sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Uważaj na modne aplikacje mobilne! Mogą naruszać prywatność

Analizy pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych i bezpieczeństwa informacji to kroki, które podjęło Ministerstwo Cyfryzacji i CSIRT NASK w związku z dużym zainteresowaniem jedną z aplikacji do przeróbki zdjęć, które modyfikują fotografie użytkowników, postarzając ich lub odmładzając.

Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, "postarzonych" zdjęć użytkowników. Różni eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności użytkowników.  

Reklama Po pierwsze - analiza i edukacja
To właśnie ta kwestia będzie przedmiotem analizy, którą przeprowadzi Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji. Na podstawie jej wyników zapadnie decyzja o ewentualnych dalszych krokach.

Dodatkową kwestię analizuje natomiast CSIRT NASK (to zespół monitorujący polską cyberprzestrzeń, reagujący na incydenty). Jego rolą jest sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji - m.in. ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników. Jej wyniki powinniśmy poznać niebawem. Dodatkowo, eksperci CSIRT NASK na bieżąco i stale będą analizowali, pod kątem bezpieczeństwa (danych, informacji, itp.), dostępne aplikacje mobilne kierowane do dzieci i młodzieży.

Reklama - W zależności od wniosków podejmiemy decyzję o ewentualnych dalszych działaniach. Nie chcemy utrudniać życia użytkownikom. Chcemy ich przede wszystkim edukować i uświadamiać im, że czasem na pozór błaha zabawa, może mieć poważne skutki. Dlatego uruchomimy też specjalny punkt konsultacyjny - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Masz wątpliwości, zapytaj
Każdy kto będzie miał jakąkolwiek wątpliwość dotyczącą bezpieczeństwa aplikacji będzie mógł zapytać ekspertów NASK, czy jego obawy są słuszne. Wystarczy, że zgłosi je zespołom CERT Polska (incydent.cert.pl) lub Dyżurnet (dyzurnet@dyzurnet.pl), którzy odpowiedzą na jego pytania.

- Chcemy, aby takie punkty konsultacyjne pojawiły się w całym kraju. Pracujemy nad tym. Planujemy ponadto kampanię edukacyjno-informacyjną poświęconą szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w sieci - dodaje szef ministerstwa.

Reklama Kilka rad, dla tych, którzy ochoczo instalują wszystkie mobilne nowinki:

1. Upewniajcie się, że zainstalowane aplikacje są bezpiecznie skonfigurowane i chronią waszą prywatność,

2. Instalacja i/lub konfiguracja aplikacji mobilnej często wymaga udzielenia jej pewnych uprawnień - zastanówcie się dwa razy zanim nadacie jej te uprawnienia, pomyślcie czy naprawdę potrzebujecie ich wszystkich do wykonywania swoich funkcji,

3. Pobierajcie aplikacje tylko z zaufanych i bezpiecznych źródeł,

4. Każda aplikacja może posiadać luki, których efektem jest naruszenia kwestii prywatności,

5. Instalujcie tylko te aplikacje, których potrzebujecie i z których korzystacie, usuńcie aplikacje, z których nie korzystacie.

Pamiętajcie o tym na co dzień. Chrońcie swoją prywatność.

Zdjęcie i źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Wyświetleń: 1264 komentarze: 3
21.07.2019, 10:16r. Drukuj
Powrót


tu kokoszka dziobała ;) @ 11:14, 21.07.2019

IP: 94.78...197

Umówmy się: wszystkie aplikacje ściągają z nas ile się da i jeszcze więcej.
Na co np. latarce dostęp do zdjęć? Po co jej lokalizacja? Latarka ma świecić i tyle.

Aal @ 08:43, 22.07.2019

IP: 37.248...101

Takie rzeczy to na androidzie.
W Ios sam decydujesz na co pozwalasz aplikacji

lol @ 20:29, 22.07.2019

IP: 83.28...83

dlatego aplikacje trzeba wyłączać a jak trzeba tu wyłączać. Nigdy nie miałem i nie mam zaufania do sprzętów, tak jak Faceapp który do głównego serwera wysyła twoje zrobione foty i może je wykorzystywać jak chce a wygodniacy niech dalej sie podniecają czego oni nie potrafią swoimi gównianymi pseudo telefonikami robić, wodę w kiblu tez umiecie spuszczać za pomocą telefonu?

Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter