sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Przed ostatnim turnusem zabierz ze sobą mObywatela

W natłoku wakacyjnych spraw może zdarzyć się, że portfel wraz z dowodem osobistym pozostawimy w domu. W takiej sytuacji pomocne może okazać się zainstalowanie w smartfonie aplikacji mObywatel, która umożliwia dostęp do danych z dowodu osobistego, a co za tym idzie pozwoli na rozwiązanie wielu urlopowych problemów.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która umożliwia dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego, łącznie ze zdjęciem. To niejako wirtualny portfel, zawierający odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość.

Reklama Aplikacja mObywatel może okazać się szczególnie przydatna podczas wakacyjnych wyjazdów, gdy zapomnimy zabrać portfel z domu, a chcielibyśmy skorzystać np. z wypożyczalni rowerów, kajaków, skuterów wodnych bądź zarejestrować się w hotelu, odebrać list polecony lub paczkę z zagraniczny. Aplikacja może się też przydać także wtedy, gdy zgubimy portfel.

Z aplikacji można korzystać także w pociągach PKP Intercity. Podczas kontroli biletów konduktor sprawdzi, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi wyświetlonymi na ekranie smartfona aplikacji. Takie same zasady obowiązują przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

Poza mTożsamością, czyli odzwierciedleniem danych z dowodu osobistego, w mObywatelu znajduje się także m.in. mPojazd. Ta usługa jest obecnie dostępna dla właścicieli telefonów z systemem Android.

mPojazd to odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Usługa pokazuje m.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem o konieczności załatwienia tych spraw.

W mPojeździe znajduje się także dane pojazdu, takie jak marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Aplikacja mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego. Każdy ma obowiązek posiadania ważnego dowodu osobistego. Nie ma obowiązku noszenia go zawsze przy sobie. Wtedy przydatna może okazać się aplikacja mObywatel.

Z aplikacji mObywatel mogą korzystać właściciele telefonów z systemami Android i iOS. Można pobrać ją ze sklepów Google Play i App Store. Aby ją uruchomić konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który można założyć na stronie www.pz.gov.pl.

Wyświetleń: 540 komentarze: 0
24.08.2019, 09:11r. Drukuj
Powrót


Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter