czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zasady Pracowniczych Planów Kapitałowych w pigułce

Pracownicze Plany Kapitałowe to długoterminowy program oszczędnościowy, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków po ustaniu aktywności zawodowej. PPK to także krok w kierunku bezpieczeństwa przyszłych pokoleń. Jak działa program?

PPK to program prywatnego oszczędzania niezależny od świadczeń emerytalnych wypłacanych przez ZUS. Niezależne świadczenie posłuży Polakom jako dodatkowe zabezpieczenie finansowe, a wypłacane będzie w ratach, jak emerytura. Składki do PPK wpłacane będą z trzech źródeł: pracownik, pracodawca i państwo. Zgromadzone środki na prywatnym koncie zostaną wypłacone w częściach po ukończeniu 60 roku życia.

ReklamaUdział w programie jest absolutnie dobrowolny i nie jest obligatoryjny dla żadnego pracownika. Płatnik składem może wycofać się w dowolnym momencie z programu, jednak musi liczyć się z kosztami przeniesienia zgromadzonych środków. Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą swoim zasięgiem ok. 11,5 mln pracowników. Pierwsza faza programu ruszyła 1 lipca 2019 roku i dotyczy zakładów pracy zatrudniających co najmniej 250 osób. Następne, mniejsze zakłady pracy będą dołączać do programu co pół roku. Jak wyglądają zasady działania PPK?

Prywatny charakter programu i jego pełna dobrowolność

Pracownicze Plany Kapitałowe to program prywatny, niezależny i bezpieczny - gwarantowana wypłata. Nie jest związany z instytucjami państwowymi i nie wpływa na wysokość świadczeń wypłacanych np.: z ZUS. Program obejmie wszystkich pracowników zatrudniony na umowę o pracę lub w innej formie umowy cywilno-prawnej w przedziale wiekowym od 18 do 55 roku życia.

Pełną obsługę programu zapewniać będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne oraz pracownicze towarzystwa emerytalne. Odpowiednie instytucje muszą posiadać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego oraz trzyletnie doświadczenie w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi, aby móc obsługiwać PPK. Udział pracownika w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest zupełnie dobrowolny. Na podstawie wniosku pracownik może odstąpić od programu w dowolnym momencie.

ReklamaGromadzenie środków - kalkulator

Wpłaty w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych odbywają się na prywatny rachunek. Źródłami wpłat będą pracownicy, pracodawcy oraz państwo. Pracownik przystępujący do programu wpłacać będzie 2% wynagrodzenia brutto, które zostanie potrącone z wynagrodzenia netto. Pracodawca jest zobligowany do wpłaty na poziomie 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika. Państwo dokonuje wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł i będzie dopłacać rokrocznie 240 zł. Dodatkowo pracownik oraz pracodawca mogą zwiększyć wpłaty do wysokości 4%, jednak kwotka wpłaty do PPK nie może przekroczyć 8% wynagrodzenia brutto.

Wysokość zgromadzonego kapitału zależna jest od czasu przystąpienia do programu czy wysokości zarobków brutto. Na podstawie własnych dochodów, wieku czy podstawowej wpłaty można dokonać szacunkowych obliczeń na kalkulatorze PPK.

Wypłata środków

Wpłacone środki na rachunek PPK są wyłącznie prywatną własnością pracownika, a ich wypłatę bez potrącenia można rozpocząć po ukończeniu 60 roku życia. Wypłata środków odbywać się będzie w częściach. Pierwsza wypłata jednorazowa dotyczy 25% zgromadzonych środków. Pozostałe środki, czyli 75% kwoty zgromadzonej wypłacane będą w ratach przynajmniej przez 10 lat - 120 miesięcy. Pracownikowi przysługuje prawo do wypłaty zgromadzonych finansów jednorazowo lub w mniejszej liczbie rat na podstawie wniosku, jednak czynność wiąże się również z naliczeniem podatku od zysków kapitałowych.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program bardzo elastyczny, który pozwala wypłacić środki przed ukończeniem 60 roku życia. 25% zgromadzonego kapitału można wypłacić w przypadku poważnej choroby właściciela konta lub członka rodziny. 100% środków można wypłacić na pokrycie wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub domu na kredyt, jednak należy zwrócić środki do 15 lat.

ReklamaCzy warto inwestować w Pracownicze Plany Kapitałowe? Okiem eksperta

Odpowiedzi udzieli ekspert portalu https://ppk.info:

"Program PPK ma duży potencjał i opłaca się z niego skorzystać wszystkim zaangażowanym stronom. Po pierwsze, to system tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie - przy udziale pracodawców oraz państwa. Po drugie, zgromadzone środki stanowią prywatną własność uczestnika PPK, który może nimi dowolnie rozporządzać za życia, jak również zdecydować komu zostaną wypłacone po śmierci. Po trzecie, dzięki PPK pracownik w realny sposób może wpłynąć na wysokość środków jakimi co miesiąc będzie dysponował po przejściu na emeryturę."

Pracownicze Plany Kapitałowe to z pewnością innowacyjny program, w którym gwarancją bezpieczeństwa jest państwo, regulujące wszystkie jego aspekty - prowadzenia czy uczestnictwa. Poza tym program posiada wiele nieocenionych zalet. Udział w nim jest dobrowolny. Jest formą długoterminowego oszczędzania i pozwala zgromadzić znaczące środki na prywatnym koncie. Umożliwia również wcześniejszą wypłatę środków, a w przypadku choroby bez potrąceń. PPK to z pewnością bardzo dobre zabezpieczenie dla pracownika i jego rodziny.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 824 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 19:54, 31.07.2019r. Drukuj


Powrót


Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com