poniedziałek, 24 lutego 2020 r., imieniny Macieja, Bogusza, Jaśminy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęcki etap Flisu Obojga Narodów na plaży miejskiej (zdjęcia)

Do brzegu plaży miejskiej w Ostrołęce zacumowali prawdziwi flisacy. Ich podróż wodami polskich rzek odbywa się pod hasłem Flis Obojga Narodów i ma na celu upamiętnienie 450-lecia Unii Lubelskiej. W ramach wydarzenia przewidziano koncerty, zwiedzanie tratew i wspólne ognisko.

Na plenerowej scenie zaprezentowała się Droga na Ostrołękę oraz kapela Jana Kani. Nie zabrakło rozmów z flisakami oraz wspólnego ogniska.

Ostrołęczanie, którzy pojawili się w godzinach popołudniowych na miejskiej plaży mogli wejść na 70-metrową tratwę, zobaczyć dwie repliki XV-wiecznych łodzi, porozmawiać z flisakami, poznać ich zwyczaje, usiąść razem przy ognisku i posłuchać dobrej muzyki.

Przybyli goście mogli posilić się ciepłym bigosem, fafernuchami, łagodniakiem oraz zapić strawę piwem kozicowym.

Flisacy wyruszyli w rejs Biebrzą, z miejscowości Goniądz 27 lipca, następnie wypłynęli na rzekę Narew i przez Nowogród, Łomżę, Ostrołękę i Pułtusk dotrą do Wisły, która powiedzie ich aż do Bydgoszczy, gdzie trasa flisu zakończy się 17 sierpnia.

 - Flis Obojga Narodów rozpoczął się w Goniądzu nad Biebrzą 27 lipca 2019 r. To tam kultywujący tradycję flisacy z Ulanowa zbdowali tratwę z miejscowych sosen. Tratwa popłynie tradycyjnym szlakiem łączącym Polskę i Litwę. Właśnie tak spławiano niegdyś drewno z Polesia. Do Flisu Obojga Narodów na trasie Biebrzą i Narwią dołączą się łodzie litewskie i polskie. Swobodnie będzie można zacumować do tratwy i usiąść przy płynącym na niej ognisku, które wśród braci flisackiej nigdy nie gaśnie. Tu każdy będzie mile widziany i częstowany tradycyjną strawą z osmolonego kotła. Od Warszawy Flis Obojga Narodów zasilą łodzie i statki płynące z całej południowej Polski na Festiwal Wisły. Zaprezentują się one w roli gwiazdy podczas parady - czytamy w informacji organizatorów.

Ostrołęcki etap Flisu Obojga Narodów odbył się w czwartek 1 sierpnia o godz. 18.00 na plaży miejskiej w Ostrołęce.

Zobacz zdjęcia:
Ostrołęcki etap Flisu Obojga Narodów na plaży miejskiej

Więcej zdjęć: Ostrołęcki etap Flisu Obojga Narodów na plaży miejskiej

Wyświetleń: 5276 komentarze: 3
01.08.2019, 20:23r. Drukuj
Powrót


theo @ 17:50, 02.08.2019

IP: 185.69...106

Wielki szacunek dla organizatorów Flisu Obojga Narodów, za dwzorowanie trudów życia flisaków w formie spektakularnego widowiska.
Super oprawa muzyczna w wykonaniu kapeli Jana Kani.

Świetna zabawa na luzie. Nieliczni tylko nie trafili ze stylizacją i teraz pewnie wietrzą żakiety i garnitury, z dymu z ogniska.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 21:41, 02.08.2019

IP: 159.205...213

Ale pod baleronem tratwa siadła.

Mjuzik @ 07:17, 03.08.2019

IP: 178.235...67

Nie wiem, kto zachwyca się tym rzępoleniem kapeli Jana Kani?