piątek, 21 lutego 2020 r., imieniny Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

Reklama   |   Kontakt
MS Serwis

Aktualności

Prace ostrołęczanina Marka Kulikowskiego na wystawie we Francji (zdjęcia)

Prace autorstwa ostrołęczanina Marka Kulikowskiego można było podziwiać we Francji. Miejscowość Gennevilliers nad Sekwaną, nieopodal Paryża, piękna pogoda, słońce i miejscowa kawiarnia - to wprost wymarzone okoliczności dla zaprezentowania wystawy. Jak doszło do tego wydarzenia?

Marek Kulikowski to fotografik, członek Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego, autor rozlicznych wystaw, współpracujący z czasopismami i ośrodkami kultury w całej Polsce i poza granicami naszego kraju.

Reklama Do wystaw w podparyskim Gennevilliers doszło dzięki Sławomirowi Pierzakowi, który od wielu już lat prowadzi tam własne atelier i studio fotograficzne. Prywatnie panowie przyjaźnią się. Poznali się podczas zjazdu blogowiczów piszących dla tygodnika "Polityka" i od dziesięciu już lat ostrołęczanin może swoje prace wystawiać w francuskim atelier kolegi.

- Od dziesięciu lat pokazuję swoje zdjęcia w atelier i zakładzie fotograficznym w podparyskim mieście Gennevilliers u mojego przyjaciela Sławka Pierzaka, którego poznałem kilkanaście lat temu na zjeździe blogowiczów piszących w "Polityce" na blogu "Gotuj się", znanego dziennikarza i wielkiego znawcy kuchni i dobrego jedzenia Piotra Adamczewskiego. To dzięki możliwości publikacji zdjęć na blogach tego tygodnika zacząłem na poważnie zajmować się fotografią. Rozwój techniki cyfrowej i możliwość profesjonalnego drukowania własnych zdjęć spowodował, że zacząłem prezentować swoje zdjęcia na wystawach zbiorowych i indywidualnych. To także dzięki wizytom u mojego przyjaciela w Paryżu powstała wspólna wystawa z Romkiem Załuską zatytułowana "Barwy stolicy świata" i zaprezentowana w ostrołęckiej bibliotece - mówi Marek Kulikowski.

Reklama Pracownię Pierzaka odwiedziła Hadrya Zentou - lokalna moderatorka kultury i poetka. To ona zainicjowała wystawę, w której połączono zdjęcia Marka Kulikowskiego z twórczością portugalskiego poety - Antonia Barbosy Topa. Wystawa zyskała tytuł "Expo Poetic".

-  Na pomysł mojej wystawy fotograficznej połączonej z promocją nowego tomu poezji portugalskiego poety Antonio Barbosy Topa urodzonego w Porto, żyjącego na emigracji we Francji wpadła lokalna moderatorka kultury i poetka Hadrya Zentou. Podczas wielu wizyt w fotograficznym atelier kolegi oglądała moje zdjęcia zrobione na atlantyckiej wyspie Île d'Yeu oraz podczas ubiegłorocznej podróży do Hiszpanii, gdzie na andaluzyjskich plażach Tarify i Valdevaqueros zrobiłem sporo ciekawych zdjęć. Klimat atlantyckich plaż, wysokich klifów, niezwykle malowniczych skał, wiatru, fal i zmieniającego się co chwilę oceanu, łodzi rybackich i rybaków, według Hadrji Zentou idealnie ilustruje klimat i tematykę wierszy Antonio Barbosy Topa, którego tom wierszy "Partir sur les ailes du vent" (Ulecieć na skrzydłach wiatru) ukazał się w marcu tego roku.- powiedział nam Marek Kulikowski.

Reklama Poezja Portugalczyka i fotografie ostrołęczanina idealnie zespoliły się tematycznie podczas wystawy "Expo Poetic". Spotkanie w niedzielne popołudnie na rynku Genneviliers i tarasie jednej z kawiarni zaowocowało dyskusją nie tylko na temat poezji i fotografii, ale też na tematy ważne z perspektywy całego świata - ocieplenie i gwałtowne zmiany klimatu oraz zagrożenia dla środowiska naturalnego wywołane działalnością człowieka.

Zdjęcia Marka Kulikowskiego stały się częścią przygotowywanej dużej wystawy i promocji poezji Antonia Barbosy Topa, która odbędzie się w grudniu, w Portugalskim Domu Kultury w Paryżu.

Zobacz zdjęcia:
Wystawa prac Marka Kulikowskiego we Francji

Więcej zdjęć: Wystawa prac Marka Kulikowskiego we Francji

Zdjęcie: archiwum prywatne

Wyświetleń: 939 komentarze: 1
18.07.2019, 09:24r. Drukuj
Powrót


Horny @ 07:49, 19.07.2019

IP: 5.173...29

Gratuluję i życzę powodzenia.Sam interesuję siĘ fotografią.POZDRAWIAM smile

Reklama

Tynki Alicja
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter