czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Bakteria New Delhi w Ostrołęce

Wśród pacjentów wzmaga się obawa przed groźną bakterią Klebsiellą Pneumoniae NDM zwaną też New Delhi. Bakteria, odporna na większość antybiotyków, pojawiła się w ostrołęckim szpitalu i sieje grozę wśród mieszkańców. Do naszej redakcji napływają niepokojące informacje o zgonach, które szpital dementuje.

O pojawieniu się superbakterii w ostrołęckiej placówce dowiedzieliśmy się już w 2017 roku. Pierwszy zarażony pacjent pojawił się na oddziale ortopedii.

ReklamaJak informował wówczas Włodzimierz Kucharski, zastępca kierownika ds. opieki zdrowotnej, szpital wdrożył wszelkie niezbędne procedury w stosunku do nosiciela bakterii oraz zasad bezpieczeństwa w szpitalu. Odwołano szereg zabiegów, wprowadzono szczególne środki higieny, a pomieszczenia sterylizowano, o fakcie poinformowano również ostrołęcki sanepid.

Zakażeń w Polsce jest coraz więcej

Bakteria New Delhi, nazwana tak ze względu na to, że po raz pierwszy opisano je u pacjenta, który powrócił z podróży do New Delhi - stolicy Indii - może wywoływać szereg chorób: od zapalenia płuc, opon mózgowych czy infekcje ucha środkowego po sepsę. Objawy zakażenia bardzo przypominają grupę. Bakteria nie reaguje na prawie żadne antybiotyki. Nie tylko w Ostrołęce, ale też w całej Polsce jest z nią coraz większy problem. Z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że liczba zakażeń u hospitalizowanych w ostatnich latach wzrosła aż trzykrotnie.

ReklamaJak informuje ostrołęcki szpital, Klebsiellą Pneumoniae NDM (New Delhi) jest bakterią oporną na większość antybiotyków. Pierwszy przypadek kolonizacji tą bakterią w Polsce odnotowano w 2011 r. Od twego momentu narasta liczba nosicieli tego drobnoustroju. Jest to problem ogólnoświatowy. Szacuje się, że obecnie w Polsce ok. 5 proc. osób zdrowych i ok. 11 proc. leczonych w szpitalach jest nosicielem tej bakterii. 

- Do szpitala w Ostrołęce są przyjmowani również pacjenci skolonizowani Klebsiellą Pneumoniae NDM. Zgodnie z obowiązującym prawem pacjenci, niezależnie od rodzaju kolonizacji, mają prawo do uzyskania pełnej opieki medycznej, adekwatnej do ich stanu zdrowia. W grupie pacjentów o zwiększonym ryzyku kolonizacji lub zakażenia tą bakterią prowadzone są badania przesiewowe (pobierane badania na nosicielstwo), a pacjenci są izolowani do czasu otrzymania wyników badań mikrobiologicznych. Pacjenci skolonizowani i zakażeni tym drobnoustrojem otrzymują pisemną informację dotyczącą wynikających z tego zagrożeń i zasad bezpiecznego zachowania w warunkach domowych, przygotowanej przez panią prof. Hryniewicz - informuje Wojciech Krzyżanowski z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

ReklamaW Ostrołęce nie odnotowano zgonów w wyniku zarażenia

Czy pacjenci z Ostrołęki mają rzeczywiście powody do obaw. Czytelnicy cyklicznie przesyłają do naszej redakcji zgłoszenia o zachorowaniach, a nawet zgonach w wyniku zarażenia bakterią. Domniemane incydenty śmierci czy powikłań chorobowych dodatkowo wzmagają atmosferę strachu. Szpital, choć potwierdza obecność nosicieli w szpitalu, to dementuje doniesienia, jakoby w ostrołęckiej placówce doszło do zgonów w wyniku zarażenia New Delhi.

- W naszym szpitalu nie odnotowano przypadków zgonu spowodowanych zakażeniem Klebsiellą Pneumoniae NDM. Pacjenci, u których stwierdzono zakażenie spowodowane tą bakterią, byli skutecznie leczeni. Pacjenci, u których stwierdzono kolonizację, zostali wypisani z informacją zawartą w Karcie Informacyjnej. Szpital jest miejscem, gdzie byli i są leczeni pacjenci skolonizowani lub zakażeni wysokoodporną florą bakteryjną. Problem narastania oporności poszczególnych szczepów bakteryjnych narasta w związku z nadużywaniem antybiotyków zarówno w medycynie jak i w weterynarii i rolnictwie. Problem polegający na braku możliwości leczenia jest coraz częściej sygnalizowany przez mikrobiologów i luminarzy medycyny - dodaje Wojciech Krzyżanowski.

Mimo zapewnień szpitala, obawa nie znika, bo zatrważające są dane ogólnokrajowe, które wskazują, że w Polsce mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników zakażeń. Rozprzestrzenianiu się bakterii w warunkach szpitalnych bardzo często sprzyja m.in. nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego. Brak skutecznego leczenia to przede wszystkim wynik ludzkiej działalności i nadużywania antybiotyków w wielu sferach życia.

Do sprawy odniósł się ostrołęcki sanepid

Klebsiella Pneumoniae typ New Delhi należy do pałeczek jelitowych Enterobacteriaceae wytwarzających karbapenemazy (CPE). Rozprzestrzenianie się szczepów CPE wynika m.in. z nadmiernego stosowania antybiotyków.

- Bakteria może łatwo rozprzestrzeniać się w środowisku szpitalnym lub w domach opieki najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym, który jest nosicielem szczepu CPE. Nie należy leczyć nosicielstwa szczepu CPE w przewodzie pokarmowym. Szczepy CPE nie powodują biegunki i innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W każdym szpitalu pacjent ze szczepem CPE musi być poddany izolacji na osobnej sali lub z innymi pacjentami, u których stwierdzona jest ta sama bakteria. Klebsiella Pneumoniae typ New Delhi jest szczepem wielolekoopornym. Konieczny jest reżim sanitarny w przypadku pojawienia się tej bakterii i rygorystyczne przestrzeganie procedury mycia i dezynfekcji rąk - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce.

ReklamaOgnisko zakażenia w Ostrołęce jest wygaszane

Od 2015 roku Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie przesłał do dyrektorów mazowieckich szpitali zalecenia postępowania i, jak informuje ostrołęcki sanepid, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce wdrożył powyższe zalecenia i wszelkie procedury są zachowane.

- W 2019 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce odnotowała dwa ogniska epidemiczne spowodowane Klebsiella Pneumoniae typ NDM. Jedno ognisko wygaszono (opanowano), drugie jest w trakcie wygaszania. Badania mikrobiologiczne wykonywane są na bieżąco, procedury higieniczne są prawidłowe. Największym problemem jest braki pielęgniarek epidemiologicznych. Kontrole sanitarne wykonywane są na bieżąco w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. Postępowanie zespołu ds. kontroli zakażeń szpitalnych w zakresie wygaszania ognisk i kontroli wewnętrznej w zapobieganiu rozprzestrzeniania się Klebsiella Pneumoniae typ NDM jest prawidłowe. Raportowanie sytuacji epidemiologicznej w tym zakresie do PSSE w Ostrołęce odbywa się na bieżąco - poinformowała Małgorzata Bednarska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce.

Jak wynika z otrzymanej wiadomości, w 2019 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce nie otrzymała żadnych zgłoszeń od lekarzy dotyczących zgonów pacjentów z powodu Klebsiella Pneumoniae typ New Delhi.

Wyświetleń: 28872 komentarze: -
09:07, 23.08.2019r. Drukuj