środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Sprawy związane z wakacyjnym wyjazdem załatw online

Wakacje nieuchronnie zbliżają się ku końcowi. Przed dziećmi i dorosłymi ostatnie letnie wyjazdy. Bezdyskusyjną sprawą podczas wakacyjnego wypoczynku jest bezpieczeństwo. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka prostych rad, jak załatwić wszystkie sprawy związane z bezpieczeństwem na wakacjach przez internet.

Każda wakacyjna podróż dziecka to dla wielu rodziców spory stres. Pakowanie, podróż autokarem, codzienne relacje z wakacyjnych przygód, a później niecierpliwe czekanie na powrót. W związku z tym Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka porad, które mogą w tym pomóc.

Reklama Twoje dziecko za chwilę rusza na obóz lub kolonie? Oto co należny zrobić, aby wyjazd się udał:

Rada numer 1: sprawdź organizatora wypoczynku. Jak to zrobić? Dowiedz się, czy organizator wyjazdu twojej córki lub syna zarejestrował się w oficjalnej bazie organizatorów wypoczynku. Bazę znajdziesz na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl.

Jeśli wybrany przez ciebie organizator jest w bazie, możesz mieć pewność, że dostał zgodę na prowadzenie kolonii albo obozu i ten wypoczynek jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

Rada numer 2: dojazd na wypoczynek. Dzięki e-usłudze "Bezpieczny Autobus" sprawdzisz, czy pojazd, którym będzie podróżowało twoje dziecko powinien ruszać w trasę.

- Jedyne, czego potrzebujemy, aby to zweryfikować to numer rejestracyjny autobusu. Kilka kliknięć i gotowe. Dane, które nam się wyświetlą są pewne, gdyż pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów - wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

A jakie to dane? Na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl, po wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu lub autokaru, dowiesz się czy posiada on ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, badanie techniczne (wraz z informacją o terminie kolejnego), poznasz stan licznika i inne dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa. Znajdziesz tam także informacje, czy pojazd nie jest czasem oznaczony jako wyrejestrowany lub kradziony.

Dokumenty na ostatnią chwilę

Jeśli wasze paszporty są nieważne, a jeździcie po UE - dzieciaki też powinny mieć dowody. Zawnioskujesz o nie od ręki przez internet.

Kluczowa sprawa nr 1 - załóż Profil Zaufany, jeśli jeszcze go nie masz. Kluczowa sprawa nr 2 - zrób dzieciom odpowiednie zdjęcia. A później wejdź na www.obywatel.gov.pl i sfinalizuj sprawę.

Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka

- Jeśli mamy odpowiednie zdjęcie i Profil Zaufany załatwienie tej sprawy trwa kilka minut. Dokument, który odbierzemy po kilkunastu dniach będzie e-dowodem. Nowy dokument przyda nam się w trakcie wyjazdów zagranicznych. Z e-dowodem można korzystać z automatycznych bramek granicznych na lotniskach - wyjaśnia szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak to możliwe? E-dowód to dokument z warstwą elektroniczną. To w niej zapisane są nasze dane, w tym zdjęcie biometryczne. Dzięki temu e-dowód to dokument podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W e-dowodzie jest też zapisana aplikacja ICAO.

Skorzystanie z e-usługi oraz nowe dowody są bezpłatne.

Czas na zdrowie

Aby uniknąć przykrych niespodzianek w przypadku choroby w trakcie wakacji należy zabezpieczyć się składając elektroniczny wniosek na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Dzięki EKUZ  można korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Od 1 czerwca tego roku karty wydawane osobom ubezpieczonym i opłacającym składki w NFZ są ważne 3 lata. To spora zmiana, bo wcześniej trzeba je było wyrabiać co rok. Karty wydawane dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, a także emerytom, są ważne 5 lat.

Jak złożyć wniosek o EKUZ?

Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl

1. Wybierz sekcję "Wyjazd zagranicę", a następnie: Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

2. Wybierz opcję "Przez ePUAP".

3. Znajdź usługę odpowiednią dla twojego wyjazdu (turystycznie, w celach edukacyjnych lub zarobkowo), a następnie kliknij "załatw sprawę".

4. System przeniesie cię na stronę Profilu Zaufanego, gdzie będziesz mógł się zalogować.

5. Zaadresuj wniosek na wojewódzki oddział NFZ, odpowiedni dla miejsca twojego zamieszkania.

6. Wypełnij wniosek i wybierz sposób odbioru karty - osobiście lub pocztą.

7. Jeśli to konieczne - dołącz dokumenty do wniosku (np. jeżeli uczysz się lub studiujesz, przygotuj skan legitymacji).

8. Podpisz i wyślij wniosek.

Zwykle na kartę trzeba czekać od 3 do 5 dni roboczych od wysłania wniosku. W okresie wakacyjnym może to trwać nieco dłużej.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji.

Wyświetleń: 551 komentarze: 0
22.08.2019, 08:50r. Drukuj
Powrót