sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Oszukani w sieci

Podczas minionego weekendu do ostrołęckiej komendy policji wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące oszustw w sieci. W obu przypadkach chodziło o zakup telefonu komórkowego. Mundurowi apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożność i zasady ograniczonego zaufania przy zakupach na portalach aukcyjnych.

Jak poinformował podkom. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, w obu przypadkach do oszustw dochodziło podczas zakupów na portalach aukcyjnych telefonów komórkowych za kwoty około 600 złotych za sztukę. W jednym przypadku już po wpłacie pieniędzy kontakt z osobą sprzedającą urwał się, natomiast w drugim zamiast telefonu do adresata przyszła przesyłka, w której były kamienie.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Policjanci proszą, aby kupując przez internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. okazją cenową oraz zachować przynajmniej podstawowe, niżej wymienione środki ostrożności:

Reklama Nie reaguj na tzw. super okazje

Jeżeli cena towaru jest rażąco niższa od jego ceny na innych aukcjach czy w sklepach, należy zachować ostrożność. Zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa.

Nie kupuj poza aukcją

Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. kupowanie poza aukcją. Oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu - choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione.

Zmieniaj hasła dostępu

Zmieniając hasło, które wprowadzamy logując się do serwisu internetowego, minimalizujemy ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.

Sprawdź komentarze

Kupując na aukcji internetowej należy sprawdzić komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność, choć i tu należy zachować ostrożność ponieważ komentarze mogą być generowane przez samego sprzedającego.

Reklama Sprawdź sprzedającego

Należy zwrócić uwagę jakie dane kontaktowe podał sprzedawca. Warto skontaktować się z nim, zajrzeć na podaną stronę internetową. Należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne, np. numery NIP i REGON. Taką firmę można sprawdzić online - na stronach: cidg.gov.pl czy krs-online.com.pl. Można popytać też znajomych i zasięgnąć opinii na forach internetowych.

Zanim wpłacisz na konto, zastanów się nad płatnością przy odbiorze

Przed dokonaniem przedpłaty na konto, należy bezwzględnie skontaktować się ze sprzedawcą, celem zweryfikowania i potwierdzenia danych niezbędnych do przeprowadzenia przelewu. Przy płaceniu kartą płatniczą trzeba zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu. Zwróćmy też uwagę, w jakim banku znajduje się numer konta podany przez sprzedającego, bo jeżeli jest to bank zagraniczny - wówczas obcy system prawny może narazić nas na problemy proceduralne związane z odzyskaniem pieniędzy jak również wpłynąć na całe ewentualnie prowadzone postępowanie. Bezpieczną formą płatności jest płatność przy odbiorze. Wówczas możemy sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku ujawnienia oszustwa spisać protokół i zawiadomić policję.

Reklama Jeżeli sprzedajesz, poczekaj aż pieniądze wpłyną na konto

Sprzedawca nie powinien sugerować się przesłanym przez kupującego dowodem zapłaty (w tym również potwierdzeniem przelewu bankowego), ponieważ może on być sfałszowany. Najlepiej poczekać jak pieniądze wpłyną na konto i wówczas wysłać kupującemu przesyłkę z zamówionym towarem.

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności, nie dostaniemy zamówionego towaru lub otrzymamy towar jest niezgodny z zamówieniem, należy:

- jak najszybciej poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu,

- zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, jak również całą korespondencję ze sprzedawcą,

- zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki policji.

Wyświetleń: 1341 komentarze: 4
26.08.2019, 11:43r. Drukuj
Powrót


Tbvgy @ 16:33, 26.08.2019

IP: 188.147...199

Bo nasi rodacy to dziadostwo.

klient @ 21:07, 26.08.2019

IP: 176.109...220

Osobiscie wole kupowac na sprzedajemy lub olx niz na allegro.
Kilkanascie lat temu byt to super portal dla kupujacych jak i sprzedajacych obecnie co 30-40-sta aukcja dotyczy przekretu.
Dlaczego o tym sie nie mowi??
Precz z allegro!!!


.

Mm @ 07:39, 27.08.2019

IP: 178.235...93

Aby skorzystać z programu ochrony kupujących na allegro, tzn. aby allegro oddało kasę za oszusta a jemu zablokowało konto, należy mieć dokument potwierdzający zgłoszenie sprawy na policję. Samo zgłoszenie powoduje oddanie kasy nawet nawet przez samego sprzedawcę. Jeśli sklep przeciąga wysyłkę, zawsze piszę, że chce skorzystać z programu kupujących i od razu wysyłają towar. Czasem dorzucają gratis z przeprosinami za długie oczekiwanie.

Ppp @ 20:32, 27.08.2019

IP: 94.254...57

Haha kamienie w paczce. Pewnie jakis cwaniak nalegal na platnosc przy odbiorze bo przeciez tutaj co chwile do tego namawiali policjanci wielcy znawcy .
Tylko przelew przez payu. Najbezpieczniejsza metoda z mozliwoscia zwrocenia pieniedzy przez allegro. Przez 15 lat pare razy zdarzylo mi sie byc oszukanym ale NIGDY nie stracilem pieniedzy. I nigdy nie biore przesylki za pobraniem, zawsze chroniony przelew payu. Trzeba byc naprawde kompletnym de.bilem zeby myslec ze za pobraniem jest najpewniejsze. Tym bardziej na tych olx

Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter