poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Chemia basenowa od A do Z

Utrzymanie krystalicznie czystej wody basenowej wiąże się z przestrzeganiem wielu ściśle określonych zasad producentów chemii basenowej. Niestety wszystkie modele basenów są narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Z pewnością nie da się uniknąć wpadających do środka liści, pyłów z drzew czy przenoszonej na stopach roślinności i gleby. Wyżej wymienione zanieczyszczenia to idealne warunki dla rozwoju bakterii, które mogą wywołać podrażnienia oraz niebezpieczne dla naszego zdrowia choroby.

Reklama Chemia basenowa - dlaczego należy ją stosować?

Na oczyszczaniu nie należy oszczędzać, ponieważ przywrócenie nieskazitelnej czystości jest o wiele droższe, niż regularne stosowanie produktów takich jak chemia basenowa. Niestety glony i inne mikroorganizmy zagnieżdżone na ścianach i dnie basenu ciężko usunąć. Pamiętajmy, że jakość wody musi być wysoka i nie może powodować podrażnień skóry oraz pieczenia oczu,

a jej zapach nie powinien być uciążliwy. W poradniku przedstawiamy podstawy chemii basenowej.

Krok pierwszy - regulacja pH

Dla skutecznej dezynfekcji, a także komfortu użytkowników potrzebne jest obojętne pH. Niestety zbyt kwaśne lub zasadowe środowisko będzie źle wpływało na skórę, a także niwelowało inne działania podjęte w kierunku dezynfekcji. Zaleca się, aby mierzenie pH specjalnymi testerami było wykonywane raz na tydzień. Idealny zakres mieści się w granicach 7,2-7,4. Gdy wynik różni się od standardu, warto zastosować środki regulujące pH.

Krok drugi - dezynfekcja

Jest to najważniejszy etap uzdatniania wody. Odpowiednia dezynfekcja przy pomocy chemii basenowej pozwala pozbyć się bakterii, drobnoustrojów, a także mikroorganizmów. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje oczyszczania wody: chlorową i tlenową. Chlor najczęściej występuje w tabletkach, granulatach lub w płynie. Dezynfekcja tlenowa występuje w formie tabletek utleniających plus płynu aktywującego.

Reklama Krok trzeci - obrona przed glonami

Przeciwdziałanie glonom wymaga stosowania specjalnych preparatów chemii basenowej, które zapobiegają ich namnażaniu. Niestety glony potrafią bardzo szybko powiększać swoją ilość, dlatego należy pamiętać, aby co najmniej raz na tydzień dodać do wody basenowej środek glonobójczy.

Krok czwarty - koagulacja

Często zdarza się tak, że zanieczyszczenia są zbyt małe, aby zostały wyłapane i usunięte przez filtr. Część cząsteczek jest już rozpuszczonych w wodzie, mowa tu m.in.: o solach i aminokwasach. Tego rodzaju zanieczyszczenia są usuwane np. przy pomocy środków koagulacyjnych z szerokim spektrum pH. Do usuwania większych zanieczyszczeń używamy specjalnych odkurzaczy basenowych lub szczotek. Koagulacja to bardzo ważny proces, którego ostatecznym skutkiem jest krystalicznie czysta i lazurowa woda.

Firmy specjalizujące się w produkcji preparatów pomagających w utrzymaniu czystości wody basenowej z pewnością posiadają wiele środków, które zapewnią bezpieczeństwo podczas kąpieli. W artykule wymieniono podstawowe środki przeznaczone do regularnej poprawy jakości wody. Przed zakupem chemii basenowej warto zwrócić uwagę na atesty, które pozwalają na ich stosowanie. Jednak podstawową zasadą, której należy przestrzegać podczas dbania o jakość wody, jest jej regularna wymiana.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1222 komentarze: 0
29.06.2019, 10:36r. Drukuj
Powrót