środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Święto 100-letniej Służby Więziennej

Dyrektor Zakładu Karnego w Przytułach Starych oraz absolwenci szkolenia oficerskiego wzięli udział w Centralnych Obchodach Święta 100-letniej Służby Więziennej. Uroczystość miała miejsce na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Poprzedzona była mszą świętą.

Jak czytamy w relacji z wydarzenia, zamieszczonej na stronie Zakładu Karnego w Przytułach Starych, w trakcie uroczystości dyrektor generalny służby więziennej gen. Jacek Kitliński, podziękował mundurowym za trud i wysiłek, który poświęcają służbie.

Reklama W gronie 297 funkcjonariuszy, którzy tego dnia mieli promocję na pierwszy stopień oficerski, znaleźli się także dwaj funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Przytułach Starych, ppor. Mariusz Samoraj oraz ppor. Łukasz Maleńki. Do absolwentów szkolenia zawodowego, słowa wsparcia i wyrazy dumy skierował minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem. Nie zabrakło też defilady pododdziałów służby więziennej.

Marszałek Józef Piłsudski, naczelnik państwa, 8 lutego 1919 roku w dekrecie "w sprawie tymczasowych przepisów więziennych" ustalił zasady i organizację polskich więzień. Dekret stworzył podwaliny pod nowoczesne więziennictwo.

Reklama - Polskie więziennictwo przez przeszło 90 lat swojego funkcjonowania przechodziło różne dzieje, silnie związane z sytuacją kraju. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy naczelne władze odrodzonej Polski przejęły więzienia na terenie wszystkich zaborów, stanęły przed niezmiernie trudnym zadaniem: stworzenia prawa i przepisów wykonawczych, zorganizowania polskiej administracji więziennej oraz naboru i szkolenia kadry. Przyjęte w okresie międzywojnia przepisy prawa karnego i rozwiązania ustawowe zostały ocenione jako jedne z najnowocześniejszych w Europie. Więziennictwo zaczęło się dynamicznie rozwijać, a funkcjonariusze straży więziennej, dzięki wysokim morale, wykształceniu i gotowości do poświęceń, należeli do elity narodu. Sprawdzian swojego patriotyzmu i ofiarności funkcjonariusze SW zdali w okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej oraz w tragicznych czasach stalinowskiego terroru. Zdają go do dziś, i zdawać będą nadal - w budowie nowoczesnego, bezpiecznego i praworządnego państwa prawa. Dziś, po 100 latach od powstania dekretu Józefa Piłsudskiego, nasza formacja jawi się jako kontynuatorka chlubnych tradycji więziennictwa z okresu II Rzeczypospolitej - informuje mjr Agnieszka Chaberek, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego w Przytułach Starych.

Uroczystość odbyła się w niedzielę 28 czerwca.

Zdjęcie: Służba Więzienna

Wyświetleń: 2206 komentarze: 2
07.07.2019, 02:17r. Drukuj
Powrót


M @ 09:42, 07.07.2019

IP: 176.109...68

Jestem pod wrażeniem ale emocje

Xxx @ 17:29, 08.07.2019

IP: 37.248...246

Ok