wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Sprawdź na Mapie Inwestycji projekty zrealizowane w twojej miejscowości

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało interaktywną Mapę Inwestycji. To nowoczesne narzędzie, dzięki któremu każdy może sprawdzić, jakie inwestycje zostały zrealizowane na ich terenie z pieniędzy publicznych. Mapa została zaprezentowana przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Stworzona w Ministerstwie Cyfryzacji Mapa Inwestycji prezentuje projekty, programy i inwestycje realizowane po 16 listopada 2015 r., rozpoczętych lub kontynuowanych po tej dacie. Dane przedstawiają środki wydatkowane z budżetu państwa, funduszy celowych i funduszy europejskich z wyłączeniem środków wydatkowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Reklama Powiedz sprawdzam

- Ogólna wartość prezentowanych na Mapie Inwestycji to prawie 561 miliardów złotych. Wartość dofinansowania z budżetu państwa to ponad 453, 5 miliarda. Od chwili przejęcia władzy przez obecny rząd z funduszy rządowych zrealizowaliśmy 40,8 tysięcy inwestycji gminnych, 4,4 tysięcy powiatowych, ponad 2 tysiące inwestycji wojewódzkich i 2,8 tysięcy ogólnopolskich. Wszystkie z nich można sprawdzić na mapie - informuje premier Mateusz Morawiecki.

Osoba, która wchodzi na mapę, może śledzić inwestycje począwszy od poziomu ogólnopolskiego, przez wojewódzki, powiatowy, aż do poziomu pojedynczej gminy. Przy czym inwestycje można obserwować zarówno na mapie, jak i w układzie tabelarycznym. Dla ułatwienia można skorzystać  z wyszukiwarki lub wybrać odpowiednie kategorie.

- Nasza interaktywna Mapa Inwestycji poza rolą informacyjną spełnia także inną - to element kontroli obywatelskiej. Dzięki niej każdy Polak może sprawdzić jak jego miejscowość wypada na tle innych pod względem inwestycji. Warto prześledzić mapę właśnie z perspektywy swojej lokalnej społeczności.  Mapa pozwala także sprawdzić i w razie potrzeby rozliczyć lokalne władze z umiejętności planowania rozwoju gmin. Prezentowane dane są aktualizowane na podstawie przekazywanych przez poszczególne ministerstwa raportów, które są tworzone na podstawie rozliczenia etapów poszczególnych inwestycji - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ważne, niewidzialne

Inwestycje z zakresu cyfryzacji to ważna część mapy inwestycji.

- To co różni nasze inwestycje od tych z zakresu np. infrastruktury to fakt, że nasze działania są często niewidzialne, choć niemniej ważne niż np. drogi. Od cyberbezpieczeństwa, przez budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, po zajęcia komputerowe dla seniorów. To wszystko inwestycje z zakresu cyfryzacji - powiedział minister Marek Zagórski.

Mapa Inwestycji to element portalu gov.pl, który powstał po to, by obywatele mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach.

Mapę Inwestycji można podejrzeć na stronie www.gov.pl.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji.

Wyświetleń: 1466 komentarze: 0
03.08.2019, 09:31r. Drukuj
Powrót