sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

80 wpisów w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej: Wojciechowice

W związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych rozpoczęło zamieszczanie 80 wpisów poświęconych osobom, miejscom i wydarzeniom związanym z historią wojny i okupacji. Wpisy mają charakter lokalny i regionalny. Drugi wpis dotyczy osiedla Wojciechowice.

Wpisy będą zamieszczane na profilu facebookowym muzeum do 12 listopada, codziennie o godzinie 8.00.

Reklama- Zachęcamy do śledzenia cyklu, w którym zaprezentujemy wątki z regionalnej historii, mające wpływ na losy wojny obronnej Polski jak i życie codzienne ówczesnych rodaków pod rządami dwóch okupantów. Będziemy koncentrować się na wydarzeniach z terenu Kurpiowszczyzny, powiatu ostrołęckiego (w kilku przypadkach sięgając na przyległe tereny powiatów ościennych). Będziemy pisać o faktach i osobach znanych, funkcjonujących w powszechnej świadomości, ale niekiedy też o zwykłych rodzinach, na losach których wojna odcisnęła silne piętno  - informuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Poruszane tematy są ilustrowane mapami, dokumentami i zdjęciami. Pochodzą ze zbiorów muzeum, kolekcji innych instytucji oraz z prywatnych archiwów. Niektóre z prezentowanych materiałów będą publikowane po raz pierwszy.

ReklamaDrugi wpis dotyczy osiedla Wojciechowice

Wojciechowice przed drugą wojną światową miały ważne znaczenie zarówno dla pobliskiej Ostrołęki, jak również dla całego kraju. W tej właśnie miejscowości znajdowały się koszary wojskowe, w których stacjonował 12. Dywizjon Artylerii Konnej (do 1937) oraz elitarny 5 Pułk Ułanów. Umiejscowienie w Wojciechowicach garnizonu, wpływało na rozwój lokalnej społeczności. Handel kwitł. Wojsko organizowało i wspierało liczne wydarzenia okolicznościowe.

Ponadto wojciechowickie tereny nad Narwią stanowiły niegdyś popularne miejsce wypoczynkowe. Piękno minionych czasów dobrze obrazują wspomnienia Ryszarda Mostyła: "W wakacje przyjeżdżało tu wiele rodzin na etniska - jak wtedy mówiono. W lesie nad Narwią, gdzie dziś stoi elektrownia, junacy rozbijali obozy. Wabiła ich piękna okolica, wolna od skażeń cywilizacyjnych, otaczające lasy i krystalicznie czysta woda w Narwi. Uroku dodawała słynna polska Kawaleria".

ReklamaW tym miejscu warto też przywołać wspomnienie powyższego autora (działań wojennych) w Wojciechowicach: "Dzień był słoneczny i ciepły. Poszliśmy z kolegami kąpać się w Narwi. Kiedy byliśmy w wodzie, nadleciały trzy samoloty. Zaczęliśmy machać przyjaźnie do nich rękami. Samoloty zniżyły lot i usłyszeliśmy turkot karabinów maszynowych. Woda pluskała wokół nas. Przerażeni złapaliśmy ubrania i biegliśmy co tchu do pobliskiego lasu. Na niebie pokazywały się coraz to nowe samoloty. Blisko domu zobaczyłem groteskowy obrazek. Polski żołnierz z karabinu opartego o bramkę sąsiadów strzelał do niemieckich samolotów".

Cyt. za: Wojciechowice. Wspomnienia z dzieciństwa i młodości Ryszarda Mostyla, "Ostrołęka Pełna Wspomnień", z. 2, 2014, s. 15-16.

Zdjęcie pochodzi z prywatnych zbiorów Jacka Karczewskiego.

Wyświetleń: 619 komentarze: -
09:49, 28.08.2019r. Drukuj