaprosił miejski radny Jerzy Grabowski, który w budynku dworca prowadzi muzeum z pamiątkami kolejowymi.

Radny Grabowski to wieloletni pracownik kolei. Obecnie wciąż realizuje swoją pasję - jako właściciel muzeum "Kasa Biletowa" w budynku dworca kolejowego. Muzeum zwiedzać można bezpłatnie, w każdą sobotę w godzinach 9.00-11.00. Przychodzą też grupy zorganizowane.

Tak było dziś - grupa z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ostrołęce pojawiła się na dworcu, by poczuć klimat kolei. Dzieci mogły zwiedzić pociąg, a nawet zasiąść w kabinie maszynisty i użyć sygnału - słychać go było na całym osiedlu! Co ciekawe, dla większości dzieci była to pierwsza w życiu wizyta w pociągu. Nie mogło zabraknąć także wizyty na wiadukcie i w muzeum radnego Grabowskiego.

Ale to nie jedyna grupa, jaka odwiedziła dziś dworzec - pojawiły się także dzieci z osiedla Stacja. - Cieszę się, że mogłem pokazać dzieciakom, jak tak naprawdę wygląda kolej i jaka jest jej historia - podsumowuje radny Grabowski, zapraszając do zwiedzania Kasy Biletowej w budynku dworca. To miejsce, które z pewnością warto odwiedzić."

Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter