czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wrzesień w miejskiej bibliotece (program)

Wrzesień w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce będzie obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne. Podczas wrześniowych spotkań nie zabraknie prelekcji naukowych na ciekawe tematy, spotkań z interesującymi ludźmi, dyskusji oraz dobrej literatury.

Cykl wrześniowych spotkań został przygotowany przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki.

Program:

3 września (wtorek), godz. 18.00:

V Pułk Ułanów Zasławskich w Wojnie Obronnej 1939 r., a także o wojennych i powojennych losach ostrołęckich ułanów. Prelekcja Jerzego Dziewirskiego. Klub przy Studziennej, Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

4 września (środa), godz. 18.00:

Spotkanie z cyklu dr Karol Samsel i jego gość: Kazimierz Brakoniecki oraz prezentacja książki pt. "Twarze świata".  Projekt "Przystanek literacki Ostrołęka". Klub przy Studziennej, Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Kazimierz Brakoniecki - poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor, tłumacz literatury francuskiej, autor antologii literackich, animator kultury, kurator wystaw plastycznych. Mieszka w Olsztynie. Jako poeta debiutował w prasie literackiej w 1975. Jest autorem ponad trzydziestu książek poetyckich oraz eseistyczno-autobiograficznych, w tym wielu nagrodzonych. Jego utwory tłumaczono na wiele języków, głównie na niemiecki, francuski i litewski. Twórczość Brakonieckiego obecna jest w licznych antologiach polskiej poezji współczesnej w kraju i za granicą. Współzałożyciel i współtwórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa "Borussia" oraz Fundacji "Borussia". Współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny pisma "Borussia. Kultura. Historia. Literatura". Najnowszą książkę "Twarze świata" wydało Wydawnictwo Forma w Szczecinie.

7 września (sobota), godz. 12.00-16.00:

VIII Czytanie Narodowe - piknik czytelniczy na Fortach Bema. W roku 2019 czytamy polskie nowele. Pomnik Mauzoleum, ul. Warszawska, współpraca z Muzeum Kultury Kurpiowskiej .

10 września (wtorek), godz. 18.00:

Prezentacja książki Zbigniewa Zyśka pt. "Chłopiec".  Klub przy Studziennej, Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Zbigniew Zyśk - ostrołęczanin, menadżer, romantyk, animator kultury, pasjonat, znawca win, poezji i mikroekonomii.  

Powieść "Chłopiec" (premiera 2019) to mroczny thriller o złych wyborach w złym świecie. Główny bohater Mateusz rzuca się w wir nocnego życia w wielkim mieście. W przeciwieństwie do ojca, gliniarza, rujnuje swoje życie osobiste i zawodowe. Przy życiu utrzymuje go głód doznań, prymitywnych i hedonistycznych, oraz pewien dług. Powieść powstała na podstawie scenariusza filmowego, napisanego przez autora na konkurs "Script pro 2013 - Wajda School" pt. "Tracąc swoją religię".

12 września (czwartek), godz. 18.00:

Prezydenci - naukowcy II Rzeczypospolitej, czyli rzecz o Gabrielu Narutowiczu i Ignacym Mościckim. Prelekcja Dariusza Marka Skrzedniciego. Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42.

13 września (piątek), godz. 16.00-19.00:

Warsztaty literackie prowadzi dr hab. Karol Samsel. Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

17 września (wtorek), godz. 18.00:

Pod okupacją sowiecką (1939-1941) - o życiu w podostrołęckich gminach wcielonych do ZSRR w październiku 1939 r.  Prelekcja Jerzego Dziewirskiego. Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

24 września (wtorek), godz. 18.00:

Ostrołęka czyta Gustawa Herling-Grudzińskiego. Zbiór opowiadań pt. "Gorący oddech pustyni" z komentarzem filologicznym dr. hab. Karola Samsela. Klub przy Studziennej Biblioteka, ul. Gomulickiego 13. Współpraca z Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Gustaw Herling-Grudziński (1919 - 2000) – polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. Aresztowany przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę, podczas próby przejścia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej. Żołnierz w Armii gen. Andersa. Po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres PRL  pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Kawaler Orderu Orła Białego. Rok 2019 jest Rokiem Gustawa Herlinga - Grudzińskiego. Zarząd Oddziału SBP zaprasza we wrześniu, październiku i listopadzie na spotkania promujące twórczość wielkiego pisarza i działacza.(Projekt z dofinansowaniem Samorządu Miasta Ostrołęki).

26 września (czwartek), godz. 17.30:

Jacek Fedorowicz - aktor, mistrz satyry prezentuje swoje archiwum dowcipu czyli książki pt. "W zasadzie tak i Chamo Sapiens". Spotkanie poprowadzi dziennikarz Marcin Michrowski. Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42.

Jacek Fedorowicz od zawsze zajmuje się zawodowo rozśmieszaniem. Jego słynne monologi, felietony wygłaszane na estradach, w studiach radiowych i telewizyjnych to niedościgniony wzór wyrafinowanego humoru i błyskotliwej ironii. Książki J. Fedorowicza to zbiór monologów, dialogów, skeczy i scenek a wszystko wspaniale zilustrowane przez samego autora. Pretekstem do stworzenia felietonów bądź "dialożków ponadczasowych" może być wszystko - kolejkowe rodaków rozmowy, wieczorne wydanie telewizyjnego serwisu informacyjnego, banały z głośników dworcowych, wynik meczu, a nade wszystko ocean bezwstydu przedstawicieli polskiej sceny politycznej. Wobec czujnego ucha satyryka nikt nie może czuć się bezpieczny. Wrodzona dyplomacja i dobre maniery pozwalają Fedorowiczowi bezlitośnie karcić mentalnych abnegatów, autorów ramówkowej mielizny, populistów i tanich graczy. Ale nie ma tu jadu, zawiści ani miażdżącej krytyki. Za to jest wirtuozeria celnej riposty, polot i inteligencki smaczek.

Możliwość zakupu książek z autografem autora.  

27 września (piątek), godz. 18.15:

56 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klub przy Studziennej Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Ponadto od 2 września czynna będzie wystawa fotografii obrazujących Ostrołękę i okolice jesienią 1939 r. Budynek MBP ul. Głowackiego 42 - hol parter.

Wyświetleń: 967 komentarze: -
09:01, 27.08.2019r. Drukuj