środa, 16 października 2019 r., imieniny Gawła, Florentyny, Grzegorza

BRW

Aktualności

Czy ubezpieczenie podróżne jest obowiązkowe? W jakich sytuacjach trzeba je nabyć?

Każda zbliżająca się podróż związana jest z masą pozytywnych emocji oraz ciekawymi doświadczeniami. Nieważne, czy planujesz błogie leżakowanie na plaży lub na leżaku przy basenie, czy wolisz wielogodzinne trekkingi po górach - urlop to okres, w którym możesz na swój sposób odpocząć od pracy i codziennych zmartwień.

I właśnie dlatego należy szczególnie zadbać o to, aby ten czas był udany. Z tego powodu warto o wiele wcześniej przygotować swoje bagaże, zaplanować miejsca, które chcesz odwiedzić w czasie wyjazdu, a także zarezerwować noclegi i bilety wstępu do obiektów, jeśli samodzielnie organizujesz swój wyjazd.

O czym pamiętać, zanim wyjedziesz na urlop?

Wiele osób przygotowujących się do wyjazdu zapomina lub celowo pomija zakup ubezpieczenia. Często wynika to z chęci oszczędności - dzięki temu możesz przecież więcej środków przeznaczyć np. na atrakcje na miejscu. Ponadto w wielu przypadkach zakup ubezpieczenia podróżnego nie jest obowiązkowy (o czym jednak nieco później). Warto jednak pamiętać, że koszt ubezpieczenia turystycznego może w przeliczeniu na jeden dzień wynosić tyle, co kupno kawy w miejscu twojej podróży - oczywiście zależnie od wybranej opcji. Ubezpieczenie podróżne na urlopie pozwoli ci w jeszcze większej mierze cieszyć się wypoczynkiem, a w przypadku niefortunnej sytuacji pozwoli na ogromne oszczędności i ułatwi wiele procedur.

Reklama Czy ubezpieczenie w czasie podróży jest obowiązkowe?

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że to, że ubezpieczenie turystyczne online w przypadku danego wyjazdu lub państwa nie jest obowiązkowe, nie znaczy, że jest ono niepotrzebne. To dwie zupełnie różne kwestie i należy mieć tego pełną świadomość. Ubezpieczenie podróżne jest potrzebne właściwie w każdym wypadku, co zostanie już za chwilę przedstawione. W niektórych okolicznościach jest ono obowiązkowe, co ciekawe, nie zawsze jest to równoznaczne z tym, iż będzie wystarczające. Choć wydaje się to dość skomplikowane, w rzeczywistości jest bardzo proste - zawsze jednak przeglądając ofertę ubezpieczeń turystycznych, należy dokładnie zapoznać się z ich ofertą.

Podróżując do większości krajów europejskich, możesz liczyć na pomoc EKUZ, lecz pamiętaj, że nie w każdym wypadku tego rodzaju ochrona jest wystarczająca. W wielu sytuacjach, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, będziesz i tak zmuszony do poniesienia wysokich kosztów - i z pewnością wyższych niż ma to miejsce w przypadku nawet podstawowej polisy i dobrego ubezpieczyciela, jakim jest np. Axa.

Z drugiej strony obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne występuje np. przy okazji wyjazdu z biurem turystycznym. Operator ma obowiązek zapewnić podstawowe ubezpieczenie uczestnikom wyjazdu, co jest zresztą ustanowione we właściwych przepisach. Ponownie jednak należy mieć na uwadze, że taka polisa nie zawsze jest wystarczająca. Biura turystyczne często w obowiązkowym pakiecie oferują jedynie podstawowy i bardzo okrojony zakres ochrony, a nie zawsze można je również rozszerzyć. W takich okolicznościach najlepszym wyjściem okazuje się zakup ubezpieczenia u zewnętrznego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Nie można też pominąć faktu, że nawet przy samodzielnej organizacji wyjazdu, w niektórych przypadkach zakup ubezpieczenia turystycznego jest obowiązkowy - co jest zresztą bardzo słuszne. Dotyczy to np. wielu państw, które wprowadziły wizowy ruch turystyczny. Aby ubiegać się o wizę do danego kraju, należy wykupić ubezpieczenie wskazane w dokumentach. W takiej sytuacji trzeba szczególną uwagę przywiązać do tego, aby nabyta polisa ubezpieczeniowa spełniała wymagania otrzymania danej wizy, np. pod względem sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Przykładami państw, do których odwiedzenia potrzebujesz wizy wraz z właściwą polisą ubezpieczeniową, są:

- Stany Zjednoczone,

- Rosja,

- Białoruś,

- Chiny,

- Iran.

Dobrze też pamiętać, że wymagania dotyczące wizy (np. jej długości przy okazji pobytu) oraz polisy mogą się zmieniać. Aby sprawdzić aktualne i wiarygodne informacje, najlepiej odwiedzić stronę MSZ.

Reklama Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne?

Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna - tak, i to bardzo potrzebne. W ten sposób możesz uniknąć naprawdę wysokich kosztów związanych z leczeniem lub pokryciem innych usług podczas pobytu w danym kraju. Przeglądając ofertę ubezpieczeń turystycznych, należy zwrócić uwagę na to, jakie elementy zawiera. Do absolutnej podstawy przy okazji każdego ubezpieczenia podróżnego zalicza się:

- ubezpieczenie kosztów leczenia - na jego mocy zostaną pokryte usługi medyczne i okołomedyczne, w tym zakup leków, hospitalizacja czy zabiegi,

- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków - dzięki niemu otrzymasz odszkodowanie w przypadku śmierci lub doznania uszczerbku na zdrowiu,

- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej - na jego mocy przyznawane jest odszkodowanie dla osoby trzeciej, która została nieumyślnie poszkodowana przez osobę ubezpieczoną,

- ubezpieczenie bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego - rekompensata zostanie wypłacona w przypadku ich zaginięcia, utraty, kradzieży lub uszkodzenia.

Opcjonalnie dobrym rozwiązaniem jest też nabycie np. ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Pamiętaj, że choć nie w każdej sytuacji kupno ubezpieczenia turystycznego jest obowiązkowe, to zawsze jest to rozwiązanie potrzebne.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 697 komentarze: 1
11.07.2019, 09:21r. Drukuj

PROMOCJA

Powrót


Ekspert Superpolisy @ 11:06, 17.07.2019

IP: 89.68...91

Zdecydowanie, ubezpieczenie turystyczne to jeden z najważniejszych elementów wyprawki każdego urlopowicza. Mimo tego, że nie jest to obowiązkowe, warto zaopatrzyć się w polisę dobraną odpowiednio do naszych preferencji. Pozwoli to, w razie nieprzyjemnych i niespodziewanych sytuacji, szybko zapomnieć o ich finansowych skutkach i cieszyć się wspomnieniami z wyjazdu. Ofert jest wiele, dlatego warto skorzystać z porównywarki, takiej jak Superpolisa, która umożliwia porównanie produktów różnych ubezpieczycieli i wybranie dla siebie najlepszej opcji.