czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Forty Bema z lotu ptaka (wideo)

Sfilmowaliśmy za pomocą drona jedno z najbardziej znanych miejsc w naszym mieście - Forty Bema. Charakterystycznym elementem fortów jest pomnik mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. To miejsce organizacji wystaw, spotkań oraz imprez kulturalnych.

Pomnik - jak podaje Muzeum kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, któremu podlega mauzoleum - wybudowany został wewnątrz ziemnego fortu carskiego z XIX wieku z okazji setnej rocznicy bitwy. Ostrołęckie mauzoleum jest jedynym tego typu obiektem w Polsce, poświęconym poległym w jednej z bitew powstania listopadowego.

ReklamaW mauzoleum znajduje się sarkofag, w którym spoczęły prochy powstańców. W najniższej kondygnacji budowli zwiedzić można nowoczesne, multimedialne wystawy. Dotyczą one bitwy, historii carskiej fortyfikacji i pomnika mauzoleum.

- Na ekspozycji obejrzeć można wizualizację obrazu Karola Malankiewicza - uczestnika bitwy - prezentującą ostrołęcką batalię. Oryginał płótna znajduje się w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej przy placu gen. Józefa Bema. Uwagę zwiedzających zwróci również armia miniaturowego wojska, złożona z ołowianych żołnierzyków pochodzących z kolekcji Marka Axentowicza. Godne uwagi jest również samo mauzoleum i jego wnętrze, pieczołowicie odtworzone według dawnego projektu Borysa von Zinserlinga i Romualda Zerycha - informuje ostrołęckie MKK.

ReklamaNa terenie fortów można podziwiać repliki armat i jednorogów według wzoru z 1805 roku, a także kopię wyrzutni Bema.

W miejscu tym organizowane są cykliczne wydarzenia, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ostrołęczan, m.in. patriotyczna impreza rodzinna pt. "Biało-czerwona. Obowiązkowo!", w ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi czy kilkudniowe majówki. W tym roku mieszkańcy miasta i okolic mogli uczestniczyć w pikniku historycznym. Był on gratką dla fanów historii, słowiańszczyzny oraz dawnych kultur, rzemiosła, rękodzieła i rekonstrukcji.

Forty często odwiedzają też łabędzie i kaczki. Te piękne ptaki zasiedlają te tereny już od wielu lat. 

Wyświetleń: 2869 komentarze: -
11:29, 29.06.2019r. Drukuj