czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

80 wpisów w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej: Pełty

W związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych rozpoczęło zamieszczanie 80 wpisów poświęconych osobom, miejscom i wydarzeniom związanym z historią wojny i okupacji. Wpisy mają charakter lokalny i regionalny. Pierwszy dotyczy miejscowości Pełty w gminie Myszyniec.

Wpisy będą zamieszczane na profilu facebookowym muzeum do 12 listopada, codziennie o godzinie 8.00.

Reklama- Zachęcamy do śledzenia cyklu, w którym zaprezentujemy wątki z regionalnej historii, mające wpływ na losy wojny obronnej Polski jak i życie codzienne ówczesnych rodaków pod rządami dwóch okupantów. Będziemy koncentrować się na wydarzeniach z terenu Kurpiowszczyzny, powiatu ostrołęckiego (w kilku przypadkach sięgając na przyległe tereny powiatów ościennych). Będziemy pisać o faktach i osobach znanych, funkcjonujących w powszechnej świadomości, ale niekiedy też o zwykłych rodzinach, na losach których wojna odcisnęła silne piętno  - informuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Poruszane tematy są ilustrowane mapami, dokumentami i zdjęciami. Pochodzą ze zbiorów muzeum, kolekcji innych instytucji oraz z prywatnych archiwów. Niektóre z prezentowanych materiałów będą publikowane po raz pierwszy.

ReklamaPierwszy z wpisów dotyczy miejscowości Pełty w gm. Myszyniec

Zaostrzenie stosunków było zauważalne, jak wspomina Julian Ostaszewski, już wiosną i latem 1939 r. Jednym z symptomów nadchodzących walk był incydent mający miejsce 25 sierpnia na granicy polsko-niemieckiej w okolicach wsi Pełty. Według ówczesnej prasy ok. godz. 17.00 patrol niemieckiej straży otworzył ogień w kierunku polskiej Służby Granicznej. Nastąpiła wymiana strzałów,czego wynikiem była śmierć dowódcy oddziału kpr. Kastenhagena.

Zdarzenie powyższego typu nie było jednostkowe. 26 sierpnia 1939 r. na odcinku granicznym w okolicy miejscowości Stany dwaj żołnierze niemieccy przekroczyli nielegalnie granicę. Podobna sytuacja miała miejsce w pobliżu miejscowości Dzwierznia na terenie komisariatu Działdowo. W miejscowości Wólka Zdziwujska natomiast niemiecki strażnik oddał strzał z karabinu w kierunku wsi, o czym mieszkańcy zaalarmowali lokalne władze. W powiecie mławskim tegoż dnia zaś żołnierze ukryci w lesie, po niemieckiej stronie granicy, zastrzelili pełniącego na granicy służbę kpr. Feliksa Grabowskiego oraz ciężko ranili Wojciecha Wiśniewskiego.

ReklamaZajścia te to tylko niektóre ze zdarzeń zwiastujących nadciągającą wojnę. Nad Polską zaobserwowano również bezprawne przeloty niemieckich samolotów wojskowych. Brak porozumienia był również widoczny w przypadku handlu oraz komunikacji międzynarodowej. 25 sierpnia 1939 r. ogłoszono mobilizację Ostrołęki, czego efektem były liczne wyjazdy ludności z terenów miasta.

Zdjęcie: wycinek z "Gazety Białostockiej Dzień Dobry", 27 sierpnia 1939, s. 1.

Wszystkie posty zamieszczone w ramach cyklu będzie można odnaleźć pod hasztagiem #Kurpie1939.

Więcej na ten temat na facebookowej stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Fot.: MŻW w Ostrołęce

Wyświetleń: 996 komentarze: -
10:02, 27.08.2019r. Drukuj