czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kurpiowski rejbak w wydaniu dziewcząt z KGW w Glebie (zdjęcia)

Rejbak, kartoflak, kugiel, babka ziemniaczana, nagus, terciek czy bugaj to wszystko nazwy jednej potrawy z tartych ziemniaków, która od wielu lat gości na kurpiowskich stołach. Potrawa jest doceniana przez wielu smakoszy. Młode gospodynie z Gleby w gminie Kadzidło przygotowały go dla projektu Mazowiecki Szlak Tradycji.

Rejbaka można spróbować w wielu wydaniach, a w każdym kurpiowskim domu może smakować nieco inaczej. Potrawę serwują też lokalne restauracje. Najlepszy jest jednak ten domowy, przygotowany z ulubionymi dodatkami.

Reklama- Wilgotny w środku i chrupiący na zewnątrz. Pochodzi z kuchni Żydów aszkenazyjskich, zamieszkujących Europę Wschodnią. Z czasem tradycyjny koszerny przepis ewoluował i obecnie znany jest w wielu odmianach w różnych zakątkach Polski. Rejbak, bo o nim mowa, to zapiekanka z tartych ziemniaków z dodatkiem cebuli i mięsa. Jego nazwa pochodzi od "rejbowania", czyli tarcia ziemniaków na tarce. Znany jest też jako: kartoflak, nagus, terciek, bugaj i kugel - czytamy na stronie Mazowieckiego Szlaku Tradycji.

Rejbak na potrzeby projektu przygotowały dziewczęta z Koła Gospodyń Wiejskich w Glebie (gmina Kadzidło), które działa od 2014 roku. Poniżej jedna z wielu receptur na kartoflaka.

ReklamaSkładniki i sposób przygotowania:

- 3 kg ziemniaków

- ok. 1 kg wędzonego boczku

- 2 cebule

- 2 jajka

- 1-2 łyżki mąki pszennej

- sól, pieprz, pieprz ziołowy lub inne przyprawy

Ziemniaki i cebulę zetrzeć (lub rozdrobnić w malakserze). Podsmażyć pokrojony boczek. Do masy ziemniaczanej dodać jajko, jedną lub dwie łyżki mąki oraz sól i przyprawy do smaku. Wszystko wymieszać i piec około półtorej godziny. Według różnych przepisów do rejbaka dodaje się poza boczkiem także inne gatunki mięsa - żeberka czy kiełbasę i przyprawia dowolnymi ziołami. Dobrym dodatkiem jest surówka z kiszonej kapusty.

Na zdjęciach: rejbak przygotowany przez dziewczęta z KGW w Glebie, gm. Kadzidło.

Więcej na stronie Mazowieckiego Szlaku Tradycji.

Zdjęcie: Mazowiecki Szlak Tradycji

Wyświetleń: 2505 komentarze: -
09:20, 25.07.2019r. Drukuj