środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Skorzystaj z banku informacji dane.gov.pl

Wybierając się na ostanie wakacyjne wojaże warto zasięgnąć informacji na temat miejsca, w którym planujemy wypoczynek. Obszernym źródłem informacji turystycznych o różnych zakątkach Polski oraz bazą wielu innych danych jest portal dane.gov.pl.

Na portalu udostępnione są wiarygodne i aktualne dane z ponad stu instytucji. Znajduje się tam wiele zbiorów gotowych do pobrania, dotyczących nie tylko krajoznawstwa, ale również z innych dziedzin np. budżetu, pogody czy zdrowia.

Reklama Centralny wykaz obiektów hotelarskich, lokalizacja kamer monitorujących przy drogach krajowych, czy lista wynalazków - to kopalnia ciekawych informacji. Wszystkie można znaleźć na www.dane.gov.pl. Bank Danych Lokalnych czy dane statystyczne o refundacji leków to kolejne dane, które znajdziecie na naszym portalu.

- Sprawdzając w aplikacji rozkład jazdy autobusów, czy najbliższe zabytki możemy nie zdawać sobie sprawy, że aplikacje, z których korzystamy powstały właśnie dzięki otwartym danym - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Dzięki otwartym danym powstaje wiele przydatnych aplikacji. Jedną z nich jest aplikacja Terminy Leczenia NFZ, która wyszukuje najbliższy wolny termin leczenia w ramach pakietu świadczeń gwarantowanych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzięki udostępnionym przez Ministerstwo Cyfryzacji zbiorom danych mogą również powstać aplikacje m.in:

- sugerujące najlepsze miejsce do życia, inwestycji dzięki możliwości wyboru indywidualnych preferencji takich jak np.: gęstość zaludnienia, stan środowiska naturalnego, rozwój infrastruktury, czy wysokości bezrobocia (na podstawie danych z Banku Danych Lokalnych GUS),

- wskazujące najkorzystniejsze miejsce na założenie stacji diagnostycznej lub firmy motoryzacyjnej specjalizującej się np. w naprawie japońskich samochodów (na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców),

- wskazujące, gdzie istnieje wysokie zapotrzebowanie na prywatną przychodnię (na podstawie danych z NFZ nt. zapotrzebowania na specjalistów i długości kolejek na danym obszarze),

- umożliwiające zarządzanie miastem w formie gry edukacyjnej - wyobraź sobie, że jesteś prezydentem miasta i decydujesz, w co miasto w tym roku zainwestuje, a na czym zaoszczędzi, przekonaj się, jakie będą konsekwencje twoich decyzji (na podstawie danych z rejestru BeSTi@ Ministerstwa Finansów).

 

Wyświetleń: 767 komentarze: 0
24.08.2019, 09:12r. Drukuj
Powrót