sobota, 14 grudnia 2024 r., imieniny Alfreda, Izydora, Alfredy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Mieszkańcy Mazowsza korzystają z programu Czyste Powietrze

Kolejne gminy na Mazowszu podpisują porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dotyczące współpracy przy realizacji Programu Czyste Powietrze. W sumie na Mazowszu, do współpracy przy programie, zgłosiło się już około stu gmin.

Deklaracja współpracy ze strony gminy jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby beneficjentów, a w konsekwencji jeszcze skuteczniej wpłynąć na poprawę jakości powietrza w naszym regionie.

- Zaprosiliśmy gminy do współpracy przy realizacji Programu Czyste Powietrze. Dzięki uruchomieniu pilotażu z udziałem gmin w ramach programu Czyste Powietrze otwieramy kolejny kanał dystrybucji. Do tej pory w województwie mazowieckim podpisaliśmy około 100 porozumień z gminami, które przyłączyły się  do współpracy w ramach Programu Czyste Powietrze i tym gminom dziękuje. Ale lista jest nadal otwarta. Dlatego zapraszam te gminy, które jeszcze nie podjęły decyzji żeby przyłączyły się do współpracy- Obecnie w naszym Funduszu trwają szkolenia dla pracowników tych gmin, które zgłosiły się do współpracy przy Programie - mówi Anna Król, prezes WFOŚ na Mazowszu.

Wnioski do złożenia także w gminach

Przez ponad dziewięć miesięcy od uruchomienia programu na Mazowszu złożono ponad 7,5 tys. wniosków o pomoc finansową i wydano już ponad 3 tysiące pozytywnych decyzji w sprawie dofinansowania inwestycji w ramach programu Czyste Powietrze. Beneficjenci mogą składać wnioski nie tylko w biurach funduszu w Warszawie czy wydziałach zamiejscowych. Wnioski można będzie złożyć także w gminach. Do zadań samorządu w ramach realizacji zapisów porozumienia  należy między innymi: przygotowywanie (wypełnianie) wraz z mieszkańcami wniosków o dofinansowanie, sprawdzanie ich poprawności, a także prowadzenie działań doradczych. Wnioski o dofinansowanie wraz z załącznikami - po pozytywnej weryfikacji przez gminę - trafią do WFOŚiGW w Warszawie, który ostatecznie weryfikując i zatwierdzając złożony przez Beneficjenta wniosek przyzna i wypłaci środki na realizację ekologicznej inwestycji. Fundusz wspiera samorządy w realizacji programu, prowadząc szkolenia dla pracowników urzędów gmin.

Celem programu Czyste Powietrze jest eliminacja zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez nieefektywne źródła ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej istniejących budynków jednorodzinnych, a także uniknięcie emisji zanieczyszczeń pochodzących z nowo budowanych budynków. Beneficjenci o najniższych dochodach mogą liczyć nawet na 90 proc. bezzwrotnej dotacji. Wysokość dopłat zależy od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to minimum 7 tysięcy złotych, a maksymalnie 53 tysiące złotych. Środki można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła na ekologiczne i kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego, w tym docieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi na energooszczędne, montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej czy instalacji odnawialnych źródeł energii

Zdjęcie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Wyświetleń: 1362 komentarze: -
10:15, 21.07.2019r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com