wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Przeciwnicy budowy elektrowni wzywają do debaty

W związku ze spotkaniem dotyczącym budowy Elektrowni Ostrołęka C, które odbyło się w miejskim ratuszu, przy udziale władz miasta, przedstawicieli Grupy Energa, głównego wykonawcy - GE Power oraz ostrołęckich parlamentarzystów, przeciwnicy budowy elektrowni węglowej w naszym regionie wystosowali oświadczenie.

Podczas spotkania przedstawiono szczegóły inwestycji oraz zaprezentowano korzystne wpływy z budowy obiektu. 

ReklamaWobec braku zaproszenia do wspólnej debaty osób, które widzą zagrożenie w inwestycji, Koalicja Stop Elektrowni Ostrołęka C wydała oświadczenie w sprawie przedstawionej na spotkaniu prezentacji pt. "Wpływ budowy Elektrowni Ostrołęka C na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu ostrołęckiego i Polski".

Poniżej treść oświadczenia:

Zgoda na budowę elektrowni węglowej Ostrołęka C to decyzja, która zdefiniuje przyszłość regionu i całej Polski. Powinna być ona podjęta w oparciu o najnowsze dane i ogólnodostępne, rzetelne informacje, z uwzględnieniem światowych trendów, co umożliwi rozważenie wszystkich za i przeciw w taki sposób, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla Polski i mieszkańców regionu. Organizowane przez Ratusz i inwestora zamknięte spotkanie dla wybranych jest antytezą debaty publicznej i budzi obawy co do rzetelności informacji, które mają być zaprezentowane.

Prezydent Miasta Ostrołęki przy współpracy z Elektrownią Ostrołęka sp. z o. o. i GE Power Sp. z o.o.  we wtorek 23 lipca 2019 w ostrołęckim Ratuszu organizuje prezentację "Wpływ budowy Elektrowni Ostrołęka C na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu ostrołęckiego i Polski". Została ona opracowana przez think tank Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank a przedstawić ma ją Stanisław Kluza - były minister finansów w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. 

ReklamaO wydarzeniu nie poinformowano ani nie zaproszono na nie żadnej z eksperckich organizacji społecznych, które od ponad 2 lat prezentują analizy szkodliwego wpływu Ostrołęki C na klimat, środowisko i zrównoważony rozwój oraz jej nierentowności i głębokiej nieopłacalności. Koalicja Stop Elektrowni Ostrołęka C zwracała się do ratusza z propozycją spotkania z ekspertami, otwartego dla wszystkich zainteresowanych, jednak nie spotkała się ona z zainteresowaniem.  

Jednostronne śniadanie inwestora z lokalnym samorządem nie ma nic wspólnego z publiczną debatą ekspercką. Ze względu na brak informacji o spotkaniu oraz pominięcie organizacji społecznych i ekspertów krytykujących Ostrołękę C należy uznać je wyłącznie za PR-owe działania inwestora. Nie zgadzamy się na takie traktowanie społeczeństwa. Budowa Ostrołęki C to temat ogólnopolski związany z przyszłością energetyki całego kraju. Wzywamy inwestora do poważnej dyskusji w gronie ekspertów, naukowców i wszystkich zainteresowanych stron - komentuje Diana Maciąga, koordynatorka ds. klimatu ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Reklama- Domagamy się debaty, w której inwestor stanie z otwartą przyłbicą by odnieść się do analiz przygotowanych przez niezależnych ekspertów. Każdy obywatel ma prawo do rzetelnej informacji na temat inwestycji, które mają wpływ na zdrowie, środowisko i klimat. Budowa Ostrołęki C to sprawa o znaczeniu ogólnopolskim i europejskim, która zadecyduje o przyszłości naszego kraju - mówi Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

Niniejszym koalicja organizacji społecznych Stop Elektrowni Ostrołęka C ponawia apel do Władz Miasta Ostrołęka, Elektrowni Ostrołęka sp. z o. o. i GE Power Sp. z o.o. o zorganizowanie wspólnej debaty na temat wpływu i konsekwencji budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C, otwartej dla prasy i wszystkich zainteresowanych. Stoimy na stanowisku, że jedynie taka forma prezentacji faktów umożliwi społeczeństwu, w tym lokalnym mieszkańcom, uczciwy dostęp do rzetelnych informacji na temat tej inwestycji. 

Zobacz też:

Budowa elektrowni zakończy się latem 2023 roku. Pochłonie 43 tys. ton stali (zdjęcia, wideo)

Wyświetleń: 2176 komentarze: -
08:58, 15.08.2019r. Drukuj