środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Otwarty internetowy kalkulator pokazuje, komu (nie) opłaca się Ostrołęka C

W dzień Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Energi analitycy finansowi opublikowali otwarty internetowy kalkulator opłacalności budowy elektrowni. Teraz każdy może wyliczyć, czy biznesplan ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego się (nie) spina - informuje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

W kalkulatorze opłacalności Ostrołęki C wystarczy dobrać kilka przedstawionych parametrów, aby w kilka sekund policzyć, czy elektrownia przynosi stratę czy zysk. Wśród założeń można wybrać oficjalne rządowe prognozy cen prądu (projekt PEP2040 Ministerstwa Energii) i węgla oraz sprawdzić, w jakich warunkach projekt ma ekonomiczną rację bytu, a w jakich staje się maszynką do palenia pieniędzy. To okazja dla ministra Tchórzewskiego, aby w końcu sam policzył, czy jego obietnice z wyborów samorządowych mają sens.

Reklama Jak podaje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, dotychczas powstały cztery opracowania nt. Ostrołęki C, z czego dwa ostatnie zawierały analizy opłacalności projektu. W optymistycznym scenariuszu z sierpnia ub. roku mówiono o stracie na poziomie "tylko" - 2,3 mld PLN, późniejsze aktualizacje wskazywały na ponad - 6,2 mld PLN, czyli więcej niż ma kosztować budowa. Najnowsza aktualizacja wyceny przynosi rezultat na poziomie - 7,5 mld PLN w scenariuszu bazowym, zaś prąd z Ostrołęki ma kosztować prawie 500 PLN/MWh (LCOE). To o ⅓ więcej niż koszt energii pochodzącej z fotowoltaiki (360) lub prawie 2 razy więcej niż ten z farm wiatrowych na lądzie (260) wg IRENA, Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej.

- Jakość relacji inwestorskich Energi i Enei drastycznie spadła od kiedy budowana jest Ostrołęka C. Zarząd regularnie ignoruje pytania o schemat finansowania inwestycji, nigdy nie odniósł się do zarzutów o podjęcie się projektu z góry spisanego przez branżę na straty. Wykładamy nasze karty na stół i publikujemy internetowy kalkulator wraz z całym arkuszem Excel, oczekując znacznej poprawy komunikacji ze strony Energi i Enei - mówi Michał Hetmański z Fundacji Instrat, współpracującej ze Stowarzyszeniem Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot nad kampanią STOP Elektrowni Ostrołęka C.

Sam model daje szczegółowy podgląd na sytuację ekonomiczną elektrowni węglowych, ale jego wersja online w postaci kalkulatora jest prosta w obsłudze dla np. dziennikarzy branżowych czy adeptów ekonomii i energetyki. Każdy, w tym inwestorzy, może go samemu obsłużyć wstawiając i zmieniając założenia. Autorzy zachęcają również do publikacji na Twitterze własnych wersji obliczeń pod hashtagiem #OstrolekaC. Model jest oparty na licencji CC-BY SA 4.0.

Reklama - Eksperci od prawie dwóch lat przedstawiają dowody na to, że Ostrołęka C przyniesie straty nie tylko dla środowiska i klimatu, ale i Skarbu Państwa i pozostałych akcjonariuszy. Minister Tchórzewski od 2016 roku zmusza państwowe spółki do tego przedsięwzięcia, nie bez powodu Energa od miesięcy nie ma prezesa. Może pora, aby w końcu sam policzył, czy jego plan wyborczy rzeczywiście się spina? - apeluje Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Eksperci zwracają uwagę na to, że choć ostateczny model finansowania budowy Ostrołęki C miał być przedstawiony 28 stycznia 2019 roku, mimo wydania NTP do dziś nie wiadomo, kto ją finansuje. Wciąż brakuje około połowy z ponad 6 mld kosztów budowy. Do przedsięwzięcia nie dołączył żaden inwestor, szereg banków, ubezpieczycieli i reasekuratorów wprost się od niego odcina, a pozostałe muszą mierzyć się z poważną krytyką społeczną.

Kalkulator online oraz model dostępne są do pobrania pod adresem: www.instrat.pl/ostroleka-kalkulator.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Stop Elektrowni Ostrołęka C.

Wyświetleń: 5668 komentarze: 131
08.07.2019, 13:41r. Drukuj
Powrót


Ja @ 14:03, 08.07.2019

IP: 5.173...131

A ci znowu... Pokażcie jaki przemysł do Ostrołęki ściągnęli wasi mocodawcy z Niemiec. Stara elektrownia będzie zamknięta za jakiś czas. Chcecie wygasić Ostrołękę? Po już takchcialo załatwić LOT, armię i wiele państwowych spółek, które jakimś dziwnym trafem obecnie mają rekordy zysków.

Ja @ 14:10, 08.07.2019

IP: 5.173...131

Stowarzyszenie na rzecz (prezesów) krzyczą na każdej większej inwestycji do momentu otrzymania grubszego przelewu. No może poza zamkiem w puszczy noteckiej gdzie przelew za opera dostali przed rozpoczęciem budowy...

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:12, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Po już takchcialo załatwić LOT"

Gdyby nie decyzje PO o zakupie nowych samolotów i wynegocjowanie z załoga nowego pakietu płacowego, na czas kryzysu, to z lotu, nawet pióra by nie pozostały - z czego Ty czerpiesz swoją wiedzę, z TVPiS?

Namiestnicy PiSu, tak zarządzają LOT-em, że pospolici oszuści wyprowadzili z niego ponad 2 miliony złotych, bo opłacili faktury, jakichś lewych firm, nie zachowując obowiązujących w LOT-cie, procedur w tym zakresie.

Cyt.:
"armię"

W jaki sposób?

Cyt.:
"wiele państwowych spółek"

A, konkretnie?

Cyt.:
"które jakimś dziwnym trafem obecnie mają rekordy zysków."

Notowania spółek skarbu państwa, w odniesieniu do indeksów giełdowych, nie były jeszcze nigdy tak słabe - nigdy, od kiedy są notowane na giełdzie.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:17, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Stowarzyszenie na rzecz (prezesów) krzyczą"

Oni nie krzyczą, oni takim jak Ty, udostępniają narzędzie, żebyś, zamiast przetwarzać papkę, sam się przekonał - jeśli znajdziesz jakiś błąd, to ich zawiadom, a póki co, sprawdź sam ile to będzie kosztowało odbiorców energii elektrycznej, czyli wszystkich Polaków - takiś bogaty, że w imię partyjnych interesów chcesz trwonić pieniądze Polaków i szastać ich zdrowiem i życiem?

Polka kalkulująca @ 14:17, 08.07.2019

IP: 91.226...1

Ile jeszcze trzeba dowodów na to, że paranoja a nie inwestycja? Słono za nią zapłacimy w rachunkach za prąd i węgiel z Rosji.
Do "Ja"" za pomówienia grozi kara. Przekonał się o tym autor słynnego artykułu o aferze zamkowej. Redakcja portalu, który to opublikował musiała oficjalnie przepraszać, bo wmieszanie ekologów w inwestycję było kłamstwem. Podobnie jak to, co piszesz w swoich komentarzach.

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 14:18, 08.07.2019

IP: 188.147...252

Komu opłacają się stare, polskie elektrownie?

Tym, co eksportują do Polski prąd.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:19, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Musi Ci ktokolwiek udowadniać, że przebywanie w bezpośredniej bliskości spalania węgla, jest szkodliwe dla zdrowia - sam tego nie wiesz?

Czego jeszcze nie wiesz, że ogień parzy, a woda jest mokra?

Spots @ 14:21, 08.07.2019

IP: 46.171...230

Ktoś ma jeszcze jakieś pytania odnośnie opłacalności? Politycy PiSu gubią się w zeznaniach w sprawie tej inwestycji. Nie ma ona sensownego uzasadnienia. Jeśli Kwieciński mówi o mixie energetycznym, to znaczy że na serio zaczęli o tym myśleć. Ale opłacalności Ostrołęki i rozbudowy Bełchatowa obronić mu się nie udało..

Do kowalski @ 14:25, 08.07.2019

IP: 5.173...131

LOT jakoś tak po zmianie rządów z tymi samymi obciazeniami przynosi zyski. Co się zmieniło? Prezes...
Armia pod koniec rządów twoich zlodziejskich idoli liczyła ponizej 80 tys ludzi.
A konkretnie to sobie poczytaj.
Co z tego że notowania są niskie skoro przychód jest rekordowy, poczytaj sobie jak działa giełda.

Wszystko można tak policzyć żeby wyszło założenie. Ta sama organizacja to samo mówiła o kozienicach. A w praktyce wyszło tak że normy wyrabiają w połowie roku a pozostały czas to czysty zysk.
Powiedz mi dlaczego taki ekspert jak kolczyk chciał budować elektrownie północ? Jego eksperci się pomylili w obliczeniach?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:26, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Komu opłacają się stare, polskie elektrownie?"

A, Ty dalej swoje - nie uczyli Cię, że konwencjonalne elektrownie, to nie tylko węglowe, bo jak na razie, to rozmawiamy o opłacalności elektrowni węglowej - zrozumiesz to wreszcie?

Border @ 14:31, 08.07.2019

IP: 31.0...33

Ciekawe jak długo Tchorzewski będzie się upierał przy tym antyprojekcie. Tracimy czas i pieniądze. Inwestować w oze, jak reszta cywilizowanego świata.

do Jan Kowalski z Ostrołęki @ @ 14:47, 08.07.2019

IP: 2a01:110f...ec30

Smieszny jestes koniowalski... laughing laughing
za takie bezmyslne trolowanie nie dostaniesz ani zlotowki... tongue
Ja by peło byla taka dobra,nie dostala by kopa w zadziec od wyborcow,zapamietaj to sobie... wink

GeoScience @ 14:50, 08.07.2019

IP: 5.173...7

W końcu czarno na białym widać jak bezsensowna i szkodliwa jest ta inwestycja. Wydajcie ten pieniądz na OZE, a kasa zostanie w naszych polskich rękach.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:53, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"LOT jakoś tak po zmianie rządów z tymi samymi obciazeniami przynosi zyski. Co się zmieniło? Prezes... "

Za rządów PO + PSL, z załogą podpisano porozumienie, obniżające ich uposażenia, których PiS, nie chce, po wyjściu firmy z kryzysu, przywrócić, to po pierwsze, po drugie to rząd PO + SL, odjął decyzję o zakupie nowych samolotów, PiS, je jedynie odebrał - te dwie decyzje zaowocowały wyjściem LOT-u z kryzysu.

Cyt.:
"Armia pod koniec rządów twoich zlodziejskich idoli liczyła ponizej 80 tys ludzi."

Obecne armie, to jakość, a nie ilość - napisz, co PiS zrobił z armią - kupił fabrykę autobusów, której przedstawiciele nie zdarzyli złożyć armii oferty na dostarczenie autobusów - czym się szczycicie, wyrzucaniem pieniędzy w błoto?
Gdzie dzisiaj jest facecik, który publicznie powiedział, że osobiście utrącił kontrakt n dostawę śmigłowców, mając dostęp do tajnych dokumentów dotyczących postępowania przetargowego - gdzie on jest, podobno spier... do USA, no ale cóż z tego, gdzie jest w tej sprawie postępowanie prokuratorskie, gdzie zarzuty, gdzie wniosek ekstradycyjny?

Cyt.:
"Co z tego że notowania są niskie skoro przychód jest rekordowy, poczytaj sobie jak działa giełda."

Przychód a z czego bierze się przychód ORLENU lub LOTOSU - podpowiem, z kieszeni tych, którzy tankują na stacjach paliw, a więc z czego się cieszysz?

Nie chodzi o działanie giełdy, tylko indeks, który est co roku tworzony dla spółek skarbu państwa.

Cyt.:
"Wszystko można tak policzyć żeby wyszło założenie."

Racja, a giełda ma interes w tym, żeby to tak wyliczyć - bidulki.

Cyt.:
"Powiedz mi dlaczego taki ekspert jak kolczyk chciał budować elektrownie północ?"

A, co mnie obchodzi to, co prywaciarz robi z kasą?

Lepiej Ty mi powiedz, dlaczego banki, gremialnie odmówiły finansowania tej inwestycji, bo Kulczyk to odległa przeszłość, a to się dzieje tu i teraz.

Do GeoScience @ 14:53, 08.07.2019

IP: 5.173...131

polacy produkują generatory OZE? Gdzie? Kto?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:56, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Ja by peło byla taka dobra,nie dostala by kopa w zadziec od wyborcow,zapamietaj to sobie..."

Przypomnij mi, z jakim poparciem kończył PiS, w połowie kadencji w 2007 roku, przypomnij mi, ile razy z rzędu, pod rządami Kaczyńskiego przegrali kolejne wybory, skoro tacy dobrzy.

Najgorszy z możliwych dla Polski programów socjalnych, czyli 500+, to był powód wygrane PiSu i nic poza nim - jakby PO dało 600+, to by wygrali w cuglach.

po prostu Magda @ 14:58, 08.07.2019

IP: 83.24...133

Powszechnie wiadomo, ze budowa Ostrołęki C jest nieopłacalna, budżet się nie spina. Kasę, która ma być utopiona w tej chybionej inwestycji należy przeznaczyć na rozwój OZE. Zyskają ludzie, zyska środowisko.

Do kowalski @ 15:01, 08.07.2019

IP: 5.173...131

Znów nie zrozumiałeś...

Taka wybiurczosc dowodów... Co nie? Skoro prywatny biznes chce w cos inwestowac to chyba nie dla prestiżu...

A banki? Nie gremialnie tylko 2 małe niemieckie banki.
Popatrz sobie na most energetyczny pomiędzy Polską a Niemcami może w końcu otworzą ci się oczy.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:01, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Na tę chwilę, nie ma w Polsce takiej opcji, żeby OZE zaspokoiły nasze potrzeby energetyczne, ale są bardzo pożądanym źródłem energii w krajowym mixie energetycznym - Anglia, do 2023 roku, zamknie wszystkie elektrownie węglowe - Anglia, do niedawna potentat w wydobyciu węgla - uważacie, że zapanują tam "egipskie ciemności"?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:04, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Skoro prywatny biznes chce w cos inwestowac to chyba nie dla prestiżu..."

Nie "chce", tylko jeśli już, to chciał - Kulczyk od kilku lat nie żyje.

Cyt.:
"A banki? Nie gremialnie tylko 2 małe niemieckie banki."

Jak to dwa, a pozostałe chcą - jakie?

Cyt.:
"Popatrz sobie na most energetyczny pomiędzy Polską a Niemcami może w końcu otworzą ci się oczy."

No i co z nim?

Do kowalksi @ 15:04, 08.07.2019

IP: 5.173...131

A zadałeś sobie trochę trudu żeby sprawdzić czy modernizowali te elektrownie i ile mają atomowek? Poza tym musieli weglowki pozamykać bo Thatcher pozamykala wszystkie kopalnie i węgiel musieli sprowadzać.

Do kowalski @ 15:06, 08.07.2019

IP: 5.173...131

Polska też zamyka weglowki... Te stare przykładem jest blok A w Ostrołęce a za jakiś czas elektrownia B i wiele innych starych instalacji.

Ozzi @ 15:07, 08.07.2019

IP: 83.24...133

Cywilizowany świat odchodzi od energetyki opartej na węglu, a my brniemy dalej zamiast inwestować w Odnawialne Źródła Energii. Dodatkowo wspieramy gospodarkę rosyjską sprowadzając od nich węgiel, niszczymy klimat i środowisko, za prąd będziemy płacić coraz więcej...A słońce, wiatr i woda są na wyciągnięcie ręki.

Tola @ 15:09, 08.07.2019

IP: 185.234...232

Budowa tej elektrowni jest nieopłacAlna, teraz każdy może to sprawdzić. Inwestujmy mądrze w energię ze słońca i wiatru!!!

dymek @ 15:15, 08.07.2019

IP: 83.31...229

Dla normalnie myślącego człowieka sprawa jest oczywista, Inwestycja chybiona. Nie ma zabezpieczonego finansowania, eksploatacja oparta na obcych surowcach (Rosja), zatruwająca środowisko, słowem bez przyszłości, jest forsowania przez ministra, który jest osobiście zainteresowany jej powstaniem. Co myśleć o rządzie, który tak lekceważy interes narodowy ???

do Jan Kowalski z Ostrołęki @ @ 15:19, 08.07.2019

IP: 2a01:110f...ec30

Nic by nie wygrali,bo nikt i nie uwierzy,nawet gdyby 1000+ dawali. tongue
Ze tylko przypomne slowa tusska:Nigdy nie podniesiemy wieku emerytalnego,po czym podniesli... tongue
I jeszcze "pierwszego ministra ktory bedzie chcial podnosic podatki sam wyrzuce".
Po czym podniesiono podatek vat... laughing
Takie to wiarygodne jest peło,partia kretaczy.. laughing

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:37, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"A zadałeś sobie trochę trudu żeby sprawdzić czy modernizowali te elektrownie i ile mają atomowek?"

A, te atomówki, to im krasnoludki jednego dnia wybudowały?

Cyt.:
"Poza tym musieli weglowki pozamykać bo Thatcher pozamykala wszystkie kopalnie i węgiel musieli sprowadzać."

Oczywiście, że tak, bo rozumieli do czego prowadzi pozyskiwanie energii ze spalania węgla

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:38, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Polska też zamyka weglowki..."

Ale chce budować nową - rozumiesz różnicę?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:44, 08.07.2019

IP: 78.152...118

do Jan Kowalski z Ostrołęki @ @ 15:19, 08.07.2019 IP: 2a01:110f...ec30

Słyszałeś o czymś takim, jak światowy kryzys, czy przeleżałeś ten okres pod lodem?

VAT, to jest idealny przykład rządzenia PiSu - VAT został podniesiony w czasach kryzysu, PiS, rządząc w czasach prosperity, nie tylko go nie obniżył, ale wprowadził ponad 30 nowych danin, których nie chce nazywać podatkami.

Obecnie budżet państwa, balansuje na cieniutkiej niteczne przekroczenia progu deficytu, na poziomie 3% PKB - dziej się to w czasach prosperity na całym Świecie - gdyby nie ukradli 26 mld z OFE to już dzisiaj mielibyśmy przekroczenie tego progu - rzad niczego nie daje, rząd jedynie dystrybuuje pieniądze podatników, dając po 500 zł tym, którzy zarabiają krocie, pozyskując te pieniądze z podatków tych najniżej zarabiających.

Aha @ 15:55, 08.07.2019

IP: 2a00:f41...6625

"Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku PiS miał do dyspozycji aż 37 mln złotych, za które sfinansowano kampanię wyborczą. Większość tej kwoty – ponad 21 mln zł – stanowiły wpłaty od darczyńców. Każda osoba fizyczna może przekazać do funduszu wyborczego konkretnej partii maksymalnie 31,5 tys. zł.
Z tej możliwości chętnie korzystały osoby zasiadające w zarządach i radach nadzorczych państwowych agencji i spółek. Na liście darczyńców udostępnionej przez Państwową Komisję Wyborczą „Gazeta Wyborcza” znalazła wpłaty od ok. 150 osób, które dzięki PiS otrzymały wysokie stanowiska w spółkach kontrolowanych przez państwo.
Największą hojnością wykazali się zarządzający Energą. Grzegorz Ksepka, p.o. prezesa spółki, zasilił partyjny fundusz kwotą 31,5 tys. zł, zaś była prezes Energi Alicja Klimiuk wpłaciła 25 tys. zł. Według danych „Wyborczej” w 2018 roku oboje zarobili po ok. 740 tys. zł.

Osoby związane z Energą i spółkami zależnymi zasiliły fundusz wyborczy PiS łączną kwotą blisko 300 tys. zł. Jak podaje „Wyborcza”, do kampanii samorządowej dołożyli się także ludzie związani z największymi spółkami i agencjami kontrolowanymi przez państwo. "
(Newsweek, 21.06.2019)

Do kowalski @ 16:20, 08.07.2019

IP: 5.173...131

Kojarzysz coś takiego jak Kulczyk investment? Czy tylko zmarli ci w glowie?

W Anglii był inny ciąg przyczynowoskutkowy który w Polsce się nie udał. Zamknęli kopalnie że względu na nierentownosc a potem nie mieli czym palić. Kumasz?

W Polsce będą zamykane weglowki ale te o niskiej sprawności. Stare nowoczesne jak Kozienice przynoszą zysk. Kumasz?

Polska potrzebuje energii od zaraz. Jak będziemy mieć sprawny trzon energetyki to możemy bawić się w droższe źródła energii typu gaz, oze czy atom. Bo tu cię uświadomie... Są to droższe źródła. Kumasz?
Wtedy będzie czas na dyzesyfikacje jak to jest w germanii.

Poza tym u twojego wzorca e germanii możliwości produkcyjne weglowek są na poziomie 60 MW (w dużym stopniu na węgiel brunatny)
U nas 40 (w większości węgiel kamienny)

To że jakas fundacja ekoterrorystyczna spod niemieckiej granicy działa na szkodę Ostrołęki to się nie dziwię. Tobie się dziwię.

Do wyzej @ 16:27, 08.07.2019

IP: 176.109...25

Kulczyk Inv. mial budować elektrownię północ, ktora nie otrzymala pozwolenia na budowę i w czerwcu zapadł wyrok, ktory przekreslil szansę wybudowania jej. Czyż nie?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:42, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Czy tylko zmarli ci w glowie?"

A, Ty pisałeś o Kulczyk Inwestment, czy o jakimś "kolczyku"?

No tak, miał budować elektrownię, na która nie dostał pozwolenia - a, nie wiesz dlaczego nie dostał - co było powodem?

Cyt.:
"W Anglii był inny ciąg przyczynowoskutkowy który w Polsce się nie udał. Zamknęli kopalnie że względu na nierentownosc a potem nie mieli czym palić. Kumasz?"

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie bzdury wypisujesz, czy nie.
To był projekt długofalowy, którego efektem miało być zakończenie pozyskiwania energii ze spalania węgla, którego wydobycie, tak jak w Polsce, jest nieopłacalne.

Cyt.:
"W Polsce będą zamykane weglowki ale te o niskiej sprawności. Stare nowoczesne jak Kozienice przynoszą zysk. Kumasz?"

Trudno, żeby pozamykali wszystkie, to jest proces, ale żeby go przeprowadzić, trzeba podjąć odpowiednie decyzje.

Cyt.:
"Polska potrzebuje energii od zaraz."

Polska ma energię od zaraz, ma ją cały czas.

Cyt.:
"Są to droższe źródła. Kumasz? "

Sprawdź sobie ceny energii pozyskiwanej z elektrowni atomowych i ich spadek w trakcie eksploatacji, bowiem nie jest on obciążony kosztami pozyskiwania zezwoleń emisji CO2, które będą coraz droższe - kumasz?

Niemcy przyjęły zapis o rezygnacji z elektrowni węglowych do 2035 roku.

Cyt.:
"To że jakas fundacja ekoterrorystyczna spod niemieckiej granicy działa na szkodę Ostrołęki to się nie dziwię."

To Ty nie wiesz, jaki jest wpływ spalania węgla dla ekosystemu, musi Ci to ktoś tłumaczyć - czy to, ze ogień pali, a woda moczy, też musi Ci ktoś wytłumaczyć?

Cyt.:
"Tobie się dziwię."

To ja się Tobie dziwię, i zastanawiam co Ci złego zrobili mieszkańcy Ostrołęki i okolic, że chcesz ich narazić na coś, od czego cywilizowany Świat ucieka.

Do wyzej @ 16:45, 08.07.2019

IP: 5.173...131

To czy będą budować jest istotą argumentu.
Chcieli budować. Włożył w ten projekt duże pieniadze. Czyli liczyli na zysk. To dlaczego ta elektrownia ma przynosić straty skoro Kulczyka tych strat nie miała przynosić? Dlaczego bliźniacza elektrownia w Kozienicach przynosi zysk, skoro nie miała zgodnie z podobnymi wyliczeniami?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:51, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, które banki nie odmówiły kredytowania tego projektu, napisałeś, że odmówiły jakie dwa małe niemieckie banki, to jeśli inne nie odmówiły, to skąd te problemy z pozyskaniem finansowania?

Czyżby banki działały na swoją niekorzyść, przecież one są od kredytowania tego typy inwestycji - dalej, dlaczego mniejszościowi udziałowcy Enei złożyli pozew przeciw zarządowi, właśnie za to, że chce to współfinansować, skoro to taki dobry interes?

Sąd, może w każdej chwili, jako zabezpieczenia procesowego, zażądać wstrzymania inwestycji.

Kto rozpoczyna inwestycję, mając mniej niż 1/6 zakładanych kosztów, i żadnych perspektyw na pozyskanie pozostałej kwoty - Ty byś tak zrobił?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:57, 08.07.2019

IP: 78.152...118

A, coś Ty się tak uczepił tego Kulczyka - niech rząd, po prostu przedstawi wyliczenia, które pokazują ten zysk, a może Ty je przedstawisz, bo od ponad roku, jest analiza zespołu, pod kierownictwem jednego z najlepszych fachowców w Polsce i jakoś, do chwili obecnej nikt jej nie zakwestionował, dlaczego więc mam wierzyć w to, że to ma być rentowne - to jest jedna sprawa, ale sprawa dużo ważniejszą od zysków czy strat materialnych, jest wpływ na najbliższą okolice i klimat, chyba że należysz do tych, którzy wychodzą z założenia, że po nas, choćby i potop.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:02, 08.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Dlaczego bliźniacza elektrownia w Kozienicach przynosi zysk, skoro nie miała zgodnie z podobnymi wyliczeniami?"

Bo już jest, a tu, po stronie kosztów, trzeba dopisać minimum 6 mld złotych - kapujesz?

Poza tym, ciekawe jakim węglem tam palą, czy przypadkiem nie tym, za który płacimy Rosji, a która ten węgiel kradnie z Donbasu.

Po prostu @ 18:09, 08.07.2019

IP: 213.238...130

Dopychają nogą tę inwestycję przez zamknięte drzwi. Choć wszyscy wkoło - banki, ekonomiści, ubezpieczyciele, którzy kierują się wyliczeniami zysków i strat, a nie są przymuszani, jak spółki skarbu panstwa, mówią Ostrołęce C - NIE! Dlaczego? Bo zwyczajnie się nie opłaca, bo społeczeństwo nie chce już węgla. Szczególnie, że będzie on dojeżdżał z Rosji. Starczy trucia.

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:56, 08.07.2019

IP: 94.254...247

Jan Kowalski... wybitny poliglota i inelektualista...prawnik...mecenas sztuki i mniejszości seksualnej... z zainteresowania akustyk i rzeczoznawca...człowiek orkiestra...
Nieomylny radca jak i polityk o niebywałym umyśle ....Znawca wiary, dziejów apostolskich i jak ostatnio donoszą "zagraniczne"media... wprost nieprzeciętny polihistor w temacie dziewic konsekrowanych...

.....Obecnie analityk PGE....

do Jan Kowalski z Ostrołęki @ @ 19:09, 08.07.2019

IP: 2a01:110f...ec30

Ciekawe czy wszelkiego rodzaju mafie paliwowe i przekrety watowskie tez mialy kryzys,bo chyba wiodlo im sie dobrze.... tongue laughing

szus @ 19:17, 08.07.2019

IP: 2a02:a317...14fa

Wiadomo, że to polityczna wydmuszka. Pomysł budowania kolejnej elektrowni na rosyjski węgiel, ot co. I to w momencie, gdy już wiadomo że trzeba go ograniczać. Oczywiście że się nie spina finansowo, bo nie o to chodzi.

Do kowalski @ 20:00, 08.07.2019

IP: 5.173...131

Polska nie ma energii od zaraz. Stąd 20 stopnie zasilania co lato. Paniał

Wiesz co to jest amortyzacja rozłożona na lata. Kozienice cały czas się splacaja. Standard przy każdej inwestycji. Panial

Uczepilem się kolczyka bo to jest ciekawy przykład inwestycji powiązanych z opozycją. Tam jakoś taki Kowalski nie protestuje

Skoro tak ci przeszkadza nowobudowana elektrownia że względu na zanieczyszczenie dlaczego nie przytyjesz się do bramy starej elektrowni w której dopiero teraz dobudowywana jest instalacja oczyszczania spalin. Tyle lat było pięknie. Dlaczego nie położysz się krzyżem przed bramą celulozy która non stop emituje chemie do powietrza, albo przed ich elektrownia która o dziwo również emituje co2. Czy jest tam odsiarczanie?
A co z zakładami miesnymi i innymi zakładami. One pewnie tylko tlen emitują i zapach fiołków.
A czym dom ogrzewasz, samochód pewnie na kiszonke a komputer do pisania bzdur Dynamem w rowerze napedzasz

Jesteś hipokrytą?

Do kowalski @ 20:02, 08.07.2019

IP: 5.173...131

A co do udziałowców to poczytaj sobie co to za udziałowcy. To ci sami ekoterrorysci co czekają na ładny przelew za zaprzestanie ujadania.

baca @ 20:44, 08.07.2019

IP: 95.49...51

do wszystkich komentujących. za 10 dni będę miał zainsstalowane 25 szt paneli fotovoltaicznych o max mocy ok 8 kW. Zużywam ok 5GWH rocznie energii elektrycznej, Chcę zbilansować pobór i produkcję energii na ZERO.Chcę wam wszystkim zakomunikować , że idę z postępem. Dawno zapomniałem o technologii "parowozu" przy produkcji energii elektrycznej. Nadmienię ,że od 8 lat na dachu mam zainstalowane 3 płaskie kolektory wspomagające podgrzewanie cwu (zbiornik 300l).Działają sprawnie i ekonomicznie. W przedziale kwiecień- pażdziernik w 95 % pokrywają potrzeby 6 osobowej rodziny (zużywamy ok 18 m3 zimnej wody miesięcznie).Wszystkim zwolennikom budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce gratuluję "obiektywizmu".Hej!!!

nieradiomaryjny jest o 350 zł tańszy @ 20:49, 08.07.2019

IP: 188.146...147

baca, skąd masz prąd w nocy albo w zimę? Wszystkim przeciwnikom elektrowni węglowej w Ostrołęce gratuluję "obiektywizmu".

Kurpianka @ 20:54, 08.07.2019

IP: 37.30...104

Węglowa Ostrołęka C nikomu się nie opłaca, a szczególnie naszemu zdrowiu i zdrowiu naszych potomnych, że o jakości środowiska nie wspomnę.

nieradiomaryjny jest o 350 zł tańszy @ 20:58, 08.07.2019

IP: 188.146...147

Kurpianka, lepsza jest elektrownia B?

baca do "nieradiomaryjny jest o 350 zł tań ... @ 21:09, 08.07.2019

IP: 95.49...51

Są jeszcze wiatraki ,elektrownie wodne, szczytowo-pompowe,itd. Zawsze możemy kupic prąd od sąsiadów (Litwa Niemcy,Dania). Lepiej zapłacić za prąd wyprodukowany za granicą bez strat ekologicznych niż truć bliżnich i nabijać kieszeń importerom węgla z Donbasu. Przekop mierzei wiślanej jest robiony pod import węgla drogą morską z Rosji do Elbląga a potem koleja lub tirami w Polskę. Jedż do Gdyni na pirs węglowy Obok muzeum emigracji i zobacz ile węgla przypływa do kraju. Poniał ?.hej!!

nieradiomaryjny jest o 350 zł tańszy @ 21:21, 08.07.2019

IP: 188.146...147

baca, ile trzeba wiatraków, czy elektrowni wodnych czy szczytowo-pompowych, by dały 1000 MW?
Nie zawsze możemy kupować prąd od sąsiadów (Rosja, Litwa, Dania, Niemcy).

Humanoidalny robot Andrzej @ 21:21, 08.07.2019

IP: 94.254...247

Węgiel Rosyjski niedobry...
Ale już gaz jak najbardziej wam odpowiada...
Cyt:
"Zawsze możemy kupic prąd od sąsiadów (Litwa Niemcy,Dania). Lepiej zapłacić za prąd wyprodukowany za granicą bez strat ekologicznych niż truć bliżnich i nabijać kieszeń importerom węgla z Donbasu."

Działając wedle wyżej wymienionych reguł...lepiej kupować węgiel od Rosji niż uszczuplać własne złoża tego surowca i tym samym narażać Polskich górników na wypadki...

Instalacje odsiarczania i odazotowywania spalin... może właśnie na tym powinniśmy się skupić

Humanoidalny robot Andrzej @ 21:27, 08.07.2019

IP: 94.254...247

Niemcy odpowiadają za największą część emisji CO2 w całej UE (22,5 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się Wielka Brytania z wynikiem 11,4 proc., a na trzecim Polska. Nasz kraj uwalnia do atmosfery 10,3 proc. całkowitej emisji dwutlenku węgla w Unii.

Humanoidalny robot Andrzej @ 21:34, 08.07.2019

IP: 94.254...247

Cyt"
Europa jako całość... w skali globalnej emituje około 10 % światowej produkcji CO2...
1. Chiny
2. USA
3.Indie
4.Rosja
5.Japonia
6.Niemcy
7.Korea Południowa.....
I Polska na... 22 miejscu...

BIG LEBOWSKI @ 21:38, 08.07.2019

IP: 2a00:f41...1a01

JAK TE ANTYPOLSKIE I ANTYOSTROLECKIE B.YDLO DRZE M.ORDE!!!!,PRACOWNIO NA RZECZ WSZYSTKICH WROGOW POLSKI MODL SIE ,ZEBY POLACY KIEDYS NIE RZADZILI POLSKA!!!!,BO BEDZIE Z WAMI ZLE!!!

baca do "nieradiomaryjny jest o 350 zł tań ... @ 22:29, 08.07.2019

IP: 95.49...51

W Polsce (dane z 2017 roku) jest ok 7tys MW mocy zainstalowanej instalacji wiatrowych produkujących prąd. Za zachodnią granicą 10X więcej.W Europie ok 200 tys MW. Największa turbina wiarowa morska ma moc ok8MW.Lądowe są różne i mają mniejszą moc max 4,8 MW(wystarczy dla ok 5 tys gospodarstw domowych)
Dane z 2016 r.
Na całym świecie jest zainstalowanych wiatraków o mocy ponad 600tys MW ,które pozwoliły zredukowac emisję co2 o ponad 600mln ton.
Aktualnie moc zainstalowanych urządzeń OZE stale rośnie .
Poniał??.Hej!!

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 00:48, 09.07.2019

IP: 188.146...147

baca, nie jestem przeciwko OZE, tylko przeciwko starym elektrowniom.

Ile energii daje OZE w bezwietrzną noc? Niewiele.
Czyli obok pracy OZE potrzebna jest praca elektrowni konwencjonalnych. Nasz region zasila stara elektrownia i jest potrzebna wymiana na nową, większą, sprawniejszą.

SZOK @ 05:31, 09.07.2019

IP: 5.173...226

A ja specjalistę Kotowskiego widziałem Skodą Oktawią 4x4 w kolorze czarnym na Gdańskich numerach .
Lepiej wylądować nie mógł
Po to potrzebna jest elektrownia.

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 05:38, 09.07.2019

IP: 188.146...147

SZOK, czy to źle, że radny miasta, a były prezydent, pracuje w elektrowni? Wielu ostrołęczan tam pracuje.

SZOK @ 06:55, 09.07.2019

IP: 5.173...226

Ty chyba jesteś mocno związany z tymi specami , to co ja będę się z tobą rozpisywał.Ostrołęczanin nie związany z partią pracuje 30 lat bez możliwości awansu a spadochroniarz polityczny za pierwszym razem ląduje na najwyższych stołkach.

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 08:05, 09.07.2019

IP: 188.146...147

SZOK, Ty chyba jesteś związany politycznie z jego przeciwnikami, skoro przynależność partyjna jest jedynym przeciwko.

Kto z miasta ma takie doświadczenie w zarządzaniu milionami złotych i setkami ludzi? Jakieś zarzuty ma?

SZOK @ 08:10, 09.07.2019

IP: 176.109...82

JEDEN JEDYNY NIE ZASTĄPIONY KOTOWSKI .PS. REKLAMÓWKA laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing

nie alumn jest tańszy o 350 zł miesięcznie @ 10:07, 09.07.2019

IP: 188.146...147

SZOK, a kogo Ty widzisz na tym miejscu i czy jesteś od wyznaczania obsady w elektrowni? Reklamówka to kapiszon bo to legalna reklamówka.

Realny @ 10:21, 09.07.2019

IP: 188.146...146

Kowalski Ty w kółko mówisz jakie po PO wynegocjowalo z pracownikami loty porozumienie. Tylko powiedz co z tego jak zaraz po nim krzyczeli, że Lot trzeba sprzedać? Czyli pewnie po kupnie przez nowego właściciela większość osób i tak by stracilo pracę a to porozumienie z rządem i tak byłoby nieważne. Lot, stocznie, kolej, kopalnie i wszystkie państwowe spółki były jak to ładnie mówili były wygaszane albo prywatyzowane co w większość i oznaczono zwolnienia pracowników. Po zmianie władzy i zmianie prezesow większość spółek nagle przynosi zyski i się rozwija. Dziwne ? I Ty stary konuchu smiesz kłamać ludzi że oni chcieli dla Lotu dobrze i przypominasz i wychwalasz ich osiągnięcia!!!@

Polka kalkulująca @ 11:43, 09.07.2019

IP: 91.226...1

Tak tylko panom przypomnę, że Kulczyk już w 2015 wysłał Elektrownię Północ do zamrażarki, bo się NIE OPŁACAŁA. Prywaciarz umiał liczyć, spółki Skarbu Państwa mają realizować polityczną wolę bo pieniądze dostaną - z naszych kieszeni.

Tomaszek @ 12:06, 09.07.2019

IP: 31.1...54

Żaden kalkulator, nie uwzglądnia wszystkich danych:
wymienie tylko jeden, ale jest ich dużo więcej.
Francja produkuje mniej CO2 niż Polska.Dlaczego?
Bo Francja nie produkuje u siebie np; cementu, tylko IMPORTUJE go z trzeciego świata i w ten sposób zaniża dane dotyczące zanieczyszczenia środowiska, ale jeśli Srilanka truje Świat to nic bo nie podpisala europejskich papierkowych śmieci.Toksyczne powietrze nie zna granic.
Poza tym budowa elektrowni nawet węglawej jest dla Polski jest bardzo opłacalna , choćby z tego powodu, że mamy węgiel, ogromne zatrudnienie na śląsku.
Niemcy wyczerpaly swoje złoża węgla i teraz chcą doić z Polski pieniądze za energię.
żyjemy w takim czasie ,że należy na każdy aspekt patrzeć pod bardzo szerokim kątem.

Tomaszek @ 12:08, 09.07.2019

IP: 31.1...54

Żaden kalkulator, nie uwzglądnia wszystkich danych:
wymienie tylko jeden, ale jest ich dużo więcej.
Francja produkuje mniej CO2 niż Polska.Dlaczego?
Bo Francja nie produkuje u siebie np; cementu, tylko IMPORTUJE go z trzeciego świata i w ten sposób zaniża dane dotyczące zanieczyszczenia środowiska, ale jeśli Srilanka truje Świat to nic bo nie podpisala europejskich papierkowych śmieci.Toksyczne powietrze nie zna granic.
Poza tym budowa elektrowni nawet węglawej jest dla Polski jest bardzo opłacalna , choćby z tego powodu, że mamy węgiel, ogromne zatrudnienie na śląsku.
Niemcy wyczerpaly swoje złoża węgla i teraz chcą doić z Polski pieniądze za energię.
żyjemy w takim czasie ,że należy na każdy aspekt patrzeć pod bardzo szerokim kątem.

Tomaszek @ 12:12, 09.07.2019

IP: 31.1...54

A.... jeszcze jedna ciekawostka ekologiczna:
Czy wiecie co dzieje się z akumulatorami żelowymi z aut elektrycznych z calego świata?
Są skladowane w Meksyku w kilkaset metrow pod ziemią i nikt jeszcze nie ma na nie pomyslu. Kiedyś pewnie kopalnie zaleją wodą , albo wysadzą . TAKA EKOLOGIA.
PATRZMY SZERZEJ NA TO CO NAM WCISKAJĄ.

Tomaszek @ 12:15, 09.07.2019

IP: 31.1...54

A.... jeszcze jedna ciekawostka ekologiczna:
Czy wiecie co dzieje się z akumulatorami żelowymi z aut elektrycznych z calego świata?
Są skladowane w Meksyku w opuszczonej kopalni kilkaset metrow pod ziemią i nikt jeszcze nie ma na nie pomyslu. Kiedyś pewnie kopalnie zaleją wodą , albo wysadzą . TAKA EKOLOGIA.
PATRZMY SZERZEJ NA TO CO NAM WCISKAJĄ.

SZOK @ 12:27, 09.07.2019

IP: 176.109...82

do
były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię

Jak ten były prezydent jest taki uzdolniony i wszechwiedzący to nich otworzy swój biznes a nie ślizga się na kasie podatników tyle lat.
Ja nie wiem czy by nie wyprzedzi Bill Gates-a ?

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 12:32, 09.07.2019

IP: 188.146...147

Polka kalkulująca, spółki skarbu państwa mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo dostaw prądu. Taka jest polityczną wola narodu.

SZOK @ 12:41, 09.07.2019

IP: 176.109...82

wniosek z tego że zaraz nastąpi ciemność crying

do @ 12:58, 09.07.2019

IP: 83.28...80

tak panie kowalski juz zaczynasz kom wyborcza tylko bez obrazania nasz popierajacych ???????????????

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 12:59, 09.07.2019

IP: 188.146...147

SZOK, czy Ty jesteś od układania komuś życia? Sam otwórz swój biznes jeśli jesteś lepszy, a nie pchasz się tam, gdzie Cię nie chcą.


Ciemność to nastąpiłaby zaraz jakbyś zostały zatrudniony w elektrowni.

do Tomaszek @ @ 13:03, 09.07.2019

IP: 178.42...60

Ale ty bzdury piszesz? Francja jest jednym z najwiekszych producentów cementu w UE laughing laughing laughing

Oni nie produkują CO2 gdyż mają 52 reaktory atomowe praktycznie nie używają paliw kopalnianych. Gdzie wy ludzie żyjecie? Specjaliści spod budek z piwem lub zatwardziali miłośnicy TVPiS. wassat

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 13:07, 09.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"A co do udziałowców to poczytaj sobie co to za udziałowcy."

Udziałowcy, czyli właściciele udziałów, kim by nie byli - przy okazji, uważaj, bo Twój wpis, można potraktować jako oszczerstwo i pomówienie i to na Tobie spoczywałby ciężar udowodnienia, że są "ekoterrorystami", a nie na nich, że nimi nie są.

Cyt.:
"Kurpianka, lepsza jest elektrownia B?"

Oczywiście, że lepsza, bo nie spala 2, a mówi się, że miałaby spalać nawet 4 mln ton węgla.

Cyt.:
"Węgiel Rosyjski niedobry...
Ale już gaz jak najbardziej wam odpowiada..."

Różnica, pacanku, polega na tym, że koronnym argumentem zwolenników budowy tej elektrowni, jest zapewnienie zbytu polskim kopalniom, a nie ruskiemu węglowi,, kradzionemu w Donbasie.

Cyt.:
"Niemcy odpowiadają za największą część emisji CO2 w całej UE (22,5 proc.)."

Ale przyjęły założenie, o wygaszeniu ostatniej kopalni węglowej w 2035 roku.

Cyt.:
"Na drugim miejscu uplasowała się Wielka Brytania z wynikiem 11,4 proc."

Która, z kolei zapowiedziała wygaszenie ostatniej elektrowni węglowej w 2023 roku.

Cyt.:
"Nasz kraj uwalnia do atmosfery 10,3 proc. całkowitej emisji dwutlenku węgla w Unii."

I, jaki z tego wniosek, że powinna emitować więcej, bo przecież przy spalania mln ton węgla rocznie, będzie to ogromna ilość CO2.

Cyt.:
"Kowalski Ty w kółko mówisz jakie po PO wynegocjowalo z pracownikami loty porozumienie. Tylko powiedz co z tego jak zaraz po nim krzyczeli, że Lot trzeba sprzedać?"

Kto, kiedy i gdzie tak krzyczał?

Cyt.:
"Lot, stocznie, kolej, kopalnie i wszystkie państwowe spółki były jak to ładnie mówili były wygaszane albo prywatyzowane co w większość i oznaczono zwolnienia pracowników."

Poproszę o konkrety,a nie PiSowską publicystykę.

Cyt.:
"TAKA EKOLOGIA.
PATRZMY SZERZEJ NA TO CO NAM WCISKAJĄ."

To szersze spojrzenie ma polegać na tym, że jak w Meksyku składują akumulatory, to my możemy wybudować kolejnego truciciela - to jest wg Ciebie szersze spojrzenie?

SZOK @ 13:10, 09.07.2019

IP: 176.109...82

były członek SLD jest tańszy o 350 zł kolesie z PiS życie układają

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 13:20, 09.07.2019

IP: 78.152...118

To znaczy, że jeśli Twój sąsiad wywozi gnojowicę na pole, a śmieci do lasu, to Ty też możesz, bo sąsiad Cię usprawiedliwia?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 13:51, 09.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Polka kalkulująca, spółki skarbu państwa mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo dostaw prądu."

Tępy, zapomniałeś dodać dwóch bardzo istotnych rzeczy, po pierwsze, na ten prąd ma być nas stać, a po drugie, ceną za jego produkcję, nie powinno być nasze zdrowie i życie.

Koszyszko @ 13:57, 09.07.2019

IP: 188.147...83

Cena energii z węgla za chwile sprawi ze szczeny opadną nawet pisowskim trollom. A cieszy się tylko Putin, rosyjski węgiel zalewa nas

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:08, 09.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Specjaliści spod budek z piwem"

Proszę mi nie obrażać, specjalistów spod budek z piwem, bo ten im do paznokci u nóg nie dorasta laughing laughing laughing laughing laughing

Humanoidalny robot Andrzej @ 14:15, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Chodziło o Ciebie gamoniu

Tomaszek @ 14:34, 09.07.2019

IP: 31.1...54

Do ciemniaka:
Tak właśnie Francja teoretycznie ograniczyla emisje CO2-----teoretycznie , bo
Francja jest największym importerem cementu w europie: poszukaj danych w int.

crying

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:36, 09.07.2019

IP: 78.152...118

Wiesiu, kto rządził w 2008 roku, ile jest godzin między 07:30, a 15:30 i kogo nazywasz "czerwoną hołotą" - bez wyjaśnienia tych trzech kwestii, szkoda mi na Ciebie czasu.

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 14:37, 09.07.2019

IP: 188.146...147

Koszyszko, ceny energii idą w górę, bo unia coraz większe opłaty za emisję CO2 wprowadza. Mamy stare, niewydajne elektrownie, z dużą załogą, więc przez to ceny prądu idą w górę.

Ceny prądu idą w górę także z powodu budowy OZE.

Tomaszek @ 14:40, 09.07.2019

IP: 31.1...54

Do ciemniaka:
Zobacz jak wygląda skład cementu w ilu % jest tam zawartość popiołów.
I zastanów się skąd Francja ma mieć tyle popiołu, skoro ma tylko elektrownie atomowe.
Francja jest największym imoprterem cementu w europie, a Chiny są największym trucicielem i produkują 57% calej produkcji światowej cementu----ciemniaku.
;

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:41, 09.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Francja jest największym importerem cementu w europie: poszukaj danych w int."

A, niby dlaczego ktoś ma szukać w internecie danych na to co wyPiSujesz - twierdzisz, że Francja jest największym importerem cementu w Europie, to podaj dowody.

To ja napiszę, że Ziemia jest płaska i po dowody odeślę Cię do internetu?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:51, 09.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Mamy stare, niewydajne elektrownie, z dużą załogą, więc przez to ceny prądu idą w górę."

A, więc trzeba je zastępować nowymi, które nie będą płaciły opłat emisyjnych, a nie jedne kopciuchy innymi.

Cyt.:
"Ceny prądu idą w górę także z powodu budowy OZE."

Kompletna bzdura - OZE, inwestycja w OZE, bardzo szybko się zwraca, ponieważ poza drobnymi konserwacjami, nie potrzebuje niczego innego, do prawidłowego działania, a więc nie siej herezji - poza tym PiSi rząd utrącił ustawę prosumencką, kiedy to, inwestorami byłyby prywatne podmioty a więc one ponosiłby koszty inwestycji, a rząd miał im jedynie zagwarantować odbiór od nich, wyprodukowanej energii - łżesz jak z nut, czyli jak zwykle.

Tomaszek @ 14:51, 09.07.2019

IP: 31.1...54

Do Jan Kowalski z Ostrołęki. Jśko ja piszę do kogoś , kto odpisal na mój wpis i sie nie podpisał, a poza tym obraża.
Dane to nie jest moje widzimisie tylko fakty.
Poziom polemiki na tym portalu jest zenujący.

do Tomaszek @ @ 14:53, 09.07.2019

IP: 178.42...60

Powtarzam przestań idiotyzmy wypisywać. laughing laughing laughing

Francuska firma Lafarge jest jednym z największych producentów cementu w UE, a popiół nie musi pochodzić z elektrowni węglowych. Nie kompromituj się proszę. Podebatuj sobie z kolegami po podstawówakach typu "tępiciel lemmingów"

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:54, 09.07.2019

IP: 217.146...87

Przy tej okazji, chciałbym przypomnieć wszystkim, mającym negatywny stosunek do tej idio_tycznej inwestycji, że według Pana Janusza Kotowskiego, będącego wówczas Prezydentem Miasta, jesteście jedynie "ujadającą sforą" - tyle dla niego jako Ostrołęczanie i Wasze zdanie, znaczy.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:56, 09.07.2019

IP: 217.146...87

Cyt.:
"Dane to nie jest moje widzimisie tylko fakty."

To je przytocz - tylko tyle i aż tyle.

Skoro twierdzisz, że są w netcie, to je znajdź i przedstaw - czekam.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:00, 09.07.2019

IP: 217.146...87

Cyt.:
"Poziom polemiki na tym portalu jest zenujący."

Też to zauważyłem, od momentu, w którym zacząłem czytać Twoje podwojone brednie.

Jakich, konkretnie danych brakuje Ci w tym kalkulatorze i dlaczego, do chwili obecnej, ani rząd, ani Enea, ani Energa nie przedstawiła swoich wyliczeń???

Jak widzisz, tu nie ma lania wody, które próbujesz stosować - wiesz, albo nie wiesz - konkrety, a nie "mowa trawa", bo takich "mundrali" jak Ty, jest tu całe stado, którym fakty mylą się z ideologią.

Humanoidalny robot Andrzej @ 15:02, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Tomaszek...
Powinieneś wiedzieć że idioty nie nauczysz...
Kowalski to PiSowski troll notorycznie robiący z siebie idiotę aby zniechęcić wyborców do PO...

Tomaszek @ 15:04, 09.07.2019

IP: 31.1...54

Do ciemniaka : skoro Francja nie truje to skąd ma tyle popiolu? ---według ciebie
a ten francuski cement jest tak francuski , jak AUDI niemieckie , adidas pORTUGALSKI,VOLVO SZWEDZKIE, 90% FIRM ODZIEŻOWYCH PUMA, ADIDAS, NIKE, ZARA I TD... produkowane jest w chinach. ale chiny nie mają obowiązku przestrzegania idiotycznych porozumień napisanych przez pijaków z brukseli.

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 16:13, 09.07.2019

IP: 188.146...147

Kompletna bzdura-

"inwestycja w OZE, bardzo szybko się zwraca, ponieważ poza drobnymi konserwacjami, nie potrzebuje niczego innego, do prawidłowego działania, "

Aby OZE działało muszą równolegle pracować elektrownie konwencjonalne. To bardzo podnosi koszty energii.

Czyli budujesz 1000 MW OZE, to potrzeba pracy 1000 MW elektrowni konwencjonalnej,

do Tomaszek @ @ 16:44, 09.07.2019

IP: 83.28...226

Chłopie wracaj do łopaty. Tam jest twoje miejsce. Nie porównój gospodarki takiej Francji do Polski. Podobnie jak drugi idiota " Humanoidalny robot Andrzej " porównuje najbardziej rozwinięte gospodarki świata do Polski jak my Grecji nie możemy prześcignąć.

W Polsce nic się nie produkuje po za żywnością. Nawet tego truciciela mają postawić Wam Francuzi z Amerykanami. laughing laughing laughing W Polsce są tylko robole w montowaniach. wink i mądrale po podstawówkach z piwem w ręku.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 16:58, 09.07.2019

IP: 217.146...87

Cyt.:
"Aby OZE działało muszą równolegle pracować elektrownie konwencjonalne. To bardzo podnosi koszty energii."

Tępy, Ty jesteś głupszy niż się wydajesz, w jaki sposób konwencjonalne elektrownie, ale nie na węgiel, podwyższają koszt energii z OZE???

Pisałem to wielokrotnie, OZE może być uzupełnieniem dla elektrowni konwencjonalnych, a ich udział w mixie energetycznym powinien stale rosnąć.

Ty dalej, jak najgłupszy z głupich, nie rozumiesz, że elektrownie węglowe mają alternatywę - to nie kto inny, jak Tchórzewski mówił o rozpoczęciu procesu inwestycji w kilka elektrowni jądrowych, z czego pierwsza miała dać prąd w 2025 roku, a po dwóch miesiącach zmienił zdanie o 180 stopni - co przestraszył się górników?

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:05, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Przedstawiłem jedynie emisję CO2 w poszczególnych krajach EU... ale widzę że idiota podąża własnym torem...

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:06, 09.07.2019

IP: 217.146...87

To jest mniej więcej tak, jakbyś próbował tłumaczyć, że silnik spalinowy podnosi koszty jeżdżenia na gazie - Ty, z takimi mądrościami, to powinieneś dostać jakiś ministerialny stołek, ostatnio niejaki, Terlecki, tłumaczył "ciemnemu ludowi", co znaczy powiedzenie "spotkanie za zamkniętymi drzwiami" - powiedz nam, o "ciemny ludu", jak bardziej można Cię upokorzyć, niż, po raz kolejny, uznając za thebili???

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:10, 09.07.2019

IP: 217.146...87

Wiesiu, ale nie rozumiesz, ze większy kraj, to większa gospodarka i większa emisja, po kiego grzyba więc, porównujesz jabłka z gruszkami i konia z krową - porównaj to w odniesieniu do hektara albo mieszkańca, wówczas zrozumiesz, chociaż prawdę mówiąc w to wątpię, że jesteś głupi jak but.

Zarówno Niemcy, jak i Anglia zapowiedziały odejście od energii pozyskiwanej ze spalania węgla, a my się w nią pchamy, a więc co Ty, żałosny PiSiorku, porównujesz?

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:18, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Gdyby Polska miała to szczęście być na takim samym poziomie rozwoju gospodarki co Anglia i Niemcy to odejście od paliw kopalnianych było by jak najbardziej uzasadnione...
Ale jest inaczej i póki co energia z elektrowni węglowych jest najtańsza do uzyskania, zwłaszcza dla Polski gdzie nie specyjalnie można wykorzystać turbiny wodne jak i energię z wiatru...
Przypominam również "wybitnym fachowcom" iż prąd pozyskiwany z elektrowni wykorzystującej skroplony gaz ziemny jest około 3 krotnie droższy od tego pozyskiwanego z węgla

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:23, 09.07.2019

IP: 217.146...87

Cyt.:
"Ale jest inaczej i póki co energia z elektrowni węglowych jest najtańsza do uzyskania"

Jak zwykle, duby smalone bredzisz, tak może i było, bez opłat emisyjnych, ale po ich wprowadzeniu, jest dokładnie odwrotnie.

Poza tym, trzeba wziąć pod uwagę zmiany klimatyczne, zachodzące na Świecie - ja wiem, że Tobie wystarczy policzyć kasiorkę i jesteś happy, ale policz to ile nas kosztują skutki emisji CO2 - ludzie, jesteście jak dorożkarskie konie, które mają tak ograniczone horyzonty myślowe, że ja się wcale nie dziwę, temu poparciu dla PiS - największych szkodników, jaki mógł się przytrafić Polsce.

Zaczekajmy na kolejne wyroki TSUE, zobaczymy jak będzie skwierczeć.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:27, 09.07.2019

IP: 217.146...87

A, wybrana przez Was Niemka, bardzo szybko pokaże Wam, Wasze miejsce w szeregu laughing laughing laughing

Poza tym, ten wybór wytrącił Wam z łap koronny argument, jakoby Polska. za czasów rządów PO + PSL, chodziła na pasku Niemiec - dzisiaj wszystkie siły i środki, zaangażowaliście w wybór Niemki, która jawnie popiera związki partnerskie i małżeństwa homoseksualne i dalszą federalizację UE - co, znowu sukces na miarę tego 27:1???

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:29, 09.07.2019

IP: 217.146...87

Wy już dano przestaliście być nawet żałośni - ostatnio brosia z Brzeszczy zrobiła z siebie... za sprawą Pana Andrzeja.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 17:30, 09.07.2019

IP: 217.146...87

Na każdym koku, potykacie się o własne sznurowadła laughing laughing laughing laughing

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:31, 09.07.2019

IP: 94.254...247

"Zmiany klimatyczne na świecie..."
Bredzisz jak lewacki męczennik
Europa jako całość emituje 10% CO2 jeśli chodzi o wyroki TSUE to świadczy jedynie o niezdolności naszej dyplomacji...

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:36, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Śmiejesz się jak głupi do sera a tymczasem to PIS rozdaje karty a tzw "totalna opozycja" może jedynie liczyć na cud i wsparcie przyjaciół zza Odry jak HGW...
Jak to piszą w lewackich mediach..."prestiżowe stanowisko"
Była prezydent Europejskiej stolicy dostała etat w organizacji zajmujacej się środowiskiem w miastach EU...
Niebywały sukces

Humanoidalny robot Andrzej @ 17:39, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Ta lewacka łajba tonie a rozbitkom nie pozostanie nic więcej jak "brylować" w lokalnych mediach

do Humanoidalny robot Andrzej @ 17:40, 09.07.2019

IP: 83.28...226

Wystarczy zrobić proste działanie podzielić PIB przez emisję CO2 i zobaczysz gdzie jest Polska, więc wracaj do łopaty i mędrkuj. Gdyby nie ponad 20 letnia pomoc UE to byłoby w Polsce gorzej niż na Ukrainie.

do Humanoidalny robot Andrzej @ 17:57, 09.07.2019

IP: 83.28...226

"Przypominam również "wybitnym fachowcom" iż prąd pozyskiwany z elektrowni wykorzystującej skroplony gaz ziemny jest około 3 krotnie droższy od tego pozyskiwanego z węgla"

Znów się popisałeś laughing laughing laughing Więszej bzdury nie czytałem.
Dlatego wszystkie aktualnie budowane i przewidywane do budowy elektrownie w Polsce będą na najnowsze turbiny gazowe? A jest ich kilkanaście. W tej chwili po podpisaniu wszystkich umów na dostawy taniego gazu ziemnego i sprawność turbin 60%-70%,mogących zamieniać na prąd trzy piąte wartości opałowej paliwa, a jeśli dodatkowo zaczniemy wykorzystywać ciepło oddawane przez elektrownię, możemy zamienić w energię dla nas użyteczną ponad 90% wartości opałowej paliwa, węgiel to droższe paliwo. Jedyna opcja dla Polski to zagazowywanie węgla i pozyskiwanie jeszcze tańszego własnego gazu.

Skąd was biorą? Chyba nie z elektrowni, którą zarządzają specjaliści od katechezy i upadłości bankowej. wink

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:01, 09.07.2019

IP: 94.254...247

"W 2008 roku premier D. Tusk zgodził się i podpisał pakiet klimatyczny negocjowany w ramach UE. Zawarto w nim skrajnie niekorzystne zapisy uderzające w polską gospodarkę, która przecież w 90% oparta jest na węglu jako źródle energii. Pakiet nazwany 3x20 zakładał redukcję emisji CO2 o 20% w stosunku do roku bazowego 2005, zwiększenie do 20% udziału energii odnawialnej w całości zużywanej energii i 20% poprawę efektywności wykorzystania energii. Największa zdrada Polski dokonana przez D. Tuska polegała na tym, że pierwotnie wynegocjowanym przez śp. prezydenta L. Kaczyńskiego rokiem bazowym liczenia redukcji emisji CO2 dla Polski miał być rok 1990 a pan D. Tusk zgodził się na jego zmianę na rok 2005. Ta zmiana spowodowała, że zamiast osiągnięcia już rzeczywistej redukcji (w stosunku do roku 1990) na poziomie 32% w 2010 roku mieliśmy ją na poziomie ledwo kilkuprocentowym w stosunku do niekorzystnego roku bazowego 2005."

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:03, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Jeśli chodzi o emisję CO2 można to sprawdzić choćby na Wikipedii...
To nie jest żadna tajemnica
Chyba że wyniki dIelenia jakie wykonujesz są dokladniejsze...

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:05, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Jeśli wariant gazowy to powstaje pytanie skąd ten gaz wziąć i na dodatek niebagatelne jego ilości. Dziś w Polsce konsumujemy rocznie (przemysł, energetyka i odbiorcy indywidualni) ok. 16 mld m3 gazu rocznie. Jedna czwarta tego to nasze krajowe wydobycie a pozostałe 75% to import, z czego 80% importy to dostawy z Rosji (dominująca pozycja w reszcie importu to Niemcy, więc też w większości gaz realnie rosyjski, ale dostarczany w wolnym handlu z „drugiej strony”). Wprowadzanie energetyki gazowej znacząco zwiększy zapotrzebowanie na ten surowiec. Reguła jest w miarę prosta 1000 MW mocy w elektrowni gazowej to około 1 mld m3 zużycia gazu rocznie (tu oczywiście będą pewne wahania w zależności od konstrukcji bloku energetycznego, udziału ciepłownictwa, sprawności, a przede wszystkim rocznej produkcji energii – wykorzystania mocy)."

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:07, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Podstawowym problemem przy wykorzystaniu gazu jest jego transport i magazynowanie. Jeden kilogram metanu zajmuje w normalnych warunkach ponad metr sześcienny objętości, co oznacza, że nie można go przewozić ani magazynować tak łatwo jak ropy czy węgla. Gaz ziemny przesyła się praktycznie wyłącznie rurociągami. Transport statkami jest możliwy wyłącznie po skropleniu gazu, co jest bardzo kosztowne i pochłania mnóstwo energii. Ktoś, kto postawi elektrownię lub fabrykę zasilaną gazem, będzie mógł kupować paliwo tylko od jednego dostawcy – tego, który posiada prowadzący do fabryki gazociąg.

Skąd w takim razie Polska bierze gaz? Nasze główne gazociągi służące do jego importu to Gazociąg Jamalski łączący nas z Białorusią, gazociąg z Ukrainy, który wchodzi do Polski w Hermanowicach oraz gazociągi rewersowe z Niemiec. Gaz dostarczany do tych trzech krajów pochodzi głównie z Rosji, a więc można powiedzieć, że trzej najważniejsi dostawcy gazu do Polski to Rosja, Rosja i… Rosja. Polska podjęła próbę, aby zbudować alternatywną drogę dostaw gazu poprzez morski terminal LNG („gazoport”) oraz podpisała z Katarem kontrakt na import znacznych ilości skroplonego gazu po wysokiej cenie. Budowa gazoportu zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale nie jest opłacalna, bo to Rosja zawsze będzie oferować najniższe ceny dla Europy Środkowej – po prostu transport starymi, zamortyzowanymi gazociągami jest najtańszy.

Nie wiadomo, jakie będą ceny gazu w przyszłości, ale na pewno nie będą one niższe niż dziś. Tanie i bliskie złoża gazu, takie jak te na Morzu Północnym, kończą się, a pozostałe są albo kosztowne w wydobyciu, albo położone bardzo daleko (np. w Australii), także ich transport jest drogi. Dzisiaj cena gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii to ok. 100 zł/MWh[3]ok. 100 zł/MWh. Dla porównania węgiel kamienny w portach Belgii i Holandii kosztuje tylko 62 dolary za tonę, czyli niecałe 33 zł za megawatogodzinę. Elektrownie gazowe są z reguły efektywniejsze od węglowych, więc mogą pracować przy nieco wyższych cenach paliwa, jednak trzykrotna różnica w cenie energii jest nie do wytrzymania nawet dla najbardziej efektywnych elektrowni gazowych. W ostatnich latach niemieckie elektrownie gazowe przez większość czasu były wyłączone, bo bardziej opłacalna była produkcja energii z wiatru, słońca, biomasy czy węgla brunatnego.

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:08, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Dzisiaj cena gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii to ok. 100 zł/MWh[3]ok. 100 zł/MWh. Dla porównania węgiel kamienny w portach Belgii i Holandii kosztuje tylko 62 dolary za tonę, czyli niecałe 33 zł za megawatogodzinę. Elektrownie gazowe są z reguły efektywniejsze od węglowych, więc mogą pracować przy nieco wyższych cenach paliwa, jednak trzykrotna różnica w cenie energii jest nie do wytrzymania nawet dla najbardziej efektywnych elektrowni gazowych. W ostatnich latach niemieckie elektrownie gazowe przez większość czasu były wyłączone, bo bardziej opłacalna była produkcja energii z wiatru, słońca, biomasy czy węgla brunatnego.

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:11, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Zanim zaczniesz mądralować wiedz o czym jest temat...

do Humanoidalny robot Andrzej @ 18:24, 09.07.2019

IP: 83.28...226

Powtarzam wracaj chłopie do łopaty, ponieważ o energrtyce wiesz tyle co świania o gwiazdach.

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:24, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Cyt:
"Dlatego wszystkie aktualnie budowane i przewidywane do budowy elektrownie w Polsce będą na najnowsze turbiny gazowe? A jest ich kilkanaście"

Gorszej bredni nie słyszałem...chyba wyczytałeś to na broszurach promujacych PO...
Jaworzno ma być na węgiel a ostatnia konwencjonalna elektrownia w Polsce to właśnie ta w Ostrołęce Elektrownia C i nikt przy zdrowych zmysłach nie planuje korzystać tu z turbin gazowych...

do Humanoidalny robot Andrzej @ 18:30, 09.07.2019

IP: 83.28...226

Specjalnie dla ciebie chłopie od łopaty bedzisz madrzejszy pod budką z piwem.

rynek-energii-elektrycznej cire pl / st,33,335,tr,145,0,0,0,0,0,budowane-i-planow


ane-elektrownie

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:31, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Podejrzewam że na temat Polskich elektrowni wiem wystarczajaco dużo
Cóż... jeśli praca kojarzy Ci się jedynie z łopatą to może skup się na kopaniu

do Humanoidalny robot Andrzej @ 18:35, 09.07.2019

IP: 83.28...226

Grudziądz (elektrownia gazowo-parowa)

EC Żerań gaz

EC Stalowa Wola gaz

EC Katowice (nowy blok gazowy)

Elektrownia Blachownia (nowy blok gazowy)

Płock gaz

ZE PAK (nowy blok parowo-gazowy w Elektrowni Konin) gaz

Elektrociepłownia Bydgoszcz (nowy blok) gaz


Przestań oglądać TVPiS, bo Cię ogłupia do reszty. wink

Humanoidalny robot Andrzej @ 18:47, 09.07.2019

IP: 94.254...247

Jaworzno tez jest na gaz ?
Oczywiście ze jest kilka elektrowni korzystajacych z gazu ale nie wiem do czego zmierzasz...
Bo zdaje się że ciągle więcej jest tych węglowych....
Poza tym niektóre rymienione przez Ciebie lokalizacje dopiero sa w fazie projektu...
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że taki stan rzeczy wynika z dopłat do tego typu turbin... jeśli wiesz jak skończyła sie hostoria biomasy to mam nadzieję że wiesz o co chodzi...

do Humanoidalny robot Andrzej @ 18:52, 09.07.2019

IP: 83.28...226

Skończyłem z tobą specjalisto od Wikipedii wracaj do łopaty. Nie masz pojęcia o energetyce w Polsce podajesz jakieś przestarzałe dane i na dodatek totalne bzdury wypisujesz i na dodatek podważasz oficjalne dane z aktualnej budowy i zaplanowanych następnych elektrowni i elektrociepłowni. Jak to mój dziadek mówił głupich się nie sieje. Weż się chłopie za robotę, przesiadując na MO zaniżasz poziom. Ekspert od siedmiu boleści. laughing laughing laughing

Elektryk @ 20:37, 09.07.2019

IP: 157.25...107

"Polska też zamyka weglowki... Te stare przykładem jest blok A w Ostrołęce a za jakiś czas elektrownia B i wiele innych starych instalacji."

W Ostrołęce jest Elektrociepłownia A, a nie blok A i została zamknięta, ponieważ produkowała głównie ciepło. Po wybudowaniu elektrowni przez celulozę Elektrociepłownia A przestała być potrzebna.

Elektrownia B będzie pracować minimum do 2035 roku.

do Elektryk @ @ 20:41, 09.07.2019

IP: 83.28...226

W końcu ktoś mądry i w temacie się odezwał, a nie bidaki z wiedzą z Wikipedii.

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 05:55, 10.07.2019

IP: 188.147...158

"Elektrownia B będzie pracować minimum do 2035 roku."

Bzdura, rynek mocy wspiera stare elektrownie tylko przez 5 lat.

". Dla pełnego bezpieczeństwa zasilania w energię pomyślano o rynku mocy (capacity market). Jest to specjalny mechanizm, który powinien zachęcać właścicieli elektrowni konwencjonalnych do utrzymywania bloków „w gotowości” do produkcji, a nawet niektórych inwestorów do budowy nowych bloków. W rynku mocy – takie bloki dostawałyby pieniądze właśnie „za gotowość” – jako odpowiednią ilość PLN za każdy MW zainstalowanej mocy i przygotowanej do pracy instalacji. "

zarząd elektrowni B @ 09:08, 10.07.2019

IP: 83.28...226

Bedzie pracować do 2035 roku, gdyż po to została zmodernizowana i spełnia wszelkie normy. Po co likwidować elektrownie, która została zmodernizowana i wydano na to setki milionów złotych?

były członek SLD jest tańszy o 350 zł miesię ... @ 10:18, 10.07.2019

IP: 188.147...158

zarząd elektrowni B , po tą starą elektrownię zmodernizowano, by mogła pracować do wybudowania nowej. Gdyby nie modernizacja, to już dawno byłaby zamknięta z powodu wymogów czystości spalin.

Ale stare elektrownie będą sponsorowane przez rynek mocy przez 5 lat.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 11:17, 10.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"jeśli chodzi o wyroki TSUE to świadczy jedynie o niezdolności naszej dyplomacji..."

Wiesiu, mogłeś milczeć i jedynie wyglądać na kre_tyna, ale się odezwałeś i rozwiałeś wszelkie wątpliwości - Ty jesteś stary komuch, a teraz zajadły PiSowiec, uważając, że urzędasy mogą coś załatwić w sądzie - co ma dyplomacja do TSUE, to chyba jedynie Ty wiesz.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 11:22, 10.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Ale stare elektrownie będą sponsorowane przez rynek mocy przez 5 lat."

Tępy, podaj definicję pojęcia "stara elektrownia" - pieprzysz jak poparzony - nie ma w żadnym ustawodawstwie pojęcia "stare elektrownie".

Są, za to określone normy emisji, dlatego w elektrownię B, wpompowano tyle kasy, żeby te normy spełniała i nikt nie będzie patrzył na rok budowy elektrowni.

Kuba @ 13:49, 10.07.2019

IP: 95.40...58

Czytam te wasze wypociny i oczom nie wierzę ani jednej informacji technicznej o parametrach tej elektrowni czy spełniać będzie wymogi środowiskowe, normy światowe tylko ble, ble kto Wam płaci za to wszystko nikt nie mówi o strategicznych zakładach, to tak jak jakbyście zrezygnowali z własnych oszczędności bo po co skoro mogę pożyczać i brać od sąsiada

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:53, 10.07.2019

IP: 217.146...85

O jakim, "pożyczaniu od sąsiada", piszesz, kto, co i od kogo miałby pożyczać i co to ma wspólnego z tą inwestycją, której do chwili obecnej, nikt poza zespołem profesora AGH, nie policzył, a przynajmniej nie podał do publicznej wiadomości - to tak się planuje inwestycję za min 6 miliardów, za czasów PiS? - przypomina mi to budowę muzeum bandytów, nikt nigdy nie podał informacji ile to będzie nas, mieszkańców, kosztować - ot, ktoś miał kaprycho i mamy muzeum, w którym upamiętniać będziemy pospolitych bandytów, uznawanych za zbrodniarzy wojennych.