czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziennikarze pytali o nową elektrownię (wideo)

Do miejskiego ratusza zaproszono przedstawicieli lokalnych mediów, aby omówić bieżące sprawy dotyczące budowy Elektrowni Ostrołęka C. Powstanie nowego węglowego bloku budzi skrajne emocje. Dziennikarze mieli okazję, także w imieniu mieszkańców, zadać pytania odnośnie inwestycji.

Zadanie weszło w fazę realizacji pod koniec grudnia 2018 roku, gdy zarząd spółki Elektrownia Ostrołęka, po uzyskaniu niezbędnych do podjęcia decyzji i zgód korporacyjnych, wydał NTP (notice to proceed), czyli decyzję oznaczającą pełne rozpoczęcie budowy nowego bloku węglowego przez generalnego wykonawcę - konsorcjum GE Power oraz Alstom Power Systems.

ReklamaOdnośnie inwestycji pojawiło się wiele pytań, na które odpowiadali: Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki, Arkadiusz Czartoryski, poseł na Sejm RP, Robert Mamątow, senator RP, Jarosław Małkowski, prezes Elektrowni Ostrołęka, Robert Niewierski, członek zarządu Elektrowni oraz Sławomir Żygowski, prezes GE Power.

Jakie padły pytania?

1. Ile miejsc pracy pozostanie w elektrowni po zakończeniu prac budowlanych?

- Na dziś samej obsługi ruchowej planujemy około 150 osób, natomiast specjaliści, obsługa serwisowa dla elektrowni rzędu 1000 megawatów to około pół tysiąca miejsc pracy - Robert Niewierski, członek zarządu Elektrowni.

Dodatkowo, zatrudnienie zwiększy się w okresie budowy elektrowni, to także firmy zewnętrzne obsługujące inwestycję. W szczytowym  momencie zatrudnionych będzie tam cztery tysiące osób.

Reklama2. Czy będą rekompensaty dla mieszkańców wsi Goworki i Ławy, których tereny i działki na sprzedaż, leżące blisko elektrowni, straciły na wartości? Czy w tych miejscowościach poprawiona będzie infrastruktura?

O inwestycjach dotyczących infrastruktury drogowej wokół miejscowości oraz samej inwestycji mówił prezydent Łukasz Kulik. Do ewentualnych rekompensat odniósł się poseł Arkadiusz Czartoryski, który mówił o wkładzie spółek Energa i Enea w budowę ulic Krańcowej, Turskiego oraz mostu na Narwi.

3. Czy zamknięta jest kwestia finansowania inwestycji? Kto wyłoży pieniądze na budowę nowego bloku elektrowni?

- Grupy Energa i Enea są odpowiedzialne za finansowanie inwestycji Elektrowni Ostrołęka C. W tej chwili nie mamy żadnych wątpliwości i zgodnie z harmonogramami odbieramy od generalnego wykonawcy wszystkie etapy, które są finansowane na bieżąco - mówił Jarosław Małkowski, prezes zarządu Elektrowni Ostrołęka.

4. Czy reporterzy i dziennikarze mogą być dopuszczeni bliżej inwestycji i otrzymywać informacje na temat bieżących prac realizowanych na placu budowy?

Z uwagi na bezpieczeństwo, osoby postronne nie mogą wchodzić na plac budowy. Miejmy jednak nadzieję, że zarząd Elektrowni Ostrołęka będzie bardziej skłonny do informowania mediów o bieżących postępach na placu budowy.

- Na placu budowy toczą się prace związane z infrastrukturą podziemną. Generalny wykonawca prowadzi prace przyłączeniowe swojego miasteczka kontenerowego, aby na miejscu mogli już pracować specjaliści. Obecnie lejemy beton pod pylony komunikacyjne budynku kotłowni. Prowadzone są też prace fundamentowe dla obiektu urządzeń maszynowni, gdzie ukryty będzie turbogenerator, oraz prace przygotowawcze pod lanie betonu dla chłodni kominowej - tłumaczył Robert Niewierski, członek zarządu Elektrowni.

5. Znane są doświadczenia z budową linii 400 kV na tym terenie, które przebudowały myślenie mieszkańców w zakresie rekompensat. Jak Państwo chcecie to analizować?

Odnośnie tej kwestii, wypowiedzi podjął się prezydent Łukasz Kulik, który mówił o procesie budowy linii 400 kV na naszym terenie.

6. Czy harmonogram prac jest aktualny i kiedy docelowo blok rozpocznie swoją działalność?

- Otrzymaliśmy pozwolenie na rozpoczęcie prac w grudniu 2018 roku i od tego czasu mamy 56 miesięcy na zakończenie i oddanie inwestycji. Latem 2023 roku mam nadzieje spotkać się już w innych okolicznościach - mówił Sławomir Żygowski, prezes GE Power.

Reklama7. Czy jest szansa na zorganizowanie spotkania z otwartą debata także dla środowisk np. ekologicznych, które są przeciwne budowie węglowego bloku elektrowni w tym regionie?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił poseł Arkadiusz Czartoryski, który wyraził chęć na spotkanie, mówiąc, że dotychczas żadna organizacja z miasta czy regionu nie zgłosiła się, zgłaszając postulaty przeciwko budowie elektrowni. Jeśli się jednak zgłoszą, chętnie podjęta będzie taka debat, bo argumentów proekologicznych, jak mówił poseł, jest wiele.

8. O jakich liczbach mówimy, odnośnie materiałów zużytych do budowy elektrowni?

- Nowy blok elektrowni, jeśli chodzi o liczby, to m.in. 200 tysięcy metrów sześciennych betonu czy 43 tysiące ton stali. Dane szczegółowe zawarte są w raporcie wykonanym przez Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank.

9. Jaka będzie żywotność elektrowni, jak długo będzie mogła pracować?

- Elektrownia jest przygotowana na 40 lat eksploatacji - mówił Robert Niewierski, członek zarządu Elektrowni.

Więcej na ten temat:

Budowa elektrowni zakończy się latem 2023 roku. Pochłonie 43 tys. ton betonu (zdjęcia, wideo)

Szczegóły pytań i odpowiedzi, które dotyczą budowy Elektrowni Ostrołęka C można zobaczyć w poniższym materiale wideo.

Wyświetleń: 4156 komentarze: -
14:49, 24.07.2019r. Drukuj