sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Prace ostrołęczanina Marka Kulikowskiego na wystawie we Francji (zdjęcia)

Prace autorstwa ostrołęczanina Marka Kulikowskiego można było podziwiać we Francji. Miejscowość Gennevilliers nad Sekwaną, nieopodal Paryża, piękna pogoda, słońce i miejscowa kawiarnia - to wprost wymarzone okoliczności dla zaprezentowania wystawy. Jak doszło do tego wydarzenia?

Marek Kulikowski to fotografik, członek Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego, autor rozlicznych wystaw, współpracujący z czasopismami i ośrodkami kultury w całej Polsce i poza granicami naszego kraju.

Reklama Do wystaw w podparyskim Gennevilliers doszło dzięki Sławomirowi Pierzakowi, który od wielu już lat prowadzi tam własne atelier i studio fotograficzne. Prywatnie panowie przyjaźnią się. Poznali się podczas zjazdu blogowiczów piszących dla tygodnika "Polityka" i od dziesięciu już lat ostrołęczanin może swoje prace wystawiać w francuskim atelier kolegi.

- Od dziesięciu lat pokazuję swoje zdjęcia w atelier i zakładzie fotograficznym w podparyskim mieście Gennevilliers u mojego przyjaciela Sławka Pierzaka, którego poznałem kilkanaście lat temu na zjeździe blogowiczów piszących w "Polityce" na blogu "Gotuj się", znanego dziennikarza i wielkiego znawcy kuchni i dobrego jedzenia Piotra Adamczewskiego. To dzięki możliwości publikacji zdjęć na blogach tego tygodnika zacząłem na poważnie zajmować się fotografią. Rozwój techniki cyfrowej i możliwość profesjonalnego drukowania własnych zdjęć spowodował, że zacząłem prezentować swoje zdjęcia na wystawach zbiorowych i indywidualnych. To także dzięki wizytom u mojego przyjaciela w Paryżu powstała wspólna wystawa z Romkiem Załuską zatytułowana "Barwy stolicy świata" i zaprezentowana w ostrołęckiej bibliotece - mówi Marek Kulikowski.

Reklama Pracownię Pierzaka odwiedziła Hadrya Zentou - lokalna moderatorka kultury i poetka. To ona zainicjowała wystawę, w której połączono zdjęcia Marka Kulikowskiego z twórczością portugalskiego poety - Antonia Barbosy Topa. Wystawa zyskała tytuł "Expo Poetic".

-  Na pomysł mojej wystawy fotograficznej połączonej z promocją nowego tomu poezji portugalskiego poety Antonio Barbosy Topa urodzonego w Porto, żyjącego na emigracji we Francji wpadła lokalna moderatorka kultury i poetka Hadrya Zentou. Podczas wielu wizyt w fotograficznym atelier kolegi oglądała moje zdjęcia zrobione na atlantyckiej wyspie Île d'Yeu oraz podczas ubiegłorocznej podróży do Hiszpanii, gdzie na andaluzyjskich plażach Tarify i Valdevaqueros zrobiłem sporo ciekawych zdjęć. Klimat atlantyckich plaż, wysokich klifów, niezwykle malowniczych skał, wiatru, fal i zmieniającego się co chwilę oceanu, łodzi rybackich i rybaków, według Hadrji Zentou idealnie ilustruje klimat i tematykę wierszy Antonio Barbosy Topa, którego tom wierszy "Partir sur les ailes du vent" (Ulecieć na skrzydłach wiatru) ukazał się w marcu tego roku.- powiedział nam Marek Kulikowski.

Reklama Poezja Portugalczyka i fotografie ostrołęczanina idealnie zespoliły się tematycznie podczas wystawy "Expo Poetic". Spotkanie w niedzielne popołudnie na rynku Genneviliers i tarasie jednej z kawiarni zaowocowało dyskusją nie tylko na temat poezji i fotografii, ale też na tematy ważne z perspektywy całego świata - ocieplenie i gwałtowne zmiany klimatu oraz zagrożenia dla środowiska naturalnego wywołane działalnością człowieka.

Zdjęcia Marka Kulikowskiego stały się częścią przygotowywanej dużej wystawy i promocji poezji Antonia Barbosy Topa, która odbędzie się w grudniu, w Portugalskim Domu Kultury w Paryżu.

Zobacz zdjęcia:
Wystawa prac Marka Kulikowskiego we Francji

Więcej zdjęć: Wystawa prac Marka Kulikowskiego we Francji

Zdjęcie: archiwum prywatne

Wyświetleń: 939 komentarze: 1
18.07.2019, 09:24r. Drukuj
Powrót


Horny @ 07:49, 19.07.2019

IP: 5.173...29

Gratuluję i życzę powodzenia.Sam interesuję siĘ fotografią.POZDRAWIAM smile